Predstavte si, že ste analfabet.
Neviete čítať ani písať. Viete, ako by sa vám žilo? Nedokážete si prečítať nápisy na tovaroch, na ulici, v doprave. Neviete si cez internet objednať, nedokážete si skontrolovať účet…
A najhorší dôsledok by bol vo chvíli, keby išlo o život vám alebo niekomu blízkemu.
Tak ako sa to stalo jemu. Milanovi Bergovi, hlavnej postave nového krimitrileru majstra tohto žánru Sebastiana Fitzeka.
Volá sa Darček a rozhodne vás nebude nudiť. Je to skvelý darček pre milovníkov tohto žánru.
Analfabet bez sociálnych dávok
Všetko skutočne zlé sa začína nevinne, povedal kedysi slávny Ernest Hemingway. A trafil absolútne presne. Veď si len spomeňte na niektoré smutné a nešťastné chvíle, ktoré ste zažili…
Spomínaný Milan Berg je nemecký analfabet. Takých je v Nemecku vyše 6 miliónov (podľa nedávneho prieskumu a práve to inšpirovalo Fitzeka k napísaniu tohto strhujúceho príbehu).
Ale späť k Bergovi. Život analfabeta nie je ľahký a tak si „zarábal“ okrádaním druhých. Negramotnosť sa totiž nepovažuje za postihnutie, takže nemal nárok na sociálne dávky…
„Trik, vďaka ktorému ho na uliciach prezývali „policajt“, zabral už sedemkrát. Milan si vytipoval podniky, kde bolo málo personálu a podľa možnosti čo najviac hotovosti. Kaviarničky, krčmičky, reštaurácie, raz benzínku. Vždy krátko pred záverečnou alebo pred striedaním zmeny. Ideálne v bočných uliciach ďaleko od diania.
Bolo pozoruhodné, ako ľudia spolupracovali, keď ich zastrašujúco hlboký hlas v telefóne vyzval, aby bez odporu odovzdali lupičovi denné príjmy. Hociktorý treťotriedny krimiseriál naučil divákov, aby sa policajta opýtali na preukaz. Ale to zjavne platilo iba pri dverách domu…”
Fitzekov Darček
To bolo pred dvomi rokmi. Teraz je všeličo inak. Môže za to aj úder bejzbalovou pálkou do hlavy. Aj láska na prvý pohľad.
V jeden obyčajný deň zastal na priechode pre chodcov a čakal na zelenú. Zelená limuzína Volvo zabrzdila tesne pri ňom a keď zablúdil pohľadom dovnútra, zmenilo mu to celý život.
Na zadnom sedadle zbadal vystrašené dievčatko, ktoré zúfalo pritískalo na okno papier. Odkaz však nedokázal prečítať.
Cítil, že dievčatko je v smrteľnom nebezpečenstve, ale nevedel prečo.
„Trhalo mu to srdce. Potrebovala pomoc, ktorú jej nevedel poskytnúť. Chápal, že sa ocitla v núdzi, ale nevedel, čo mu chce povedať.
´Som analfabet,´ zašepkal Milan.
Bol by to vyslovil aj nahlas, aj zakričal, keby bola šanca, že mu dievča porozumie. Lebo očividne potrebuje pomoc, ktorú jej nevie poskytnúť. Chápal, že sa ocitla v núdzi, ale nevedel, čo mu chce povedať.”
Napriek svojej nevzdelanosti si zapamätal tvar písmen a presne ich nakreslil svojej priateľke Ambre. Tá mu potvrdila, čo tušil – dieťa bolo unesené a prosí o pomoc.
Milan Berg sa púšťa do pátrania, ktoré ho zavedie na ostrov Rujana a do detských spomienok, ku ktorým sa nikdy nechcel vrátiť.
Majstrovský Fitzek
Sebastian Fitzek je frajer, ktorý to s úspechom robí zas a znova: hrá sa s postavami, podsúva im falošné stopy, posiela ich do nebezpečných miest, šliape im na päty. A to isté robí s čitateľmi. Predloží nám dômyselne a do detailov premyslený príbeh, aby sme so zatajeným dychom čítali až do poslednej strany.
Je mu jedno, že po ťažkom pracovnom dni si chceme v noci pospať a nečítať do druhej po polnoci.
Je mu jedno, že nám behajú zimomriavky po tele a neraz sa po dočítaní nervózne obzeráme ponad plece a keď v noci ideme na záchod, zasvietime všetky svetlá akoby sme boli elektráreň.
Fitzek to proste vie a možno aj vám už niekedy zišlo na um – preboha, kde sa v ňom berú tie príšerné nápady? Veď to sú choré predstavy… Nuž, nie ste sami, často sa ho to pýtajú čitatelia i médiá. Vraj ako dokáže jeho žena vedľa neho v noci spať.
Na to údajne odpovedá: „ako bábätko“ 🙂
Aj v príbehu Darček si Sebastian Fitzek výborne naštudoval tému, spolupracoval s odborníkmi a preto vyznieva tak autenticky. A mrazivo. „Metódy, ktorými sa Milan v Darčeku snaží zvládnuť svoju prácu čašníka a nezlyhať, vychádzajú zo skutočného rozprávania človeka s podobným osudom. Musím však zdôrazniť, že Milanova ťažká forma analfabetizmu, teda úplná alexia, je skôr výnimkou,” vysvetľuje Sebastian Fitzek.
Je krimi však výborne poukazuje na problematiku analfabetizmu. A tiež dokazuje, že občas je pravda taká hrozivá, že neznalosť je najväčší dar na svete…