Spoločné pozeranie televízie vo dvojici? Posilňuje to vzťah aj vaše zdravie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sledujete filmy spoločne s partnerom, či partnerkou? Viete sa zhodnúť na žánri, diskutujete o danom filme a tešíte sa na ďalšie pozeranie? Vedci z univerzity v škótskom Aberdeene dokázali, že spoločné pozeranie televízie má pozitívny vplyv na spolužitie. Posilňuje to vzťah najmä vďaka vzájomnej blízkosti a prežívaniu spoločných emócií – či už je to napätie v detektívke, dojímavé scény v skutočnom príbehu alebo smiech pri komédii.
Ďalšia štúdia ukázala, že dvojice po spoločnom sledovaní filmu viac spolu diskutovali a to nielen o danom programe, ale aj o ďalších súvisiacich veciach, ktoré sa vyskytli v ich spoločnom živote. Tak vlastne mierne nahradili aj párovú terapiu.

Prečítajte si, ako pomáha spoločné pozeranie televízie vášmu vzťahu i zdravie. Ktoré žánre sú vhodné a ktoré aplikácie môžete využiť.

 

Takmer dokonalé tajomstvá

Videli ste film Takmer dokonalé tajomstvá? Na spoločnej večeri sa stretnú tri páry a jeden solitér. Po niekoľkých pohárikoch sa rozhodnú, že všetci vyložia svoje mobily na stôl a musia prečítať každú jednu esemesku nahlas, a ak niekto zavolá, musia dať hovor nahlas, aby ho všetci počuli. Nevinná hra a zábavka sa postupne zvrtne na pomerne napínavé a strhujúce divadlo, pri ktorom takmer každému divákovi vyhŕknu slzy cez smiech.

Možno ste videli tento film spoločne so svojím partnerom. Ako na vás zapôsobil? Rozprávali ste sa o tom? Nezačali ste uvažovať nad tým, či nemá aj váš partner nejaké „smartfónové“ tajomstvá…a či nemáte vo svojom mobile aj vy niečo, čo by mohlo pôsobiť výbušne?
Spomínaný film je vlastne remakom kultovej talianskej komédie Úplní cudzinci, vznikli aj ďalšie národné verzie a v roku 2021 aj veľmi vydarená slovenská verzia Známi neznámi.

 

 

Spoločné pozeranie televízie

spoločné pozeranie televízieVyskúšajte spoločne pozerať nejaký film, ak to ešte nerobíte. Možno sa občas stretnete pri správach alebo nejakom zábavnom programe, ale to nie je ono. Mnohé páry majú rôzne preferencie a pozerajú televíziu na dvoch televízoroch, prípadne na počítači alebo tablete. Klasickú TV, prípadne streamovaciu službu ako Netflix, HBO, Amazon či Apple TV.

Skúste si však nájsť čas na spoločné pozeranie filmu. Áno, niekedy je ťažké zhodnúť sa. Dámy skôr preferujú ľahšie filmy, romantiku, zatiaľ čo páni akčnejšie a dramatickejšie filmy. Týmto sa zaoberali aj na americkej univerzite McKendree a hľadali nejaké spoločné ohnivko. Viete, na čo prišli?
Možno vás to prekvapí, no pevnejšie ako filmová romantika vás spojí napínavý film, prípadne dokonca jemnejší horor. Takéto filmy totiž zvyšujú produkciu adrenalínu, čo zároveň zvyšuje aj vzájomnú príťažlivosť dvojice.

 

A čo komédie?

Určite sú skvelým stmelovacím prvkom každého partnerského vzťahu. Zábavné filmy a seriály dokážu spojiť dvojicu, nielen rozosmiať, ale aj zahnať zlú náladu. Spoločný smiech na filmoch posilňuje vzťah, vašu imunitu, má to aj mnoho zdravotných benefitov. Znižuje sa hladina stresového hormónu kortizolu, klesá napätie, ktoré môže pretrvávať ešte z pracovného dňa.

Mimochodom, v čase korony sme začali oveľa viac sledovať televíziu, resp. streamovacie služby. No nie spoločne, ale osobitne. Na dvoch televízoroch, prípadne zariadeniach. Najnovšie výskumy ukazujú nepriaznivý trend: pred niekoľkými rokmi sme pred televízorom uprednostňovali partnera oveľa viac ako dnes. V súčasnosti dokonca až viac ako polovica respondentov odvetila, že je pre nich prednejšia televízia a streamovacie služby 🙁

televízory oledPrečítajte si tiež
Čím sa odlišujú televízory OLED od bežného štandardu?

 

TOP 7 aplikácií na streamovanie filmov a seriálov

Spoločne nemusíte pozerať len to, čo je v televízii. Možno nedávajú práve to, na čom sa zhodnete. Vyberte si niektorú streamovaciu službu, kde je množstvo filmov, seriálov a videí. Tu je 7 našich obľúbených:

  • Netflix – asi najznámejšia služba, bohatá ponuka filmov a seriálov ako Stranger Things, Sex Education, Money Heist ai.
  • HBO Go – aj lokálny slovenský a český obsah. Hity ako Games of Thrones, Sopranos…
  • Amazon Prime Video – od internetového giganta Amazon s vlastnými seriálmi a filmami, spomeňme Clancy´s Jack Ryan, The Grand Tour, Goliath.
  • Mall.tv – originálne seriály a zábavné programy, napríklad Kavej, Špinavé dejiny, Filmy očami expertov, Viete, že… ai.
  • Mubi – ponúka filmové klasiky a klubové filmy, neraz  veľakrát ocenené. Povedzme Hemingway and Gellhorn, Galileo, Sherlock Holmes, či Black Mirror.
  • VOYO – v poslednej dobe Markízou dosť tlačená streamovacia služba, ktorú si možno vyskúšať na 7 dní zadarmo. Najúspešnejšie slovenské seriály a filmy bez reklamy, obľúbené relácie v predstihu, športové prenosy ap.
  • Tidal – streamovacia hudobná služba v hi-fi kvalite. Vyše 80 miliónov skladieb, ktoré si dokonca môžete stiahnuť do zariadenia.

spoločné pozeranie televízie

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.