Napíšte si vlastnú knihu. Ako na to?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy sa chcete stať známym autorom, ktorého budú čítať tisíce, či desaťtisíce ľudí? Túžite po spisovateľskej sláve? Alebo vám stačí mať vlastnú knihu, ktorú si napíšete, nailustrujete, prípadne dotvoríte podľa vlastných predstáv? Máme pre vás skvelý tip – urobte si svoju knihu, ktorá bude viazaná, bude mať 400 strán a stačí už len vyplniť obsah:).
A ak by ste to mysleli úplne naozaj, ponúkame tipy svetoznámeho autora bestsellerov a niekdajšieho propagátora značky Apple Guya Kawasakiho, ako vydať vlastnú knihu.

 

Urobte si vlastnú knihu

kreativita

Buďte kreatívni:)

Udělej si svoji knihu je veľmi zaujímavý nápad vydavateľstva JOTA, ktoré ponúklo čitateľom „prázdnu knihu“. Má 400 strán, ktoré sú čisto biele a čakajú len na vašu kreativitu, ktorá ich dotvorí podľa vlastnej fantázie.

Môžete do knihy štandardne písať. Príbehy, rozprávky, 400-stranový román. Dáte mu názov a hotovo: kniha je zviazaná, má tvrdé dosky a iba zložíte papierový obal.
Alebo do knihy môžete kresliť, maľovať. Môžete si z nej vytvoriť herbár, entomologickú príručky. Môže to byť váš denník, alebo kronika rodiny, do ktorej budete lepiť fotografie a popisky.
Do vlastnej knihy môžete však lepiť rôzne výstrižky, pohľadnice, aby ste ich mali stále pohromade, alebo samolepky.
Jednoducho, Udělej si svoji knihu ponúka množstvo možností, ako popustiť uzdu svojej fantázii a nájsť originálny spôsob ako prázdnu knihu naplniť.

Chcete vyhrať knihu Udělej si svoji knihu?
Stačí byť našim fanúšikom na Facebooku  a zapojiť sa priamo tam pod súťažným postom.

Ako vydať vlastnú knihu

A keď už si vyskúšate vytvoriť vlastnú knihu, treba ísť s ňou aj von, pred svojich čitateľov. Guy Kawasaki a Shawn Welch napísali knihu How to Publish a Book, Ako vydať knihu a tu je 7 tipov, ktoré by ste mali využiť.

  1. Správna motivácia

Podľa Kawasakiho je najdôležitejším dôvodom k napísaniu knihy – priniesť čitateľom nejakú pridanú hodnotu. Nepíšte len preto, že chcete byť slávni, či bohatí. V kníhkupectvách sú tisíce kníh autorov, ktorí k písaniu pristupovali s týmito dvomi motiváciami a kde skončili? Väčšinou v zastrčených poličkách, alebo v sklade, odkiaľ sa ani nedostali do výkladu, pretože nie je o ne záujem.
Píšte, ak máte čo povedať, ak chcete bojovať za dobrú vec a ak chcete čitateľom čosi odovzdať.

  1. Užitočné nástroje

Keď už sme vraveli o knihe Udělej si svoji knihu…no dobre, nie je to celkom spôsob, ako vydať vlastnú knihu. Je to skôr o zábave, prebudení kreativity, tvorivosti.
Pri písaní skutočnej knihy však využívajte rôzne nástroje, softvér, ktorý vám uľahčí písanie. Využívajte bežný word, píšte si poznámky v appke Evernote, zálohujte si súbory v Dropboxe ap.

Guy Kawasaki

Guy Kawasaki

  1. Nechajte si poradiť

Nepodľahnite grafomanskej paranoji.  Nejeden „nádejný“ autor nechce pustiť zo svojich rúk rukopis, pretože si myslí, že mu ho niekto ukradne, speňaží a stane sa vďaka nemu slávny. Dokonca niektorí autori nechcú poslať celý rukopis ani do vydavateľstva, v ktorom sa uchádzajú o vydanie – vraj aby im ho vydavateľ neukradol.
Dajte prečítať svoj rukopis známemu, kolegovi, priateľovi, či už skúsenému spisovateľovi. Napríklad Guy Kawasaki sprístupní knihu cez Google Docs iba na čítanie a komentovanie svojim fanúšikom na sociálnych sieťach, aby dostal spätnú väzbu. Vybraní ľudia môžu dokonca robiť zásahy do jeho knihy, čo určite pomáha pri nadhľade a záverečnej fáze korektúr.
Nebojte sa uverejniť niekoľko kapitol na blogu, špeciálnej stránke ako je napríklad MámTalent.sk ap.

  1. Jazyková korektúra

Nie je nič horšie, ako keď autor pošle do vydavateľstva surový text. Bez opravených chýb – gramatických, štylistických, alebo dokonca logických. Nechajte prejsť text ďalším párom očí, aj dvomi, tromi, aby ste vychytali všetky chyby. Kawasakimu vraj po zásahu 60 dobrovoľníkov ostalo v knihe ešte 1400 chýb, ktoré opravil profesionálny redaktor.
Nemyslite si, že na opravu chýb je vo vydavateľstve redaktor. Najskôr sa vydavateľ musí vôbec rozhodnúť pre vašu knihu a to je ťažké, ak nedokáže rukopis poriadne čítať, lebo sa hemží chybami. Uľahčite vydavateľovi rozhodovanie a vyčistite svoju knihu.

  1. Tvorba obálky

Chcete skúsiť selfpublishing? Plánujete vydať knihu svojpomocne, prípadne len ako e-knihu?
Rozhodne sa nespoliehajte iba na svoje zručnosti – nemôžete vedieť všetko, aj písať, aj graficky tvoriť, aj korigovať…
Nájdite si šikovného a zručného grafika, ktorý vám vytvorí obálku podľa vlastných predstáv. Nebojte sa na to dať peniaze, neraz to rozhoduje o vašom úspechu. Veď v mnohých internetových obchodoch máte k dispozícii len obálku, až po rozkliknutí detailov sa dostanete k popisu, obsahu, príbehu. No ak neupútate obálkou, možno k tomu prekliku ani nedôjde…

vlastná kniha

Chcete vlastnú knihu? Potrebujete dobrý nápad, trpezlivosť, zručnosť v písaní, vytrvalosť, vhodný marketing…

  1. Myslite na marketing

Áno, nikto to za vás neurobí a vy musíte vedieť najlepšie, aké promo bude najlepšie: viete, komu je kniha určená. Koho môže najlepšie osloviť. Môžete si dať urobiť recenzie. osloviť známych autorov, aby si vašu knižku prečítali.
Skúste si už počas písania knihy budovať zázemie čitateľov, ktorým by mala byť určená. Pomôžte si blogom, sociálnymi sieťami a využite aj ich reakcie, rady, tipy…alebo nezáujem. Aj ten je dobrým ukazovateľom, ktorý vás môže uchrániť pred sklamaním a neúspechom.

  1. Buďte trpezliví!

Odmietol vás vydavateľ? reakcie na prvé kapitoly sú vlažné, alebo takmer žiadne?
Žiadna novinka. Nevzdávajte sa a buďte trpezliví.
Spomeňte si na Rowlingovú, ktorú vydavatelia odmietali…alebo taká Vasilková-Keleová, ktorej prvá kniha vyšla v náklade 500 kusov vďaka jej manželovi. Dnes sa predáva z každej jej knihy cca 40.000 kníh a celkovo už predala 1,2 milióna kníh.
Odmietnutie a strohé reakcie neznamenajú, že vaša kniha je zlá. Len si možno nenašla správnu cieľovku. Možno chce prerobiť, doplniť, upraviť.

Držíme palce!


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.