Môže v hĺbke pekla vyrásť nádej? Dojímavý príbeh Huslistka z Osvienčimu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Keď už nemá prečo žiť, bojuje pre lásku. Pretože len tá môže prekonať nenávisť…
Niekedy stratíte všetku nádej. Odovzdáte sa osudu a prestávate bojovať. Jednoducho ste sa zmierili s tým, že je koniec…
No potom zistíte, koľko toho ešte môžete vykonať pre druhých. Že dokážete urobiť oveľa viac a že vďaka vám môžu iný nielen žiť lepšie…ale vôbec prežiť.
Presne taký je príbeh Almy Rosé. Neuveriteľne inšpiratívna žena, odvážna a obetavá. Zachránila mnohé životy a priniesla nádej iným…
Huslistka z Osvienčimu.

 

Príbeh, ktorý vás rozplače

Huslistka z OsvienčimuÁno, pri tomto príbehu budete dojatí, budú vám tiecť slzy po lícach a srdce vám bude biť, akoby išlo vyskočiť z hrude. Zamilujete si túto knihu a nebudete ju vedieť odložiť, pretože tak nádherne ukazuje, akú silu má láska a nádej.
A keď chvíľami privriete oči, akoby ste v pozadí počuli Almine husle, celý orchester a vy si pomyslíte: toto si zaslúži standing ovation.

Možno ste už prečítali veľa príbehov z 2.svetovej vojny a z Osvienčimu. Všetky majú svoju hodnotu a dôležitú výpoveď. Huslistka z Osvienčimu je však predsa iná. Ešte lepšia. Autorka Ellie Midwoodová napísala úžasný príbeh, je zručná, vy vymodelovať postavy, vdýchnuť im život a strhnúť vás svojím rozprávaním.
Vyskúšajte, ako majstrovsky vplietla lásku, nádej a ďalšie emócie do jednoduchého, no silného príbehu. Na jednej strane brutálne zverstvá nacistov, na strane druhej rajská hudba, ktorá vám bude znieť v hlave…

 

Huslistka z Osvienčimu

Osvienčim, 1943
V Osvienčime je každý deň bojom o prežitie. Alma je väzeň č. 50381. Spolu s tisíckami ďalších väzňov je odtrhnutá od svojich milovaných a uväznená v bludisku ohradenom ostnatým drôtom. Ešte pred vojnou bola váženou huslistkou, ktorej vystúpenia očarili množstvo divákov. Keď však nacisti obsadili Európu, nik ju nedokázal zachrániť.

Keď vedúca ženského tábora poverila Almu za dirigentku orchestra, ktorý vystupoval pre väzňov ako aj pre najvyššie postavených nacistov, Alma rázne odmietla so slovami: „Môžu ma zabiť, no hrať ma neprinútia“.
Vzápätí si však uvedomila silu, ktorú táto pozícia ponúka: môže zabezpečiť vyhladovaným dievčatám porcie navyše, a tak ich zachrániť pred smrťou.

Takto Alma stretáva Miklósa, nadaného pianistu. Obklopení beznádejou nachádzajú šťastie v spoločných skúškach, tajných lístočkoch a koncertoch, ktoré predvádzajú bok po boku, dúfajúc, že tá nočná mora sa raz skončí.
Môže v takomto beznádejnom mieste ich láska prežiť?

Huslistka z Osvienčimu

 

Ellie Midwoodová

Ellie MidwoodEllie patrí k najpredávanejším a oceňovaným autorkám historických príbehov podľa USA Today. Zaujíma sa najmä o II.svetovú vojnu a to vďaka svojmu starému otcovi, ktorý bojoval v tankovom prápore na 1.bieloruskom fronte. Už keď bola malé dievča, začal je rozprávať o svojich zážitkoch na fronte. To prehĺbilo je záujem o históriu a začala čítať knihy o vojne. Vyštudovala lingvistiku a naplno sa začala venovať písaniu kníh.

Huslistka z Osvienčimu je dojímavý, srdcervúci, no krásny príbeh. Dokazuje, že aj v najtemnejších časoch môže vzniknúť láska a dať vám dôvod, prečo žiť…
Príbeh je inšpirovaný skutočnou, nezabudnuteľnou Almou Rosé. Bola jednou z najodvážnejších a najinšpiratívnejších hrdiniek histórie. Almina statočnosť zachránila nespočetné množstvo životov a priniesla nádej tým, ktorí zabudli, čo toto slovo znamená.

 

Foto: Motýľ, elliemidwood.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.