Dve silné ženy a dve časové obdobia. Čarovný príbeh Škovránkovo tajomstvo

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dve dejové línie. Dve časové obdobia. A dve silné ženy, ktoré bolestne poznamenal život.
Nádherný príbeh o dramatických osudoch, plný emócií, romantiky, v prostredí krásnej škótskej vysočiny a na pozadí temnej minulosti.
To je dojímavý príbeh Škovránkovo tajomstvo od Fiony Valpy, ktorá je obľúbenou rozprávačkou silných emočných románov, v ktorých nechýba láska, nádej, ale ani rany osudu a životné pády.

„Sú mi ako rodina, odjakživa. A čo sa teba týka, iste vieš, že ťa ľúbim už celé roky. A chcem ťa ľúbiť naďalej, po všetky roky, ktoré mi zostávajú. Moja láska k tebe mi v tomto neistom svete pripadá ako jediná istota. Prosím, nech sa deje čokoľvek, nedovoľ, aby nám to môj otec vzal…“

Škovránkovo tajomstvo

Život na pobreží Škótskej vysočiny plynul pokojne a rutinne, až dokiaľ nezasiahol osud – Loch Ewe sa znenazdania stane vojenskou základňou pre arktické konvoje Kráľovského námorníctva plaviace sa v nebezpečných vodách Severného ľadového oceána. Druhá svetová vojna nemilosrdne zasiahne do života bežných ľudí, no tí neváhajú a poväčšine mladým vojakom pomáhajú, ako vládzu.

Nezaostávajú ani dievčatá, ktoré si urobia vodičský kurz, aby mohli jazdiť na dodávkach a sanitkách. Námorník Alec, syn pána miestneho ardthuathovského sídla, sa zaľúbi do mladučkej hájnikovej dcéry Flory a ona mu city úprimne opätuje. Avšak jeho otec sir Charles sa stavia proti ich láske a navyše si aj vojna vyberá svoju krutú daň…

Škovránkovo tajomstvo

O niekoľko desiatok rokov neskôr životné okolnosti prinútia Florinu dcéru, speváčku Lexie Gordonovú, odcestovať do dediny pri Loch Ewe, kde strávila celé detstvo. Odišla odtiaľ v sedemnástich plná snov, keď získala štipendium na konzervatóriu v Londýne. Vracia sa s pocitom prehry, životného sklamania a osamelosti, hoci ju sprevádza dcéra Daisy.

Malá dedina, kde každý vie o každom všetko, na ňu spočiatku pôsobí tiesnivo, no postupne zisťuje, že miestni skrývajú o jej rodičoch nejaké tajomstvo. Lexie začne klásť otázky a postupne odhaľuje skladačku trpko-hrejivého príbehu svojich rodičov, dozvedá sa, čo všetko pre ňu obetovala Flora, a uvedomí si, že domov sú predovšetkým ľudia, ktorým na vás záleží.

Už nemá šancu napraviť svoj vzťah s mamou, no môže odpustiť minulosti a otvoriť dvere budúcnosti, ktorá tu, v čarovnom prostredí Škótskej vysočiny, usilovne klope na dvere malého hájnikovho domčeka. Stačí ich odchýliť…

Odvážne, bojovné, no zároveň nežné…

Škovránkovo tajomstvoŠkovránkovo tajomstvo je typ románu, akých je teraz veľa – dve časové línie, z toho jedna sa odohráva počas 2.svetovej vojny, druhá o desaťročia neskôr (konkrétne rok 1978). No Fiona Valpy je skvelá rozprávačka, ktorá dokáže úžasne vystihnúť danú dobu, atmosféru, krásne opisuje Škótsku vysočinu a dodáva svojmu príbehu originalitu, ktorá si vás získa.

Fiona Valpy je skutočne majstrovská rozprávačka. Veľmi citlivo a umne prepája dve časové línie, dva osudy a dve silné ženy. To všetko v prostredí škótskej krajiny, ktorú vie opísať spôsobom, že máte chuť zbaliť si kufor a vypraviť sa tam.

Autorka má talent vykresliť postavy spôsobom, aký sa nevída: sú silné, odvážne, bojovné, ale zároveň nežné, ženské a vášnivé. Sú akoby vymodelované, plastické a ožívajú vám pred očami na stránkach knihy.

Jej opisy prírody, či historické fakty perfektne zapadajú do príbehu, vťahujú vás, nerušia a pritom sa aj veľa dozviete. Evidentne si vždy všetko poctivo naštuduje, má za sebou historický výskum (napríklad Ruské múzeum arktických konvojov, výpovede ľudí ap.). Ale čo je ešte dôležitejšie – vie to vhodne zakomponovať do príbehu a sprostredkovať čitateľovi.

 

Fiona Valpy

Uznávaná a obľúbená autorka. Napísala osem románov, ktoré boli preložené do vyše dvadsiatich jazykov. Inšpirujú ju príbehy odvážnych žien najmä z obdobia druhej svetovej vojny, miluje Francúzsko, jeho ľudí a dejiny natoľko, že sa tam v roku 2007 presťahovala z Veľkej Británie na sedem rokov. Vďaka dôslednému výskumu sú jej knihy plné detailov, ktoré živo približujú atmosféru, miesto a čas. Autorka žije momentálne v Škótsku, ale pravidelne cestuje do Francúzska za slnkom.

Fiona Valpy Škovránkovo tajomstvo

Foto: LepšíDeň.sk, Tatran, FB/Fiona Valpy


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.