Liečenie vodou dokáže zbaviť rôznych ťažkostí. Ako prebieha?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Voda. Obyčajná voda, ktorej je pre nás všade dostatok. Voda, ktorú dnes berieme ako samozrejmosť, ale bez ktorej by nebol možný život na Zemi. Presne tá voda nám dokáže liečiť zdravotné problémy a udržiavať telo v kondícii.
Liečenie vodou, či kúra vodou, alebo aj hydropatia. Princíp je jednoduchý. Najprv treba pochopiť, že naša spojitosť s prírodou je nemenná a nikdy nezanikne. Odhodlať sa a vytrvať. A vtedy urobíme telu skvelú službu. Pretože: “Všetko, čo potrebujeme, aby sme boli zdraví, pochádza z prírody.”
Ako dokáže voda liečiť? Ako to funguje a čo môžete urobiť vy doma? Na ktoré zdravotné problémy to funguje? Poradíme v našom článku.

 

Ako sa zrodilo liečenie vodou?

Možno ste ešte nepočuli meno Sebastian Kneipp. Bol to kňaz a liečiteľ, jeden zo zakladateľov prírodnej liečby vodou v Európe. V mladosti mal tuberkulózu a vtedajší lekári mu predpovedali skorú smrť. On sa však dokázal sám vyliečiť. Ako to dokázal? Veď to bola vtedy smrteľná choroba?!
Odpoveď je úžasne jednoduchá. Pomocou vody.

Inšpiroval ho Nemec J. S. Hahn, ktorý napísal knihu Zázračná liečivá sila čerstvej vody. Kneipp po jej prečítaní začal praktizovať kúpanie v studenej vode. Po čase sa ukázalo, že jeho choroba nepostupuje a nakoniec sa vyliečil. Život si zmenou životného štýlu predĺžil o takmer 60 rokov. Až vlastná skúsenosť ho motivovala k tomu, aby pomáhal chorým. V osade Worishöfen, kde bol aj farárom, ho začali navštevovať stovky ľudí.

liečenie vodou

 

Stačí len studená voda?

Postupne skúmal účinky studenej vody nielen na sebe, ale aj na chorých, ktorých za ním chodilo čoraz viac. Stal sa natoľko slávnym, že samotní doktori k nemu posielali pacientov, ktorým nedokázali pomôcť. Vyhľadávali ho lekári z celej Európy, ale aj z USA a Kanady, aby sa naučili jeho metódy.

Tridsať rokov skúmal účinky vody na ľudský organizmus a praktizoval liečbu, ktorú si mohol dovoliť naozaj každý. Bol zástancom posilňovania organizmu a otužovania, bol proti vrstveniu oblečenia v chladnom počasí a prehriatym miestnostiam v domoch. Za akéhosi pokračovateľa možno považovať holandského ľadového muža Wima Hofa, ktorý studenú vodu aplikuje nielen na fyzické, ale psychické zdravotné problémy. Viac sa dočítate v našom článku Wim Hof, alias Ľadový muž. Jeho metóda pre lepší a zdravší život.

Kneippov recept na zdravie znel jednoducho – studená voda a bylinky. Svojim pacientom predpisoval rôzne ľadové obklady a procedúry vo forme kúpeľov, naparovania, obkladov, polievania, umývania a zábalov. Mnohí sa vďaka Kneippovi vyliečili, opätovne našli radosť zo života, spokojnosť a vnútornú rovnováhu. Postupne vypracoval komplexný systém prírodnej liečebnej metódy, v ktorej sa využíva voda.

 

Ako to funguje? Tu je 5 princípov

Metóda liečby Sebastiana Kneippa vychádza z jednoduchého princípu. Choroby ľudského tela vznikajú vtedy, ak sa naruší – dnes by sme povedali – tok energie, alebo aj harmónia tela. Ľudské telo je dokonalý stroj, harmonický celok a ak sa tento celok naruší, vznikajú choroby.
Prvotná príčina všetkých chorôb vzniká podľa Kneippa v krvi, v porušení krvného obehu a jej zložení. Keď sa obeh krvi, ktorá roznáša živiny a kyslík do celého tela spomalí je potrebné ho otužovaním opätovne naštartovať. A priviesť tak k normálnemu fungovaniu. Rovnako všetko, čo krv kazí, musí z organizmu preč.

liečenie vodou

Jeho učenie je postavené na jednoduchých princípoch: voda, pohyb, bylinky, strava a rovnováha. Metóda liečby je zameraná na celé telo.

1. Voda

“Tam, kde lieky nepomôžu, alebo pomôžu len veľmi málo, dosiahneme úspech pomocou vody. Preto je škoda, že využitie vody je tak málo známe.”
Ústredným prvkom Kneippovej metódy je voda ako nositeľ tepla a chladu. Vďaka vode možno posilniť imunitu a prebudiť krvný obeh aj nervový systém.

2. Pohyb

Svojím pacientom výrazne odporúčal pohyb na čerstvom vzduchu, prechádzky, cvičenie a turistiku. Ale aj obyčajnú rýchlu chôdzu do kopca, ktorá pomáha odbúravať stres a napätie. Pri pohybe sa z tela odvádzajú nepríjemné plyny a rozprúdi sa krv, ktorá sa dostane do najkrajnejších častí tela. Precvičia sa svaly a celkovo sa výrazne zlepší zdravotný stav. Odporúčal chodiť v prírode na boso, alebo aspoň pár minút denne po orosenej tráve.

ako chodiť nabosoPrečítajte si tiež
Ako a prečo chodiť naboso?

 3. Bylinky

“V prírode nájdeme na každú chorobu nejakú bylinku.”
Efekt liečby vodou znásobovali čaje, obklady, zábaly a rôzne oleje. Najväčší úspech v liečbe zaznamenal práve vďaka kombinácii liečby vodou s bylinkami.

4. Strava

Vyvážená strava – základ zdravého života. Žiadne diéty a stravovacie plány, iba vyvážená strava. Aj pri pití vody, ktorá vyčistí telo od škodlivín, sa držal jednoduchej zásady: piť, kedykoľvek pociťujeme smäd, ale nikdy nepiť príliš mnoho. Rovnako neodporúčal piť počas jedla.

5. Rovnováha

Základom zdravého, spokojného života je vyváženie všetkých vyššie spomenutých elementov. Ich súhra prispieva k vyváženiu tela aj ducha. Jednoduchá a prírodná strava, čistý vzduch, vhodné oblečenie, pozitívne myslenie, otužovať sa a chodiť naboso.

liečenie vodou

 

Príklady liečby vodou

Kneippove metódy sú dnes využívané v hydroterapii (prírodné liečenie vodou), bylinkárstve, poradenstve pre výživu a v rôznych ďalších odvetviach. Sebastian Kneipp svoje poznatky zhrnul do knihy Liečenie vodou (1887).

V knihe uvádza napríklad pomoc pri horúčke: ak pacient necíti chlad, umyje sa ľadovou vodou a bez osušenia si ľahne do postele. Toto opakuje každé dve hodiny, aby sa začal intenzívne potiť až kým potenie bude trvať aspoň pol hodinu. Potom sa musí znova celý umyť.

Alebo pri pociťovaní slabosti a únavy. Príčinou môže byť zlé prúdenie krvi v tele, ktorú rozprúdi práve ľadová voda.
Pri chrípke si zasa pacient ľahne do postele, predtým si umyje krk, hruď a celú hornú časť tela veľmi studenou vodou. Okolo hrdla si uviaže suchý ľanový uterák, prikryje sa tak, aby mu nebolo priteplo a nasledujúcich desať hodín opakuje takéto umývanie každú hodinu. Nakoniec sa umyje ľadovou vodou čo najrýchlejšie a celé telo. Nasledovať bude riadne vypotenie, čím sa chrípka dostane z tela von.

Bolesti hlavy sa už po šiestich týždňoch pravidelných ľadových kúpeľov vytratia, upraví sa potenie a rozprúdi sa krv v organizme.

“Tak, ako človek poškodzuje svoje zdravie porušovaním správneho životného štýlu, tak sa môže skutočne uzdraviť iba vtedy, ak svoj životný štýl zmení,” povedal Sebastian Kneipp. Platilo to vtedy a platí to aj dnes. Tak prečo nepoužiť ako prostriedok liečby to, čo nám ponúka príroda? A prispieť k tomu, aby sme sa vo svojom vlastnom tele cítili dobre?

Foto: Unsplash.com


Zdielať

About Author

Veronika Majzúnová

Vyštudovala som UK v Bratislave, odbor marketing manažment a dlhé roky som pracovala ako office manager. Žila som v zahraničí, kde som sa začala venovať tomu, čo ma najviac baví - písaniu :)

Komentáre sú uzavreté.