Ako spoločenské hry rozvíjajú naše myslenie a posúvajú nás dopredu?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Spoločenské hry sú stále veľmi obľúbené a to nielen u detí, ale aj dospelých. Dá sa pri nich všeličo naučiť, ale hlavne zabaviť sa. Samozrejme, prebúdzajú v nás súťaživosť, ale zároveň trénujú našu šikovnosť, priebojnosť a rozširujú celkový rozhľad.
Je škoda, že dnešné deti a mladí prechádzajú čoraz viac na hry na mobiloch, tabletoch, počítačoch či herných konzolách. Vytráca sa spoločenský duch takejto hry. Nemáme s kým komunikovať, neprepájame sa navzájom. A to nie je podľa psychológov dobré.

 

Spoločenské hry pomáhajú

spoločenské hry scrabbleKtorú hru ste hrávali najradšej vy?
Človeče, nehnevaj sa. Monopoly. Dostihy. Scrabble. Pexeso. Mikádo. Kartové hry ako Čierny Peter ap.
Je ich množstvo a vždy vedeli rozvíjať deti aj dospelých.
Už v predškolskom veku dokážu deti naučiť, že pravidlá sa musia dodržiavať. Správnym prístupom viete deti nasmerovať tak, aby vedeli prijať prehru, ale aby vedeli rozumne spracovať aj výhru.
Neskôr spoločenské hry zlepšujú naše kreatívne myslenie, koncentráciu a trpezlivosť, ale aj sebaovládanie. Podvedome sa učíme reagovať a riešiť problémy.
V dospelosti si zasa okrem zábavnej a relaxačnej stránky zvyšujeme celkový prehľad. Mladí sa učia plánovať a prijímať zodpovednosť za svoje rozhodovanie.

 

Spoločenská hra Kto je to?

spoločenská hra Kto je to?Našťastie aj dnes vznikajú nové spoločenské hry, ktoré majú náučný, vedomostný charakter. Odporúčame napríklad tie z vydavateľstva Dajama – Poznáš Slovensko? Poznáš Tatry? Poznáš Bratislavu?
A k nim pribudla nová spoločenská hra, ktorá môže byť ideálnym darčekom pod vianočný stromček.
Náučno-vedomostná hra Kto je to? ponúka takmer 2 000 indícií k viac ako 600 osobnostiam Slovenska a zahraničia.
Nájdete tam rôzne oblasti od histórie, politiky, cez kultúru, umenie, vedu až po šport. Na každej kartičke sú tri indície, podľa ktorých sa dá osobnosť uhádnuť.
Napríklad:

ikona žiarovkaJe autorom piesní do filmu Fontána pre Zuzanu. Bol zakladajúcim členom skupiny Elán.
(Vašo Patejdl)

ikona žiarovkaIlustroval Dobšinského slovenské rozprávky a je známy aj viacerými obrazmi Juraja Jánošíka. Na Svetovej výstave v Paríži v roku 1936 získal Grand Prix za obraz Pieseň a práca.
(Ľudovít Fulla)

ikona žiarovkaNemecký fyzik, ktorý časť života prežil aj vo Švajčiarsku a v USA, v roku 1999 ho časopis Time označil na Najväčšiu osobnosť 20.storočia. Sformuloval všeobecnú teóriu relativity.
(Albert Einstein)

ikona žiarovkaVlastným menom sa volal Eric Arthur Blair. Bol dobrovoľníkom v španielskej občianskej vojne. Po vytriezvení z ideí komunizmu napísal romány 1984 a Zvieracia farma.
(George Orwell)

 

Ako hrať túto hru?

Kto je to? kartičkaJe to jednoduché: hrajú 2 až 4 hráči, alebo tímy a dĺžka jednej hry je asi 40 minút. Hráči sa na základe indícií snažia uhádnuť mená osobností zo Slovenska a zahraničia, z rôznych oblastí. Hráči majú k dispozícii dve sady kartičiek s indíciami – Osobnosti Svet a Osobnosti Slovensko a Česko.

Hru môžete hrať s kockou alebo bez nej.
Súčasťou sú aj bonusové kartičky, ktorými zvyšujete svoju šancu na výhru.
Medzi kartičkami sú aj také, kde môžete požiadať o prezradenie iniciál osobnosti. Iná kartička znie „Chcem túto otázku“, ktorú použijete, ak iný hráč odpovie zle a vy ste si istý otázkou. Dokonca môžete po oznámení témy uzatvárať stávky – kto správne odpovie, posunie sa o dve políčka navyše. V prípade nesprávnej odpovede ide o dve políčka späť.
Po uhádnutí osobnosti získavate body a posúvate o daný počet políčok na hernom pláne. Víťazom sa stáva hráč, ktorý príde do cieľa ako prvý.

Kto je to? kartička

 

Zábava aj poučenie

Cieľom tejto konkrétnej hry je nielen zabaviť sa, ale aj spoznať osobnosti Slovenska a zahraničia a naučiť sa o nich viac, ako sú len bežné informácie. Hra Kto je to? je výbornou hrou do akejkoľvek spoločnosti. Môžete si tak overiť svoje vedomosti a všeobecný rozhľad.

A to vlastne ponúkajú aj ďalšie spoločenské hry – spestrujú náš život, prinútia nás trošku sa zastaviť a stráviť s blízkymi viac času. Hranie hier utužuje vzťahy, ktoré sa stávajú dôvernejšími. Nie sme izolovaní, osamote, ale v kontakte s tými, ktorých máme radi.
Zároveň sa pri hre uvoľníme, spadne z nás stres, zabudneme na starosti.

Takže otázka na záver a ruku na srdce – kedy naposledy ste si zahrali klasickú spoločenskú stolovú hru?
Ak musíte pátrať v pamäti alebo to bolo poriadne dávno, nechajte sa prehovoriť a vyskúšajte napríklad aj spomínanú hru Kto je to? Na výber je ich však oveľa viac a je jedno, po ktorej siahnete. Hlavné je zahrať si, zrelaxovať a dobre sa zabaviť 🙂

spoločenská hra Kto je to?


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.