Ako spoznať kvalitný burčiak? A ako si vyrobiť domáci burčiak?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jeseň je obdobím vinobraní, jarmokov, trhov, rôznych slávností a takmer všade nájdete aj veľkú ponuku burčiakov. Žiaľ, medzi predajcami sú aj neseriózni, či nepoctiví výrobcovia. Ako spoznať kvalitný burčiak, aby bol naozaj chutný, voňavý a aj zdravý? Naozaj má na nás priaznivé zdravotné účinky? A ak si chcem vyrobiť domáci burčiak, ako mám postupovať?

V prvom rade si povedzme, že ako burčiak môže byť označený iba kvasiaci hroznový mušt vyrobený z hrozna dopestovaného a spracovaného na Slovensku. Jeho predaj sa zvyčajne môže začať od 15.augusta – v roku 2018 dostali predajcovia výnimku kvôli počasiu a priaznivým podmienkam: predávali ho už od 6.augusta. Predaj burčiaku sa končí 31.decembra kalendárneho roku zberu hrozna, z ktorého bol vyrobený.
Toľko na úvod základné informácie – poďme sa pozrieť na zdravotné účinky burčiaku na náš organizmus a tiež čo si všímať, aby ste kúpili naozaj kvalitný burčiak.

 

Pomáha burčiak nášmu telu?

Burčiak je vhodný pre ľudí so zažívacími ťažkosťami. Obsahuje totiž veľa vitamínov a prírodných cukrov. Vďaka kvasinkám sú v ňom bielkovinové látky, ktoré nám poskytujú výživu. Burčiak tiež obsahuje tiamín zo skupiny vitamínov B, ktorý podporuje srdcovú činnosť.
Obsiahnutá kyselina nikotínová a nikotínamid zabraňujú nervovým a kožným poruchám. Kyselina pantoténová zasa chráni telo pred ochoreniami sliznice a zažívacieho ústrojenstva. Burčiak má celkovo pozitívne a čistiace účinky na tráviace ústrojenstvo.

Burčiak tiež prospieva pokožke a vlasom, keďže obsahuje zinok + iné minerály a stopové prvky. Priaznivo vplýva na našu nervovú sústavu, obsahuje železo a červený burčiak aj antioxidant resveratrol, ktorý podľa vedcom priaznivo vplýva na srdcovo-cievny systém.
Pre diabetikov nie je burčiak vhodný.

Koľko burčiaku a kedy?
Koľko burčiaku je dobré vypiť? Kedysi sa vravelo, že vypitím siedmich litrov si kompletne prečistíte krv…to je však len legenda. Optimálne sú dve deci burčiaku.
Ak si dáte viac, alkohol vám môže stúpnuť do hlavy a cukor v burčiaku určite neprospeje vášmu tráveniu.
Už pri vypití pol litra burčiaku prídu prvé problémy – nápoj vám naďalej kvasí v žalúdku a to nie je nič príjemné. Odborníci v takom prípade odporúčajú piť veľa vody a dať si aj probiotiká.

Pred pitím, alebo počas pitia burčiaku tiež nejedzte príliš ťažké jedlá – žiadna cigánska, klobáska ap. Burčiak sám je kvôli cukrom pomerne ťažký na žalúdok.

 

Burčiak z bieleho hrozna

Je mliečne biely až žltkastý. Ak vám ponúkajú hnedý alebo tmavší nápoj, pravdepodobne je prestarnutý, vyrobený z nekvalitného hrozna alebo z iného ovocia. Nenechajte sa oklamať, že bol „vyrobený z takých odrôd hrozna“.
Všímajte si tiež usadeniny na dne fľaše. Jemná usadenina je v poriadku, ale ak je tam silný sediment, burčiak bol nesprávne/zle odkalený. Môže tak obsahovať aj zvyšky šupiek, dokonca postrekových látok alebo iných nečistôt.

Pravý biely burčiak pite jemne teplý. Vo fľaši stále kvasí (aj preto je mierne teplý), preto môžete občas vidieť drobné bublinky oxidu uhličitého. Viditeľná môže byť aj jemná pena.

Keď burčiak ochutnáte, má príjemnú kyselkavú a plnú chuť. Od začiatku v ňom cítiť chuť odrody, z ktorej bol vyrobený. To je dobré info pre vás, ktorí ste fajnšmekrami a viete už rozoznávať niektoré druhy vín/odrôd hrozna.
Nemôžete v ňom zacítiť žiadne horkasté chute a už vôbec nie chuť skazených vajec, čo sa stáva pri nesprávne vyrobenom burčiaku. Ak cítite priveľa alkoholu, sladký mušt mohli riediť „rezákom“, zašlým burčiakom.

hrozno s listami

Na čo sa pýtať?

Dobrý výrobca burčiaku vám rád odpovie na niektoré otázky. Napríklad z akej je odrody a či ho prisládzal. Osladenie sa robí, keď hrozno na vinici nedozreje a vinár chce vyrobiť kvalitné vínko.

 

Červený burčiak

Zriedkavejšie vidíme aj červený burčiak, ktorý vyrobili kvasením muštu z modrých odrôd. Na niekoľko dní ho môžete uskladniť v nie príliš pevne uzavretých fľašiach v chladničke. Ten môžete piť aj chladený a dokonca sa dá zmrazovať. Fľaše samozrejme nenaplňte až po okraj, keďže zmrazeným sa voda rozpína 🙂

ovocné a zeleninové šťavyPrečítajte si tiež
Ako treba piť ovocné a zeleninové šťavy?

 

Ako si vyrobiť vlastný burčiak

ikona súdok Vyberte si kvalitnú odrodu hrozna – najlepšie takú, ktorá vám naozaj chutí. Môže to byť odroda Irsai Oliver, Moravský muškát či Müller.
To je základ, ktorý sa prenesie aj do burčiaku. Oberte strapce, pomeľte hrozno, vylisujte na lise alebo dobre roztlačte, ak nemáte lis. Vzniknutý mušt prelejte cez gázu do nádoby

ikona súdok Nasleduje dôležité odkalenie. Mušt nechajte v pokoji v nádobe, aby sa usadili kaly na dne. Môže to trvať deň aj viac. Čistý odkalený mušt potom opatrne pomocou hadičky odčerpajte do čistej nádoby. Tú musíte predtým vysíriť. Sírenie vína a dezinfekcia sa robí pomocou oxidu síričitého a sírnych knôtov – roztok dostanete tak do dvoch eur za liter a 12 knôtov dostanete za necelé eur. Všetko nájdete napríklad na stránke Pre vinárov.

ikona súdok Kvasnú nádobu naplňte muštom asi do troch štvrtín, aby nevykypel. Začína sa kvasenie – ak ho chcete urýchliť, pridajte aktívne kvasinky (odporúčaná dávka je 20 až 40 g sto litrov, v závislosti od odrody).

ikona súdok Kvasenie by nemalo prebiehať v chladnej miestnosti, keďže chlad by mohol kvasenie spomaľovať alebo aj zastaviť. Strážte si teplotu okolo 18 stupňov Celzia. Takéto kvasenie prebieha cca týždeň, už po troch dňoch dostanete dobrý burčiak a taký vám vydrží ešte nasledujúce dva dni. Potom sa už chuť a vôňa menia.

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.