Magický advent Zuzky Šulajovej. V šľapajach úspešných Džínsových denníkov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Spomínate si na svoje tínedžerské obdobie? Možno ho stále ešte žijete 🙂 Riešili sa vzťahy, partie, prvé zamilované pohľady a prvé „seriózne“ rande, keď láska mala vydržať naveky. Neistí chalani, neskúsené baby. Veľké sľuby aj plány.
A na druhej strane aj plno naivity, zraniteľnosti, emócií a snahy zapadnúť medzi ostatných.
Aj toto všetko rieši Zuzka Šulajová v novej knihe Magický advent. Po megaúspešných Džínsových denníkoch si dala trošku pauzu, vyšlo jej krimi, reštartovala si hlavu, no opäť sa vracia na strednú školu a píše o tom, čo jej ide najlepšie. „Nevylučujem však, že sa znovu nepokúsim napísať aj knihy iných žánrov, očividne to potrebujem striedať, inak cítim vyhorenie,” prezrádza pre LepšíDeň.sk Zuzka.
Našťastie, teraz tu máme mládežnícky Magický advent, v ktorom si vychutnáte všetkých vyše 450 strán.

 

Magický advent je čarovný

Magický advent Zuzka ŠulajováHlavná hrdinka 16-ročná Sofia je knižná blogerka, vlogerka… a bláznivo zaľúbená do Sama, pri ktorom stráca reč. Jej najbližšej dôverníčke a poradkyni Karine sa tiež nedarí zaujať idol svojich snov. Takže obsah ich rozhovorov a trápení je jasný.

Keď Sofiin starý otec, ktorý býva na lazoch pri Banskej Bystrici, ťažko ochorie, Sofia aj s mamou ho odchádzajú opatrovať. Sofia nechce opustiť milované Rusovce ani svoju platonickú školskú lásku. Nechce ísť na samotu, kde pred piatimi rokmi zomrel jej otec. Veď už predtým tam nerada chodila s mamou, pretože to miesto sa jej spája s bolestivými spomienkami…

Napokon však idú na lazy a tie práve žijú adventom. Pripravujú sa na Vianoce. Obyvatelia okolitých domov prijmú Sofiu medzi seba. Sú láskaví, milí a priateľskí. V drevenom domčeku ju zasvätia do veštenia z olova a z halušiek.
Sofia sa zblíži aj so starým otcom a na lazoch zažíva neuveriteľnú pohodičku: sviečky, čajíčky, deka, knižky a za oknami sneh a cencúle. Odrazu si uvedomí, ako veľmi sa jej tu páči.

 

6 inšpirácií, vďaka ktorým vznikol Magický advent

Magický advent je krásny príbeh o tom, ako sa nám občas znenazdajky otvorí úplne nový svet. Svet, ktorý sme odmietali, no zrazu je plný lásky, pohody, nádhernej prírody, hrejivých vzťahov.
Hoci prvý Džínsový denník vyšiel už v roku 2007 (prečítajte si náš rozhovor), Zuzka Šulajová to s týmto žánrom stále vie. Jej rozprávanie je svieže, láskavé, neraz humorné a pohodové.

Ako prezradila, inšpirácia k napísaniu knihy Magický advent bola viacnásobná. A naozaj originálna:

ikona advent1. „Mám dlhoročného verného čitateľa Ivana, ktorý zbožňuje Vianoce a špeciálne si vychutnáva vianočné state v Džínsových denníkoch. Dlhé roky ma prosí o nejaký vianočný príbeh, vraj mám cit pre vystihnutie tej pravej vianočnej atmosféry.”
Súhlasíme a ďakujeme Ivanovi, že Zuzku presvedčil 🙂

ikona advent2. „Prvotná myšlienka bola z môjho pohľadu taká telenovelská – dievča z mesta sa presťahuje na lazy a spozná krásnych hôrnych chlapcov 😀 ”
Vieme si predstaviť J Našťastie to tam neskĺzlo.

ikona advent3. „Máme chalupu na samote (lazy nie sú samota) a sme pôvodne pastierska rodina, takže prostredie mi nie je cudzie.”
A tá autenticita je z príbehu cítiť.

“S tebou všetko dáva tak dajako zmysel…”

ikona advent4. „Aj ja som mala chorľavejúceho starkého, o ktorého sa bolo treba starať. Nežil na lazoch, ale v normálnej dedine na strednom Slovensku, no jeho stav sa takisto rapídne zhoršoval, pridružil sa Alzheimer, demencia, nemohol zostať sám a presťahovať do Bratislavy sme ho nechceli. Asi by to bola veľmi rýchla konečná.”
Život býva niekedy skvelým našepkávačom dobrých príbehov a zápletiek.

ikona advent5. „Vianočných príbehov existuje veľmi veľa, chcela som byť originálna. A keďže otec je folklorista a ja mám rada film Rok na dedine, napadlo mi, že skĺbim moderný mestský život so životom, aký býval kedysi, zasadený však do súčasnosti.”
Podarilo sa 🙂

ikona advent6. „Žila som v austrálskom Sydney a až takto ďaleko od domova, tých 16 000 km, mi došlo, aké historické a kultúrne bohatstvo má naše malé Slovensko.”
Tak to cítia mnohí, ktorí odcestovali zarábať, či aspoň na pár rokov žiť do cudziny…

Zuzka Šulajová

 

Nové Džínsové denníky?

Zuzka Šulajová a Magický adventAk ste si teda obľúbili Zuzkine Džínsové denníky, neváhajte a berte do ruky Magický advent. Tiež má formu denníka, ktorý si píše Sofia. Nechýbajú moderné vsuvky ako správy z četov či smsky. Výborne vystihnutá reč a celkovo prostredie stredoškolákov.
A to vykreslenie lazov… mali sme chuť okamžite sa tam vypraviť a stráviť tam aspoň pár dní 🙂

Čo hovorí Zuzka na podobnosť s Džínsovými denníkmi?
„Hm, možno sa podobajú denníkovým štýlom zápiskov, hoci Sofia je moderné dievča, takže si píše do mobilu, nie do zošita ako Paula z denníkov. Možno stredoškolským obdobím, humorom a sarkazmom. Sofiu Venturovú som tiež stvorila trošičku na obraz Pauly Semokovej: obe sú nesmelé, skôr plaché, majú sklony k trapasom. Zistila som, že čitateľky sa skôr vidia v takýchto postavách, vedia sa do nich asi väčšmi vcítiť. Ale Sofia je akčnejšia a súčasnejšia ako Paula. Paula bola mimoriadne slušná aj na dobu počiatku tretieho milénia, dokonca ani nepila. Sofia síce alkoholička takisto nie je, ale prispôsobí sa kamarátom 😀 “


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.