Oddelené spálne. Koniec manželstva alebo jeho spestrenie?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Čoraz viac manželských párov má oddelené spálne, podľa štatistík až 40% európskych párov (v USA je to údajne dokonca 60% párov). Je dobré spať oddelene, aj keď vzťah funguje? Môže to narušiť dôveru a väzby, alebo je to len známka nefungujúcich vzťahov? Predsa len zaspávať v náručí milujúceho je na nezaplatenie…

Psychológovia tvrdia, že na oddelených spálňach  nie je nič zlé – ide len o zvyk, pohodlie alebo technické možnosti partnerov. Lekári sa pridávajú – ak sa na tom partneri zhodnú, je to v poriadku. Ale naozaj je to tak? Aký vplyv môžu mať oddelené spálne na váš vzťah? A ktoré slávne páry majú oddelené spálne?

 

Oddelené spálne – ÁNO alebo NIE?

Spať v oddelených spálňach nemusí hneď znamenať nefungujúci vzťah. Hoci niektorí psychológovia, napríklad psychologička Dana Dawsonová, tvrdia: partneri oddelením spální riskujú citový rozpad a ohrozenie sexuality, pretože nie sú s partnerom v posteli. U mnohých preváži pohodlnosť a lákavé súkromie pred tým aby vstali a prešli pár krokov do vedľajšej miestnosti za svojím partnerom.

Iní psychológovia však oponujú: ak vášmu partnerovi nestojíte za tých pár krokov, potom naozaj nie je niečo v poriadku a pravdepodobne ani spoločná spálňa by vás nezachránila.
Ako to teda je?

 

Dôvody oddelených spální

Tých je mnoho. Na začiatku vzťahu chceme byť spolu, zdieľať nielen jednu miestnosť, ale aj spoločnú posteľ. Môže za to silná milenecká príťažlivosť a zaľúbenosť. Postupom času sa to však môže meniť a nie je to nič zlé.

Najčastejšou príčinou je chrápanie jedného z partnerov (väčšinou muža, no nezriedka sú to aj ženy 🙂 ). Tiež častejšie chodenie na toaletu jedného z partnerov alebo preto, že vstáva skôr. Proste nechce toho druhého rušiť.
Veľa zmení narodenie dieťaťa, ale tiež zmena biologických hodín v staršom veku. Jeden chce byť dlhšie hore, druhý skôr vstáva a takto sa v spoločnej spálni rušia.

Odborníci na spánkovú medicínu tiež uvádzajú, že niektoré páry sa po rokoch v oddelených spálňach vracajú do jednej spoločnej. Súvisí to s vekom a pribúdajúcimi zdravotnými problémami – jeden má o druhého obavy, lepšie tak zvládajú prípadnú osamelosť, úzkosť a cítia sa spolu bezpečnejšie.

oddelené spálne

 

Spolu, či oddelene?

Vedci z univerzity v Pittsburgu prišli na to, že keď spíme s niekým, koho milujeme. V krvi sa nám výrazne znižuje hladina stresových hormónov. A zároveň sa zvyšuje hladina oxytocínu, ktorému sa tiež zvykne hovoriť hormón lásky a dôvery. Takže spoločná spálňa a posteľ s milovanou osobou nám pomáha zostať v pokoji, v pohode, bez stresu…a navyše zvyšuje libido.

No ak sa partneri v spánku častejšie rušia, je lepšie vyskúšať oddelené spálne. Jeden sa lepšie vyspí a druhý prestane mať výčitky, že budí partnera. Zástancovia tohto riešenia tvrdia, že spať osamote je zdravšie (ak prirodzene vzťah funguje tak ako má). Pár sa neruší vzájomnými pohybmi, ani zvukom pri chrápaní, či hovorení zo spánku. Tiež väčšinou odpadá hádanie sa pred spánkom 🙂 A napokon aj rôzne záujmy partnerov: niekto si chce pred spaním pozrieť v posteli telku, iný si chce čítať alebo surfovať v mobile. Toho druhého to môže rušiť. To všetko zvykne viesť k poruchám spánku, srdcovocievnym ochoreniam, zhoršeniu imunity a depresiám.

Niektoré páry tvrdia, že nielen že sa im v oddelených spálňach lepšie spí, ale zlepšilo to aj ich sexuálny život. Milujú sa častejšie a na rôznych miestach v byte. To vyvracia predsudok, že oddelenými spálňami sa vytráca zo vzťahu aj sex. Naopak, môže to byť povzbudenie, okorenenie a spestrenie.

zlý spánok a 11 následkovPrečítajte si tiež
11 následkov, ktoré môže mať zlý spánok.

 

Celebrity a oddelené spálne

George Clooney a Amal Clooney sú stále nesmierne zaľúbení, ako dve hrdličky, no už niekoľko rokov spia v oddelených spálňach. Najskôr to George „hádzal“ na dieťa, ale jeho manželka prezradila, že ju veľmi rušilo jeho chrápanie.

Ďalší pár spávajúci v oddelených spálňach je Michael Douglas a Catherine Zeta-Jones. Dôvod? Catherine údajne prekáža, keď ju jej manžel vidí ráno neupravenú. Chce byť preňho stále nádhernou a tajomnou ako pred desiatkami rokov, keď sa vzali.

Gwyneth Paltrow a Brad Falchuk spia tiež oddelene a to od začiatku vzťahu. Gwyneth sa vraj počas spánku stále otáča zo strany na stranu a „nerada by som Brada rušila. Spánok je jednoducho sebecká vec,“ tvrdí slávna herečka.

A ešte jeden slávny pár: Victoria a David Beckhamovci sú už dlho spolu, majú deti, stále sa milujú, no spia oddelene. Keď si kúpili na vidieku dom, obaja si v ňom zariadili vlastné krídlo.

oddelené spálne

Foto: Pixabay.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.