Albert Einstein, Beatles, Stephen King… Ako sen viedol k úžasným objavom a dielam

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V minulosti sa mnohí velikáni priznali, že ich geniálny nápad, vynález, či úžasné dielo im napadlo v sne. Napríklad slávny Nikola Tesla, ktorému sa snívalo o alternátore…alebo Larry Page vraj videl vyhľadávač Google najskôr v sne, až potom ho začal vyvíjať.
Zdá sa teda, že snívať sa oplatí 🙂 a veľakrát sen viedol ku geniálnym výtvorom. Máme pre vás zopár zaujímavostí, ktoré vás o tom možno presvedčia.

Terapia aj riešenie problémov

Okrem terapeutického účinku nám sny zrejme naozaj pomáhajú aj pri riešení problémov a prebúdzajú v nás kreativitu. Často počujeme ľudí hovoriť o tom, ako sa prebudili s novým nápadom či s novou inšpiráciou. Nočné vízie nám dokonca môžu pomôcť pri tvorbe vlastnej budúcnosti. Výborne o tej liečivej a psychologickej stránke snov píše Anton Heretik v knihe Sny.

Snom, ich interpretácii a možným dosahom na každodenný život sa zasa venuje Theresa Cheung v knihe Posolstvo noci. Pripomína napríklad, ako Albert Einstein svojho času povedal, že o jeho kariére rozhodol sen. Jazdil v ňom na saniach rýchlosťou blízkou rýchlosti svetla, keď sa všetky farby zrazu zliali do jednej.
Iné teórie o snoch hovoria, že sny nám pomáhajú spracovať informácie získané počas dňa, konsolidujú proces učenia a ukladania vedomostí do pamäte.

Keď sen viedol k úspechu…

O snoch sa všeobecne vie, že v celej histórii inšpirovali ľudí k veľkým výtvarným, hudobným a literárnym dielam. Významnú úlohu zohrali aj pri zrode vynálezov a vedeckých prelomových prác a v niektorých prípadoch viedli k objavom, ktoré nám zmenili život či dokonca celý svet.

Beatles a Yesterday

Paul McCartney je jeden z najslávnejších hudobníkov a autorov piesní na svete. Medzi jeho najúspešnejšie hity patrí pieseň Yesterday, ktorú nahral v roku 1965 so skupinou Beatles. Je presvedčený, že celá melódia sa k nemu dostala v sne. Sám o tom hovorí:
„Býval som v malom byte na hornom poschodí a pri posteli som mal klavír. Raz ráno som sa zobudil s melódiou v hlave a pomyslel som si: ‘Hej, tú melódiu nepoznám – alebo poznám?’… Prišiel som ku klavíru, našiel som k nej akordy, aby som ju nezabudol a potom som sa pýtal priateľov: ‘Poznáš to? Je to pekná krátka melódia, ale nemohol som ju zložiť, lebo sa mi prisnila.“
Vnímal tú melódiu ako čosi čarovné a keď sa ubezpečil, že ani on, ani nikto druhý ju ešte nepočul, zapísal si ju.

 

Dalí, aj Stephen King

„Jeho sen ukazuje, že keď si spomeniete na to, čo ste v sne videli, vnímali a cítili, môže to niekedy podnietiť tvorivosť, o ktorej ste ani nevedeli,“ tvrdí T.Cheung v spomínanej knihe Posolstvo noci.

Množstvo diel surrealistického maliara Salvadora Dalího (1904 – 1989) majú na svedomí jeho sny, takže sám ich opísal ako ‘ručne maľované snové fotografie’.
Podobne románopisec Stephen King pripísal zápletku svojho slávneho románu z roku 1987 s názvom Misery svojmu snu o žene, ktorá väznila spisovateľa, zabila ho, jeho telesnými pozostatkami nakŕmila prasa a jeho román dala zviazať do jeho vlastnej kože.

Sny inšpirovali témy aj jeho ďalších známych prác. Sám sa k tomu vyjadruje takto: „Vždy používam sny tak, ako vy používate zrkadlo, aby ste videli niečo, čo nemôžete vidieť pred sebou; rovnako ako keď si chcete vidieť vlasy na zadnej strane hlavy. Podľa mňa to je úloha snov. Myslím si, že sny sú spôsob, akým ľudská myseľ ilustruje podstatu problémov. Alebo dokonca možno symbolickým jazykom ilustrujú riešenia problémov.“

ako si splniť snyPrečítajte si tiež
7 krokov, ako si splniť sny a vytvoriť vysnívanú realitu.

Objavy, vynálezy, inovácie

Rovnako ako môžu snové symboly prebudiť predstavivosť hudobníkov, umelcov a spisovateľov, môžu byť katalyzátorom pozoruhodných inovácií.
Napríklad Elias Howe konštatoval, že jeden z nápadov vedúcich k vynálezu šijacieho stroja získal zo sna, v ktorom sa dostal do rúk kanibalov. Keď už tancovali okolo ohňa a chystali sa, že ho uvaria a zjedia, všimol si malé otvory v hrotoch kopijí. Potom pozoroval, ako sa kopije s dierami v hrote hýbu nahor a nadol, a to mu vnuklo myšlienku, že bude niť prechádzať cez špičku ihly, nie cez jej druhý koniec.

Začiatkom 20. storočia sa fyzikovi Nielsovi Bohrovi snívalo, že sedí na Slnku a okolo neho na tenkých šnúrach svištia planéty. Tento obraz mu ostal v mysli a zmenil sa na víziu heuréka, ktorá napokon viedla k vytvoreniu jeho modelu atómu.

keď sen viedol k objavom

Foto: Freepik.com, Vecteezy.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.