Náplasti nielen zakryjú ranku, ale aj liečia. Tu je niekoľko tipov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Určite máte aj vy doma bežné náplasti, ktoré sú po ruke, keď sa porežete nožom, alebo potrebujete prekryť malú ranku. Väčšinou je to náplasť s mäkšou stredovou časťou a po stranách lepkami. Alebo aj bez mäkkej, „poduškovej“ časti a v rôznych obmenách: farebné a pestré, vodeodolné, pružné ap. Existujú aj špeciálne tvarované náplasti na ošetrenie prstov.
No vyrábajú sa aj náplasti, ktoré sú nielen klasikou, ale majú rôzne zdravotné benefity a dokonca liečia. Povedzme také náplasťové stehy, stripy sú ideálne na uzatvorenie tržných rán, ktoré netreba ešte chirurgicky zašívať. Aké ďalšie odporúčame? Ako ich používať a kedy ktoré zvoliť? Poradíme.

 

Ako náplasti liečia?

Špeciálne náplasti, o ktorých hovoríme, obsahujú zväčša účinné látky, ktoré pôsobia na danom mieste. Alebo sa liečivé látky postupne uvoľňujú do pokožky a krvným riečiskom sa dostanú do organizmu na miesto, kde treba. Podľa účinnej látky sú buď voľnopredajné (napríklad staré známe nikotínové náplasti) alebo náplasti na predpis.

Liečivé náplasti sa zvyknú používať aj vtedy, keď pacient nemôže prijímať lieky vo forme tabletky alebo je forma náplasti preňho výhodnejšia. Ide napríklad o opiatové náplasti pri veľmi silných bolestiach. Možno ste počuli o fentanylových náplastiach, ktoré pomáhajú v terapii bolesti, v anestézii a v intenzívnej medicíne. No žiaľ, aj sa zneužívajú, a to nielen medzi narkomanmi ako zdroj návykovej látky.

liečivé náplasti

 

Náplasť na zmiernenie bolesti

Bolestivé stavy zmierňujú rôzne typy náplastí. Napríklad tie, ktoré obsahujú železo a aktívne uhlie. Tieto aktívne látky začnú po vybratí z obalu reagovať s kyslíkom vo vzduchu a uvoľňujú príjemné teplo.

Náplasť s ketoprofénom pôsobí na bolesť, je na predpis na aplikuje sa dvakrát denne, pričom účinok trvá až 12 hodín.

Ďalší druh náplastí proti bolesti neobsahuje síce žiadne liečivo, ale majú v sebe mikroskopické kryštály čistého kremíka. Ich účinok je založený na piezoelektrickom jave, ktorý ruší prenos nervového signálu bolesti do mozgu. Takto sa obmedzuje pocit bolesti, znižuje sa citlivosť.

Asi jedna z najznámejších náplastí je flector na bolesť v mieste zranenia. Lokálne lieči poúrazové bolesti a zápaly šliach, kĺbov a svalov. Tiež výborne účinkuje na pomliaždeniny, natiahnutia, či natrhnutia svalov a šliach.

Ako náplasti správne aplikovať?
Určite ich používajte vždy podľa návodu alebo odporúčania lekára. Nikdy ich nenalepujte svojvoľne. Dané miesto si pred aplikáciou umyte mydlom a vodou, následne dobre osušte. Náplasť priložte na miesto a pritlačte. Po odstránení náplasti môžu zostať na pokožke zvyšky lepidla. Tie účinne očistíte liehom alebo benzínovým čističom. Napokon pokožku umyjete mydlom a vodou.

náplasti, ktoré liečia

 

ikona naplastNa bolesti chrbta, svalov a kĺbov

Tie sú pomerne časté a napríklad keď máte aj stuhnuté ramená, či preťažené svaly, vyskúšajte náplasť s konopným olejom. Vyrába sa ako chladivá alebo hrejivá náplasť.
Na trhu nájdete aj kapsaicínovú náplasť, ktorá logicky obsahuje kapsaicín, pálivú zložku papričiek. Takáto náplasť je účinná pri reumatizme, bolestiach svalov, ramien a bedier. Kapsaicín zároveň zmierňuje vnímanie bolesti.
A ešte jedna náplasť na bolesti chrbta, svalov či kĺbov – dobíjacia elektroterapeutická náplasť.

 

ikona naplastNa kurie oko a bradavicu

Tu si vyberte náplasti, ktoré sú napustené kyselinou salicylovou. Tá pôsobí na zatvrdnutú kožu kurieho oka, mozoľov a bradavíc. Náplasť má aj mäkký ochranný krúžok, aby sa zabránilo nepríjemnému a bolestivému treniu.

 

ikona naplastNa zle sa hojace rany

Takéto náplasti sú sterilné a väčšinou napustené nejakou účinnou látkou. Mávajú zväčša antibakteriálne účinky a podporujú hojenie.

liečenie vodouPrečítajte si tiež
Liečenie vodou dokáže zbaviť rôznych ťažkostí.

 

ikona naplastPo bodnutí hmyzom

Určite poznáte nepríjemný pocit svrbenia, keď vás pichne osa, komár, či včela. Vyskúšajte náplasť s obsahom prírodných rastlinných výťažkov. Látky postupne preniknú do ranky, zmiernia svrbenie a bolestivý pocit sa rýchlejšie vytratí.

 

ikona naplastNa pľuzgiere

Tie vedia poriadne potrápiť a sú naozaj bolestivé. Či už vinou zle zvolených topánok, dlhým a namáhavým pohybom alebo po ťažkej práci. Vtedy použite hydrokoloidnú náplasť, ktorá pri kontakte s pľuzgierom vytvorí ochranný gél. Začne sa obnova kože, podporuje sa hojenie a tlmí to bolesť. Náplasť si nechajte na mieste, až kým sa sama neuvoľní.

 

ikona naplastNa popáleniny

Drobné popáleniny sú pomerne časté, aj keď ste pozorní a precízni. Proste sa pri varení, pečení alebo iných typoch činností udejú. Nabudúce si takéto miesto ošetrite lipidokoloidnou náplasťou na popáleniny, ktorá príjemne schladí dané miesto, utlmí bolesť, podporí hojenie a neprilepuje sa k rane, čo by inak pekelne bolelo pri strhávaní.

Foto: Unsplash.com, Pexels.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.