Goji alebo kustovnica čínska. Čo lieči a ako goji využiť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Malá bobuľa, ktorá zažíva v posledných rokoch doslova mediálnu slávu. Spolu s acai a chia patrí goji k hŕstke exotických potravín, ktoré inšpirovali vznik pojmu superpotraviny a ktoré sú pre mnohých ľudí trendom.
Naozaj je však goji také liečivé a zdravé? Ako nám vlastne pomáha? A ako sa dá najlepšie spracovať?

Goji
Tiež sa nazýva vlčie bobule a v jeho domovine Číne je už skoro viac ako 2000 rokov známe ako zdravý multitalent. Je súčasťou tradičnej čínskej medicíny, v ktorej sa používa proti mnohým chorobám a na zachovanie vitality.
V Tibete majú pre malé zázračné ovocie kríka kustovnice celkom zvláštny názov: bobuľa šťastia.

 

Liečivé goji

Tajomstvo týchto bobúľ šťastia sa ukrýva v skupine určitého zreťazenia cukrov a aminokyselín, v takzvaných LBP-komplexoch, ktoré sa nenachádzajú v žiadnych iných rastlinách. Znie to zložito, však? Pritom účinky sú jasné a jednoduché.
Goji veľmi účinne stimuluje imunitný systém, pôsobí protizápalovo a proti oxidatívnemu stresu – goji sú teda tiež zbraňami proti starnutiu. V goji tiež nájdete vitamín C a E, rozličné karotenoidy a železo.
„Experti považujú balíček výživných látok za skutočne výnimočný. Zodpovedá tomu dlhý zoznam prisúdených pozitívnych účinkov,“ potvrdzuje expertka Susanna Bingemerová, autorka knihy Superpotraviny.

Liečivé účinky goji:

  • znižuje krvný tlak
  • posilňuje zrak
  • zlepšuje spánok
  • podporuje obličky, pečeň a trávenie
  • pomáha pri chudnutí a detoxikácii
  • zvyšuje libido, vitalitu a energiu
  • skrášľuje pokožku
  • a dokonca pomáha zabráneniu vzniku rakoviny.

Goji tiež pomáha telu prispôsobiť sa telesnej alebo psychickej záťaži.
Zaujímavé je to najmä pre športovcov: bioaktívna obsahová látka bobule rýchlejšie regeneruje svaly po športovej aktivite a všeobecne zvyšuje silu svalov a výdrž.

goji v miske

 

Ako goji využijete

Malé energetické bobule existujú ako šťava alebo ako sušené ovocie.
Uprednostňujte radšej sušené goji, keďže v ňom sú obsiahnuté ešte všetky balastné látky. Pri goji je obzvlášť dôležité dbať na biokvalitu a presný pôvod.
Pri tradične pestovanom ovocí predovšetkým z Číny sa vždy zistí silné zaťaženie pesticídmi. Najlepšia kvalita pochádza z himalájskeho regiónu Tibetu, ktorý sa pokladá za kolísku goji. Bobule tam divo rastú a dajú sa odtrhnúť rukou. Aj keď nemajú žiaden biocertifikát, zodpovedajú požiadavkám biologického pestovania. Sladkasté bobule môžete len tak vyhrýzať alebo nimi ochutiť müsli.

acaiPrečítajte si tiež
Acai – zázračné bobule ako studňa mladosti.

 

Pozor na množstvo
Ako pri mnohých vysokoúčinných potravinách, taktiež pri goji platí: nepreháňať! Nie náhodou sa tieto plody využívajú v Číne ako medicína. Môžu ovplyvniť hormonálnu rovnováhu a metabolizmus.
Nejedzte denne viac ako jednu lyžicu sušených bobúľ a urobte si medzitým pár-týždňovú pauzu a vezmite si namiesto toho iné superpotraviny.

 

Namiesto hrozienok

Keď namočíte goji do vody, budú konzistenciou podobné hrozienkam a môžete ich namiesto nich použiť, napríklad

  • do zeleného šalátu;
  • ako toping na polievku;
  • ako dekoráciu dezertu;
  • do kuskusových, ryžových jedál alebo jedál z quinoy.

Vodu, kde boli ponorené, môžete pokojne znovu použiť alebo vypiť.

„Goji môžete smelo pridávať do ovocných koktailov či šejkov, ktorých základom môže byť napríklad výživné konopné mlieko,“ radí odborníčka na prevenciu a výživu Margit Slimáková. „Čínskou špecialitou je príprava čaju z kustovnice čínskej, podobne ako my robíme čaj z šípok. Plody môžeme potom zjesť aj po vylúhovaní.“

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.