Ako komunikovať s tínedžermi? 10 základných pravidiel

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Žiť s tínedžerom je neraz veľmi zložité, chaotické, dochádza k hádkam a kriku. Treba si uvedomiť, že v mozgu tínedžerov stále prebieha vývoj funkcií, vďaka ktorým dokážu ovládať vrodené reakcie typu „bojuj alebo uteč“. V dôsledku toho viac kričia, sú náladovejší a precitlivení. Vtedy je každá rada ako komunikovať s tínedžermi na nezaplatenie. Máme pre vás niekoľko pravidiel, na ktoré sa oplatí myslieť a uvidíte, že potom bude váš život s tínedžermi oveľa jednoduchší a menej napätý.

 

Viete, čo potrebuje váš tínedžer?

Podľa britskej novinárky a odborníčky na vzťahy s deťmi i tínedžermi Tanith Carey, neprimerané reakcie tínedžerov môžu okrem iného narušiť komunikáciu medzi nimi a rodičmi, pre ktorých je potom veľmi náročné poskytnúť svojim deťom to, čo od nich chcú a potrebujú najviac. A to je láska a pochopenie.

„Vaše dieťa sa s vami teraz rozpráva menej ako predtým a na všetko reaguje prchko a bez rozmyslu. Pomôže vám, keď pochopíte, že sa takto správa len preto, lebo sa stále učí vyrovnať sa so zložitými emóciami – a snaží sa dokázať sebe aj vám, že vás už nepotrebuje,“ tvrdí Tanith, ktorá napísala aj nesmierne užitočnú knihu Čo si myslí tínedžer.

Aj keď sa čas, ktorý venujete spoločným rozhovorom, teraz možno scvrkol na minimum, dbajte o to, aby ste aj to málo využili na otvorenú komunikáciu. Váš tínedžer si stále potrebuje byť istý, že keď nebude mať odvahu pustiť sa do niečoho sám, budete tu vždy preňho.

ako komunikovať s tínedžermi

 

Ako komunikovať s tínedžermi?

Dokážete riešiť rôzne situácie? Viete, ako sa zachovať a čo si vlastne myslí vaše dieťa, keď hovorí určité veci…a vy mu celkom nerozumiete? Alebo si ich vysvetľujete úplne inak? Tu je 10 základných pravidiel.

ikona zdvihnutý palec1. Vystihnite tú správnu chvíľu

Sledujte, či vám dieťa nenaznačuje, že chce s vami hovoriť. Možno sa pri vás často obšmieta, spomína problémy v škole či vás pred spaním zdržiava v izbe.

 

ikona zdvihnutý palec2. Vyhraďte si čas len pre seba

Trávte spolu nerušený, kvalitný spoločný čas tým, čo ho baví. Vďaka takýmto „emočným vkladom” pripomeniete svojmu tínedžerovi, že ho ľúbite.

 

ikona zdvihnutý palec3. Počúvajte viac, hovorte menej

Niekedy stačí reagovať len prikývnutím alebo jednoduchým: „Chápem.“ Práve to, čo nevyslovíte, z vás môže v očiach vášho tínedžera urobiť toho najlepšieho partnera na rozhovor. Ba dokonca ešte viac než to, čo urobíte.

 

ikona zdvihnutý palec4. Ukážte mu, že ho chápete

Tínedžeri veľmi ocenia, ak vidia, že ich chcete pochopiť. Hoci to niekedy môže byť náročné, akceptujte ich pocity a pomenujte ich. Povedzte napríklad: „Je mi ľúto, že si nahnevaný/á, smutný/á.“

 

ikona zdvihnutý palec5. Snažte sa ovládať mimiku

Podľa výskumov si väčšina tínedžerov rôzne prejavy mimiky interpretuje skôr negatívne. Pri rozhovore so svojím dieťaťom sa pokúste pôsobiť šťastne a uvoľnene, inak budú mať pocit, že ich kritizujete.

ako zvládnuť obdobie dospievaniaPrečítajte si tiež
Ako zvládnuť obdobie dospievania?

 

ikona zdvihnutý palec6. Pozor na unáhlené riešenia

Ak chcete problémy svojho dieťaťa riešiť v chvate, môže si myslieť, že sa ich chcete čo najrýchlejšie zbaviť.

 

ikona zdvihnutý palec7. Dajte si pozor na tón hlasu

Krik býva u tínedžerov rýchlym spúšťačom reakcií „bojuj alebo uteč“, beztak veľmi citlivým na aj ten najmenší podnet, preto na vás môže vaše dospievajúce dieťa veľmi rýchlo vybehnúť. „Vyhnite sa aj nadávkam. Ak bude počuť nadávky na svoju adresu od rodičov, najdôležitejších ľudí v jeho živote, môže to zásadne a nezvratne poškodiť jeho mienku o sebe samom. Jasne komunikujte, že nesúhlasíte nie s ním, ale s jeho správaním,“ radí Tanith Carey v knihe Čo si myslí tínedžer.

 

ikona zdvihnutý palec8. Začínajte vety slovom „ja“

Nehovorte „Urobil si chybu.“ (ty), ale skôr „Mám pocit, že…“ (ja). Ak pred ním odhalíte svoje pocity, bude mať pocit, že ste si bližší.

 

ikona zdvihnutý palec9. Vyhnite sa poučovaniu

Poučovanie vyvoláva u tínedžerov obrannú reakciu. Ak vás neposlúcha, skúste, „Čo povieš, že je z mojej strany vhodné?”. Poďakujte mu za radu, aby videl, že ho chcete utešiť, nie karhať.

 

ikona zdvihnutý palec10. Neberte to osobne

Rodičia sa možno jednoslovnými odpoveďami svojich ratolestí cítia odstrčení a stiahnu sa. Pripomeňte si, že sa snaží získať si slobodu, ale neznamená to, že vás nemá rád.

ako komunikovať s tínedžermi

 

Rady na mieru podľa veku tínedžera

Ako výstižne povedal dr. Ross Campbell, ktorý počas tridsiatich rokov pomohol ako poradca tisíckam rodín: „Väčšina rodičov si  myslí, že ich takmer dospelé  dieťa už ich lásku a prejavy tejto lásky nepotrebuje tak, ako keď bolo malé. Toto jednoducho nie je pravda. Dospievajúce deti stále potrebujú lásku, citové prejavy, uistenia a starostlivosť tak  ako predtým. A možno ešte viac.“
Myslite na to aj pri riešení rôznych problémov s tínedžermi.

Tínedžer vo veku 13 a 14 rokov

Pomôžte mu vyjadriť sa. Tínedžeri možno nemajú tú správnu slovnú zásobu na sebavyjadrenie. Hovorte o pocitoch, aby sa to od vás naučili a pomôžte mu tie jeho pomenovať.
Načúvajte jeho výhradám. Váš tínedžer sa denne musí krotiť v škole, preto ak sa chce vyrozprávať a posťažovať, neskáčte mu do toho radami. Opýtajte sa ho: „Mám ti v niečom pomôcť alebo sa chceš len vyrozprávať?“

 

Tínedžer vo veku 15 a 16 rokov

Pýtajte sa inak. Skúste zapojiť humor. Opýtajte sa: „Čo ťa dnes rozosmialo?“ alebo „Ak by mal dnešok vystihovať jeden pocit, aký by to bol?“
Hľadajte nové možnosti. Vezmite svojho tínedžera na výlet autom, aby ste sa mohli poriadne porozprávať.

 

Tínedžer vo veku 17 a 18 rokov

Rozhodujte sa spolu. Diskutujte spolu o jeho budúcnosti a plánujte. Pristupujte k nemu s rešpektom, nie ako k malému dieťaťu.
Využite moderné technológie. Keď ide ráno do školy, pošlite mu povzbudivú správu alebo GIF-ko. Aj takto mu dáte najavo, že ho ľúbite a že naňho myslíte.

Spomínanú knihu Čo si myslí tínedžer si môžete objednať TU:

 

Zdroj a foto: Goodreads, Amazon, Ikar, Unsplash.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.