„Toto je môj obľúbený recept, ktorý je pre obdobie jesene a zimy úplne dokonalý. Neraz som ho využila pri sebe aj pri svojich deťoch,“ tvrdí pre LepšíDeň.sk Miriam Latečková, ktorá sa už dlhé roky venuje bylinkám, ich liečivej sily a propagácii. Tymiánový sirup proti kašľu sa účinkami podobá tomu z lekárne, ale je domáci, bez konzervantov a čisto z troch surovín. Pôsobí úžasne uvoľňujúco, ak vás dusí kašeľ, máte hlieny ap.
Liečivý tymián
Tymián je zjednodušený názov pre materinu dúšku, čo je nádherný slovanský názov. Ide o nenáročnú bylinku, ktorú nájdete vo voľnej prírode, ale môžete si ju pestovať aj sami – v zánkovej dlažbe :-), v skalke ap. Miluje totiž slnečné miesto a blízkosť teplých kameňov.
Obsahuje účinné látky ako éterický olej, taníny, horčiny, flavonoidy a saponíny. Ako napovedá názov – dúška materina – lieči najmä „zadúšanie“ pri kašli, mokrom aj suchom. Pri zápaloch priedušiek, nachladnutí aj astme. Tymián je vhodný pri zápaloch ústnej dutiny a hrdla.
Využívajú sa listy aj kvety, ktoré zbierame počas aj mimo kvitnutia. Vyberte si najmä slnečné poludnie, kedy materina dúška obsahuje najviac éterických silíc. Kvety aj celú vňať môžete následne sušiť. Z tymiánu sa zvykne robiť čaj, olej, kúpeľ a tiež sirup, ako uvádzame aj my.
Recept na tymiánový sirup proti kašľu
Miriam Latečková robieva z tymiánu nielen sirup, ale skvelé sú vraj aj tymiánové cukríky, ktoré chutia deťom a pôsobia aj preventívne v období prechladnutí a kašľov. Vodné je nasadiť ich aj pri tečúcich soplíkoch, uľavia dýchaniu a ich cmúľanie zastavuje čkanie. Čaj z tymiánu môžete piť i kloktať, tinktúra pôsobí dobre pri zápachu ústnej dutiny, bolestivej menštruácii a plynatosti.
Tu je recept na tymiánový sirup, ktorý výborne účinku najmä pri odhlienení detí, ale aj u dospelých.
SUROVINY
- 20 g sušeného tymiánu alebo za hrsť čerstvého
- 200 ml vody
- 20 g trstinového cukru
POSTUP
V hrnci necháme zovrieť vodu a rozpustíme v nej trstinový cukor. Pridáme vetvičky tymiánu, či už čerstvého alebo sušeného. Zamiešame a odstavíme z ohňa. Necháme odstáť a trošku vychladnúť.
Potom zmes precedíme do sklenenej nádoby cez sitko alebo gázu. Skladujeme výlučne v chladničke. Namiesto cukru môžete dať med, ale ten až po dovarení a vychladnutí, aby sa nezničili jeho liečivé účinky.
Takýto tymiánový sirup užívame 2 až 3x denne po lyžičkách. „Je to výborný prostriedok pri dlhotrvajúcom kašli a dokašliavaní po chorobe. Tiež ak nás dusí kašeľ, potrebujeme vykašliavať, zbaviť sa hlienov alebo máme suchý kašeľ, tak toto je ideálny liek pre celú rodinu,“ dodáva Miriam Latečková.
Svoje skúsenosti a množstvo domácich receptov zhrnula v knihách Bylinky z babičkinej záhrady a novinky Herbár. Ten si môžete dokonca dotvárať sami, vlepovať svoje bylinky, robiť k nim popisy a súčasne tam nájdete všetky potrebné informácie ako robiť zber, sušenie, lisovanie. Informácie o bylinkách, ich liečivých účinkoch aj recepty na rôzne čaje, sirupy a tinktúra.
Zdroj a foto: Miriam Latečková, knihy a web Babičkine bylinky,
LepšíDeň.sk