Liečivé hrozno. Ako si pripraviť mušt, burčiak, hrozienka či hroznové želé?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hrozno je rovnako ako banány prvotriedne ovocie, ktoré podporuje celkové zdravie v tej najvyššej miere. Hrozno je najlepšie obličkové sérum – fytochemikálie sa viažu na odpadové látky, ktoré obličky filtrujú len s ťažkosťami.
Toto ovocie nás skvele čistí. Ak teda hľadáte pozitívne účinky týkajúce sa trávenia, šupky z hrozna obsahujú silné mikroživiny, ktoré odstraňujú parazity, pleseň a iné škodlivé huby z tráviaceho traktu.
Antioxidanty ako malvidín a iné antokyaníny (ktoré farbia toto ovocie modrou, čiernou, tmavočervenou a fialovou farbou) dodávajú hroznu silu bojovať a pôsobiť ako prevencia proti väčšine druhov rakoviny.
V čom nám ešte liečivé hrozno pomáha? A ako si pripraviť domáci mušt, burčiak alebo hroznové želé?

 

Liečivé hrozno

strapec hroznaHrozno by ste najmä na jeseň mali zaradiť častejšie do jedálnička.
Ako tvrdí Anthony William v knihe Liečivá sila potravín, hrozno je skvelou zbraňou proti Nemilosrdnej štvorke. „Čistí telo od radiácie, jeho aminokyseliny ako histidín, metionín a cysteín spolupracujú s antokyanínmi a pôsobia ako magnet, ktorý vyťahuje DDT a toxické ťažké kovy z pečene, obličiek, sleziny a iných orgánov. Navyše je silným antivirotikom, ktoré je vhodné pri autoimunitných ochoreniach spôsobených vírusovou explóziou.“

Ešte stále sme vás nepresvedčili? 🙂
Hrozno je tiež vynikajúcou energizujúcou potravinou. Povzbudzuje, či už ste športovec, ktorý je neustále v pohybe, alebo mysliteľ, ktorý celý deň zamestnáva svoj mozog poznávacími úlohami.

Hrozno prospieva pri mnohých ochoreniach, spomeňme aspoň zopár: bakteriálna gastroenteritída, makulárna degenerácia, hypertenzia a ochorenie obličiek súvisiace s hypertenziou, obličkové a žlčníkové kamene, hypoglykémia, hrčky, depresia, rakovina hrubého čreva, opuch, chudokrvnosť.
Tiež je vhodné jesť ho ak trpíte poruchami spánku, máte syndróm chronickej únavy, skleróza multiplex alebo neurologické ochorenia.

 

Recepty z hrozna

Keď je úroda bohatá, máme zrazu viac hrozna, ako môžeme hneď spotrebovať. Z vlastnej úrody tak môžeme navariť ovocnú nátierku alebo spomínané želé. Prípadne vyrobiť mušt, burčiak či víno.
Na tieto účely potrebujeme dokonale zrelé plody, bobule bez strapiny, to znamená, že ich aróma je úplne rozvinutá a majú vysokú cukornatosť. Harmonický pomer kyselín a cukru v plodoch sa postará o výbornú chuť.

Hrozno využijete v kuchyni na tisíc spôsobov. Klasická je kombinácia hrozna a syra. Ovocné šaláty, raňajkové cereálie alebo lahodné dezerty dostanú pridaním hrozna okrem špeciálnej chute aj určitú plnosť. Aj hrozno naložené do rumu predstavuje chutný doplnok.
Hroznom môžete vylepšiť pikantné jedlá, korenisté listové šaláty, omáčky k hydine a divine, ale aj orientálne čatní. A o hrozne v múčnikoch ani nehovoríme 🙂 Napríklad tieto Ríbezľovo-hroznové francúzske tortičky.

hrozno a syr

 

ikona hroznoŽelé z čerstvého hrozna

Vyskúšajte recept na želé z čerstvého hrozna: v mixéri zmiešame hrozno, med kvôli chuti a kvapku citrónovej šťavy ako konzervant. Cukor v mede vyťahuje zdravé fytochemikálie z trpkej, zdraviu prospešnej šupky hrozna, a tým z nich robí biodostupné živiny, ktoré sú potom doručené hlboko do našich životných orgánov.

 

ikona hroznoPríprava muštu

hrozno šťava mustKeď je hrozno dostatočne vylisované, dosahuje množstvo šťavy asi 60 % jeho hmotnosti. Ak chceme pripraviť čerstvú hroznovú šťavu alebo pripravujeme malé množstvo želé, otrháme bobule zo strapcov a nasekáme ich kuchynským nožom.
Potom ich pomocou lisu na zemiaky alebo v plastovom vrecúšku vylisujeme. Ak je to potrebné, získanú tekutinu ešte precedíme cez ľanové plátno alebo filter na kávu.
„Odstreďovače na ovocie možno použiť len pri odrodách bez semien, pretože zrniečka sa pri spracovaní rozbijú a šťava chutí horko,“ radí Angelika Schartl, vedkyňa zameraná na vinárstvo a autorka knihy Vinič v záhrade. „Ani parný odšťavovač nie je veľmi vhodný. Okrem veľkej spotreby energie týchto prístrojov teplota pri odšťavovaní ničí dôležité enzýmy. Takto získaná šťava sa už nedá spracovať na víno.“

Číra hroznová šťava je východiskovou surovinou aj na chutné želé. Bude ešte chutnejšie, ak použijeme zmes hroznovej šťavy a vína.
Keď spracúvame väčšie množstvo hrozna na mušt, je potrebný mlynček na ovocie a malý lis. Pred mletím odstránime hnilé a hmyzom nahryznuté bobule, pretože negatívne ovplyvňujú chuť. Ak predtým hrozno umývame, musíme ho dokonale vysušiť. Po zomletí vznikne rmut, ktorý dáme do lisu. Malé lisy sú vhodné na spracovanie 2 až 20 kg rmutu a pracujú mechanicky alebo hydraulicky, čo prácu uľahčí.

 

ikona hroznoČerstvo vylisovaný

Takto získaná šťava je mútna a treba ju vyčistiť. Dosiahneme to pridaním enzýmov, tzv. pektínov, ktoré rozložia steny buniek dužiny. Po šiestich až ôsmich hodinách pôsobenia získame pomerne číru šťavu. Čerstvý mušt možno naplniť do fliaš a až na tri mesiace uskladňovať v chlade. Treba však dávať pozor, pretože sa môže rýchlo infikovať kvasinkami alebo plesňami. Nádoby treba pred naplnením premyť 6-percentným roztokom oxidu siričitého a následne prepláchnuť destilovanou vodou.

Aby bol doma vyrobený mušt trvácnejší, treba ho pol hodiny pasterizovať pri teplote najmenej 75 °C a potom naplniť do fliaš. Pozor, privysoká teplota zmení chuť.

 

ikona hroznoBurčiak

Keď necháme čerstvú šťavu stáť pri izbovej teplote, zakrátko nastane alkoholové kvasenie. Kvasinky, ktoré sa nachádzajú na šupke každej bobule, spracujú cukor v mušte na alkohol a oxid uhličitý. Vznikne burčiak – mladé kvasiace víno.
Keď je alkoholové kvasenie ešte len na začiatku, chutí tento nápoj sladko a obsahuje málo alkoholu. Postupom času ubúda sladkosti a pribúda alkoholu. Keďže sa vytvára plyn, fľaše sa nesmú uzavrieť pevne.

ako spoznať kvalitný burčiakPrečítajte si tiež
Ako spoznať kvalitný burčiak? A ako si vyrobiť domáci burčiak?

 

ikona hroznoSladké hrozienka

Často prehliadame hrozienka a berieme ich len ako občasný doplnok – do koláčov, cereálií ap. Hrozienka však majú oveľa viac pozitívnych účinkov na naše zdravie ako goji, čiže kustovnica čínska!

Bobule niektorých odrôd viniča, napríklad ‘Himrod’, možno dokonca nechať na kríku vysušiť na hrozienka. Z iných bezsemenných odrôd si hrozienka môžeme vyrobiť v sušičke ovocia alebo sušením v rúre šesť až osem hodín pri nízkej teplote (40 až 50 °C).


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.