Tymiánový sirup proti kašľu podľa skúsenej bylinkárky | RECEPT

Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Toto je môj obľúbený recept, ktorý je pre obdobie jesene a zimy úplne dokonalý. Neraz som ho využila pri sebe aj pri svojich deťoch,“ tvrdí pre LepšíDeň.sk Miriam Latečková, ktorá sa už dlhé roky venuje bylinkám, ich liečivej sily a propagácii. Tymiánový sirup proti kašľu sa účinkami podobá tomu z lekárne, ale je domáci, bez konzervantov a čisto z troch surovín. Pôsobí úžasne uvoľňujúco, ak vás dusí kašeľ, máte hlieny ap.

 

Liečivý tymián

Tymián je zjednodušený názov pre materinu dúšku, čo je nádherný slovanský názov. Ide o nenáročnú bylinku, ktorú nájdete vo voľnej prírode, ale môžete si ju pestovať aj sami – v zánkovej dlažbe :-), v skalke ap. Miluje totiž slnečné miesto a blízkosť teplých kameňov.

Obsahuje účinné látky ako éterický olej, taníny, horčiny, flavonoidy a saponíny. Ako napovedá názov – dúška materina – lieči najmä „zadúšanie“ pri kašli, mokrom aj suchom. Pri zápaloch priedušiek, nachladnutí aj astme. Tymián je vhodný pri zápaloch ústnej dutiny a hrdla.

Využívajú sa listy aj kvety, ktoré zbierame počas aj mimo kvitnutia. Vyberte si najmä slnečné poludnie, kedy materina dúška obsahuje najviac éterických silíc. Kvety aj celú vňať môžete následne sušiť. Z tymiánu sa zvykne robiť čaj, olej, kúpeľ a tiež sirup, ako uvádzame aj my.

tymián materina dúška proti kašľu

 

Recept na tymiánový sirup proti kašľu

Miriam LatečkováMiriam Latečková robieva z tymiánu nielen sirup, ale skvelé sú vraj aj tymiánové cukríky, ktoré chutia deťom a pôsobia aj preventívne v období prechladnutí a kašľov. Vodné je nasadiť ich aj pri tečúcich soplíkoch, uľavia dýchaniu a ich cmúľanie zastavuje čkanie. Čaj z tymiánu môžete piť i kloktať, tinktúra pôsobí dobre pri zápachu ústnej dutiny, bolestivej menštruácii a plynatosti.
Tu je recept na tymiánový sirup, ktorý výborne účinku najmä pri odhlienení detí, ale aj u dospelých.

SUROVINY

  • 20 g sušeného tymiánu alebo za hrsť čerstvého
  • 200 ml vody
  • 20 g trstinového cukru

 

POSTUP

recept postupV hrnci necháme zovrieť vodu a rozpustíme v nej trstinový cukor. Pridáme vetvičky tymiánu, či už čerstvého alebo sušeného. Zamiešame a odstavíme z ohňa. Necháme odstáť a trošku vychladnúť.
Potom zmes precedíme do sklenenej nádoby cez sitko alebo gázu. Skladujeme výlučne v chladničke. Namiesto cukru môžete dať med, ale ten až po dovarení a vychladnutí, aby sa nezničili jeho liečivé účinky.

Takýto tymiánový sirup užívame 2 až 3x denne po lyžičkách. „Je to výborný prostriedok pri dlhotrvajúcom kašli a dokašliavaní po chorobe. Tiež ak nás dusí kašeľ, potrebujeme vykašliavať, zbaviť sa hlienov alebo máme suchý kašeľ, tak toto je ideálny liek pre celú rodinu,“ dodáva Miriam Latečková.

tymiánový sirup proti kašľu

Svoje skúsenosti a množstvo domácich receptov zhrnula v knihách Bylinky z babičkinej záhrady a novinky Herbár. Ten si môžete dokonca dotvárať sami, vlepovať svoje bylinky, robiť k nim popisy a súčasne tam nájdete všetky potrebné informácie ako robiť zber, sušenie, lisovanie. Informácie o bylinkách, ich liečivých účinkoch aj recepty na rôzne čaje, sirupy a tinktúra.

 

Zdroj a foto: Miriam Latečková, knihy a web Babičkine bylinky,
LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.