Mulčovanie pôdy. Dôvody prečo to robiť a tipy, ako na to

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jedným z kľúčov k lepšej, kvalitnejšej a zdravšej úrode je kvalitná pôda. Samozrejme, rozhoduje typ pôdy, pH, spôsob jej obrábania, ale tiež, či ju nechávate odkrytú, alebo ju nastielate. Povieme si o dôvodoch, prečo je dobré mulčovanie pôdy v záhradke, čím ju nastielať a v akom množstve.

Rastlinná nástielka, čiže mulčovanie rastlinami má pozitívny vplyv bez ohľadu na meteorologické podmienky – dažde, sucho či kamenec. Jej používanie má samé výhody, a to pri všetkých typoch pôd. Ťažké a kompaktné pôdy budú po využití rastlinnej nástielky sypkejšie, zatiaľ čo pôdy ľahké kompaktnejšie a celistvejšie. Na druhej strane rastlinný mulč uľahčuje zber úrody a zelenina a ovocie sa nezašpinia od hliny.

 

Mulčovanie pôdy – prečo to robiť?

Tým, že vytvoríme fyzickú prekážku medzi pôdou a okolitým prostredím, bude nástielka vyrovnávať negatíva daného prostredia. Tiež bude minimalizovať škodlivé následky prílišných horúčav a sucha, alebo naopak, vlhkosti a zimy.
Stále tá istá fyzická prekážka bude znižovať výskyt nežiaducej buriny a zabráni jej rozrastaniu sa na úkor pestovaných rastlín.
A nakoniec mulč, nech je akýkoľvek, rastlinný alebo organický, doslova zlepšuje štruktúru a výživnosť samotnej pôdy.

 

Pôda, v ktorej to žije

V pôde, ktorá je bohatá na organické látky, sa hemžia nespočetní nájomníci. Niektorí sú dobre viditeľní ako dážďovky. Iní sú diskrétnejší, napríklad rozličný hmyz  ako žižiavky, stonožky, larvy chrobákov a dvojkrídlovce, roztoče a chvostoskoky. A niektorí sú úplne neviditeľní ako baktérie a mikroskopické huby.

Organická hmota obohacuje pôdu, ale nielen to… Preto je nástielka nevyhnutná.
„Konečným výsledkom procesu premeny organickej hmoty je tmavohnedý materiál – humus. Je pomerne stabilný (mineralizujú sa 2 % za rok), je však viac než len jednoduchou zásobárňou minerálnych prvkov. Kombináciou s vápnikom na molekulárnej úrovni má pôda jemnú a prevzdušnenú štruktúru, čo veľmi oceňujú korene rastlín,“ vysvetľuje odborník na permakultúru Robert Elger v knihe Permakultúra pre začiatočníkov.

mulčovanie pôdy - dôvody a tipy

 

Čím mulčovať pôdu?

Za posledné roky sú organické nástielkové materiály čoraz rozmanitejšie. Dnes o výbere toho-ktorého produktu rozhodujú najmä ekonomické kritériá. Odhliadnuc od miestnych možností, v záhradníckych obchodoch sú všeobecne dostupné aj:

  • ľanové alebo konopné rohože
  • kakaové alebo pohánkové struky
  • šupky ryže alebo kukurice
  • ihličie alebo kôra borovíc
  • výlisky ricínu v 50 l balení

Vzhľadom na cenu je však len snom ich použitie v permakultúrnej záhrade, hoci len na malom kúsku.

Treba si teda vybrať dostupné materiály, ktoré máme k dispozícii zo samotnej údržby záhrady: pokosenú trávu, suché lístie z jesene a rozličné podrvené konáre a ostrihané vetvičky. Môžeme ich položiť priamo na hriadku alebo najprv kompostovať. Budú stimulovať biologickú aktivitu pôdy a po troške zvyšovať obsah humusu, podobne ako lesný podrast.

Farmy, kde chovajú dobytok, konské stajne a jazdiarne či neďaleké podniky, ktoré kompostujú, vás môžu zásobiť množstvom organického materiálu za výhodné ceny. Môžete ich dostať sypané alebo v big-bagoch – a často vám ich aj dovezú. Hnoj, kompost, rozličná drevná drvina (hlavne z mladých výhonkov listnatých stromov) môžu byť rozmetávané po metrákoch.

 

Posekaná slama

mulčovanie pôdy - dôvody a tipy stroj

Najmä posekaná slama je vynikajúcim materiálom na nástielku v záhrade, o ktorú sa chceme starať v permakultúre. Pestovatelia obilia ju zväzujú do pätnásťkilových balov, ale aj do okrúhlych poltonových balov, ktoré sa dajú len ťažko prevážať!

Zberné kartóny a vrecovina sa tiež používajú ako nástielka (mulč), a to buď samotné, alebo ako doplnkové k iným organickým produktom. Naopak, ropné produkty, plastové fólie a geotextílie sa v permakultúre nepoužívajú.

 

V akom množstve nastielať?

Hrúbka rastlinnej nástielky závisí od jemnosti pôvodného materiálu a typu pestovaných rastlín. Čím je rozptýlený produkt hrubší, o to kompaktnejšia môže byť hrúbka nástielky. Nástielka pomletej slamy môže dosiahnuť hrúbku aj 20 cm, zatiaľ čo kompostovaný hnoj s trochou slamy sa obmedzí na 3 – 5 cm.
Mimochodom, zelenina s vysokou vňaťou, ktorej neprekáža ani ľahko rozložený organický materiál, ako sú cukety alebo rajčiny, znesie oveľa väčšiu hrúbku nástielky než šaláty, reďkovky alebo cibule.

kompostovaniePrečítajte si tiež
Kompostovanie. Najčastejšie otázky a užitočné tipy.

 

Čo spôsobuje nástielka

Za prítomnosti organickej vrstvy na povrchu sa spodná pôda stáva miestom intenzívnej biologickej aktivity. Lignín, z ktorého sa skladajú organické materiály v nástielke, rozkladajú baktérie. Prirodzene sa hemžia na celulózových vláknach. Rozklad pokračuje a časom sa nástielka mení na organickú humínovú hmotu, ktorú dážďovky v pôde prenášajú a homogenizujú do tridsiatich centimetrov hĺbky. Podľa typu použitého materiálu a stupňa jeho rozkladu potrebujeme tri až osem mesiacov na úplné zmiznutie mulču.

 

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.