V čom je fenomén Lisbeth Salanderovej?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Milujú ju milióny čitateľov na celom svete, hoci je šibnutá, chvíľami asociálka a už pri pohľade na ňu máte mierne obavy, aby ste si neodniesli jej prípadný hnev vy.

Hackerka Lisbeth Salanderová, jedna z hlavných postáv trilógie…a teraz už tetralógie Millennium.
Postava, ktorá vám vlezie pod kožu. Je vám sympatická a zároveň vám z nej behajú po chrbte zimomriavky. Asi by ste sa s ňou nechceli stretnúť osamote v tmavom podchode, ale určite by ste ju chceli mať pri sebe, ak by vám išlo o život.
Z Lisbeth Salanderovej sa stal literárny fenomén.

Fenomén Lisbeth Salanderovej

Nové Millennium 4

Lisbeth mala drsné detstvo a vždy bola presvedčená, že zlu sa treba postaviť. Musíte zaútočiť na to najslabšie miesto nepriateľa. Musíte sa správať ako bojovníčka, vyzýva Lisbeth v novom pokračovaní Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti.
Stále je to vycivená punkerka a hackerka, bisexuálka, ktorá kašle na pravidlá a konvencie. Prejavuje sa u nej mierny autizmus, uzatvára sa pred svetom, rada si číta o čiernych dierach a o umelej inteligencii. Chodí na box a keď sa dozvie o smrti človeka, ktorý jej bol blízky, nechala sa zbiť do krvi…aby prekonala rastúcu agresivitu. Aby utlmila v sebe chuť okamžite sa pomstiť…

Kde bola tak dlho? pýta sa nepokojný Mikael Blomkvist, keď na ňu po prvý raz narazí v novom pokračovaní.
S výnimkou správy od jej niekdajšieho zamestnávateľa Dragana Armanského nezachytil o nej ani zmienku. Akoby ju zhltla zem, a napriek tomu, že bývali v podstate v jednej štvrti, ani raz ju nevidel.
No bola tu. Konečne. Stará dobrá Lisbeth, ktorá bez okolkov vstúpi do cudzieho bytu, nepozrie sa majiteľovi do očí, vyhodí ho na ulicu, prehľadá najväčšie tajomstvá v jeho počítači a preventívne ho odbije vetou Ani vo sne neuvažujem, že sa s tebou vyspím?.

Lisbeth SalanderováPri dverách bytu na ulici Fiskargatan má menovku V. Vilôčka.
Vymyslený pseudonym.
Jej skutočné meno sa spája s množstvom drám a šialených tragédií.
A je stále previazaná s Mikaelom Blomkvistom, ktorý si stále o ňu robí starosti. Nikto totiž nezaručí bezpečnosťou dievčaťu s Lisbethinou minulosťou a neuveriteľnou schopnosťou vytvárať si nepriateľov.
No už jej starý poručník Holger Palmgren hovorieval, že Lisbeth si vždy poradí. Napriek svojmu hroznému detstvu, alebo možno práve vďaka nemu, akoby mala sedem životov. Určite mal kus pravdy.

Mnohé titulky svetových médií sa teraz podobajú ako vajce vajcu – Lisbeth Salanderová je späť! Nie Larsson, či Mikael Blomkvost, ale šibnutá hackerka Lisbeth Salanderová.
Švédska spoločnosť H&M dokonca pred časom uviedla na trh novú módnu kolekciu v štýle Lisbeth. Autorkou týchto špeciálnych kúskov je Trish Summervillová, návrhárka, ktorá zároveň vymýšľala kostýmy do Fincherovej sfilmovanej verzie prvej časti Millennia.
„Chcela som vytvoriť kolekciu, ktorá by odrážala ducha a silu Lisbeth Salanderovej,“ povedala Trish. V kolekcii bolo asi tridsať modelov, medzi nimi kožené bundy alebo potrhané džínsy.

Fenomén Lisbeth Salanderovej

Móda v štýle Lisbeth Salanderovej.

Keď prišiel do kín Fincherov film Muži, ktorí nenávidia ženy, švédske vydavateľstvo Norstedts uviedlo na trh unikátnu aplikáciu Chasing Salander – The Girl with the Dragon Tattoo.
Aplikácia v angličtine bola určená pre iPhone, ilustrácie vytvoril fotograf Pieter ten Hoopen, text napísal Fredrik T Olsson a hlas prepožičal Shanti Roney. Aplikácia obsahovala vyše sto zaujímavých faktov o pozadí knihy Muži, ktorí nenávidia ženy. Mohli ste spoznať svet Millennia očami zabijaka a počas pátrania po Lisbeth Salanderovej ste navštívili spoločne štrnásť miest z knihy.

Lisbeth Salanderová je jednoducho fascinujúca postava, ktorá robí zo série Millennium ešte pútavejší príbeh. Postava, na akú sa tak ľahko nezabúda. Podobne ako bol Sherlock Holmes, Hercule Poirot, či Harry Potter.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.