Folklórny festival Východná 2018. Tipy a praktické info

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Medzi Liptovským Mikulášom a Popradom sa nachádza dedinka bohatá na tradície, ktorá každý rok ožíva oslavami folklóru a ľudovej kultúry. Folklórny festival Východná je najstarší a najrozsiahlejší slovenský festival, ktorý tento rok ožije už 64.krát.
Od 28. júna do 1. júla sa môžete tešiť na takmer 1 300 účinkujúcich. Nižšie vám ponúkame hrozienka z bohatého programu, ale tiež praktické informácie o doprave, vstupenkách, stanovom mestečku. A nechýba ani mapa areálu.

Organizátor festivalu, Národné osvetové centrum, cez ústrednú tému „svadba“ predstaví folklórne, spevácke a tanečné skupiny a sólistov. Tiež detské súbory a rovnako aj ľudovoumeleckých remeselníkov a výrobcov. Počas štyroch dní návštevníci uvidia, zažijú a ochutnajú kus krásnych slovenských tradícií.
Emóciami nabitý program otvorí vo štvrtok 28. júna folklórna skupina Kriváň z Východnej a finalisti Zem spieva. Viac informácií nájdete na stránke Festival Východná.

 

Oslava folklóru, tradícií a hodnôt

folklórny festival VýchodnáNajstarší celoslovenský festival privíta každoročne veľké množstvo milovníkov folklóru, čo potvrdil aj posledný ročník, na ktorom sa zúčastnilo takmer 30 600 návštevníkov.
Aj počas tohto leta nebude pod Tatrami núdza o radosť z tanca, spevu, remeselnej a umeleckej tvorby. Štvordňový program otvorí vystúpenie folklórnej skupiny Kriváň z Východnej, ku ktorej sa viaže aj samotný vznik festivalu. V roku 1952 sa totiž táto folklórna skupina zúčastnila na slávnostiach v moravskej Strážnici, kde si vyslúžila ocenenie „miláčik“ podujatia. Ich vystúpenie vnieslo medzi mladých a šikovných ľudí myšlienku zorganizovať slávnosti na vlastnej pôde, v obci Východná.
Zlatým klincom prvého dňa bude galaprogram Zem spieva pod holým nebom. Pod taktovkou režiséra Petra Núňeza sa predstavia finalisti divácky obľúbenej folklórnej televíznej súťaže.

folklórny festival Východná

 

Svadobná téma a veľké mená

Svadba. Životný krok, vo folklóre tak krásne a emotívne, ale aj živo prezentovaný, sa stane výraznou témou a obsahovým motívom 64. ročníka festivalu. Speváci prinesú návštevníkom atmosféru svadobného veselia, folklórne súbory ich privedú ku koreňom tradičných zvykov. Taktiež ich zoznámia s obyčajami, ktoré na slovenských dedinách tejto slávnostnej udalosti predchádzali.
Bude to zábava ako sa patrí, plná vtipných a žartovných piesní, balád, vinšov a príhovorov. A oslavovať životné jubileá na Folklórnom festivale Východná budú aj významné osobnosti slovenského folklóru. Ján Ambróz z Telgártu, spevák horehronských ľudových piesní a významný choreograf Juraj Kubánka.

Aj ľudové remeslá sú slovenským pokladom
Prezentácia ľudových remesiel je dnes už samozrejmou súčasťou Folklórneho festivalu Východná. Do atmosféry jarmoku prispeje viac ako 40 rezbárov, tkáčov, medovnikárov, hrnčiarov a drotárov. Návštevníci si budú môcť vytvoriť spomienku tradičnými postupmi v škole remesiel ÚĽUV.

folklórny festival Východná

 

Praktické tipy na festival Východná

  • festival štartuje vo štvrtok 28.6. o 14:00, otvorenie stanového mestečka je o 17:00
  • po predložení vstupenky dostanete potlačený náramok, s ktorým máte vstup do areálu amfiteátra a do hľadiska na veľkú scénu
  • na vestival Východná sa dostanete autom po diaľnici od Liptovského Mikuláša, resp. z opačnej strany od Popradu, zjazd dedinka Východná; k dispozícii sú parkovacie plochy za amfiteátrom a nad autobusovou zastávkou
  • ZSSK zabezpečilo, že rýchliky od Bratislavy a Košíc budú zastavovať priamo v Železničnej stanici Východná. Odtiaľ je zabezpečená doprava autobusom k amfiteátru
  • vezmite si so sebou občiansky preukaz a preukaz poistenca, ďalej potrebné lieky, hygienciké potreby, pršiplášť a pokrývku hlavy
  • neberte si sklenené fľaše, pyrotechniku, drogy, horľaviny, či akékoľvek zbrane
  • stanové mestečko bude na dvoch miestach, poplatok za stan je 2 eurá na deň, za karavan 5 eur na deň
  • v areáli sú viaceré toalety, sprchy a umývadlá (všade je pitná voda)

Viac na www.festivalvychodna.sk.

folklórny festival Východná mapa

— PR článok —

 


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.