Viedeň. Tipy, čo vidieť a zažiť v meste valčíkov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mesto hudby, valčíkov či Dunajská metropola. Aj tak sa zvykne hovoriť hlavnému mestu Rakúska, Viedni. Mnohí sa najbližšie k nemu dostanú, keď letia z letiska Schwechat, prípadne si zájdu v decembri na vychýrené vianočné trhy vo Viedni. Viedeň, ako niekdajšie sídlo Habsburgovcov, je však bohaté na pamiatky a kultúru, ktoré sa oplatí navštíviť. Aspoň na jeden deň a uvidíte, toto mesto si zamilujete. V spolupráci s vydavateľstvom Dajama vám ponúkame niekoľko tipov, čo vidieť vo Viedni, kam zájsť a čo sa oplatí zažiť.

Viedeň
Možno ste nevedeli, že v roku 1910 tam žili viac ako dva milióny obyvateľov, čím bola Viedeň štvrtým najväčším mestom Európy. Dnes má približne 1,8 milióna obyvateľov a patrí do druhej desiatky.
Každoročne obsadzuje najvyššie priečky v rebríčku najlepších svetových miest na život. Od roku 2001 je jej historické centrum na Zozname UNESCO.

 

Viedeň – ako sa tam dostať?

Viedeň a Bratislava sú najbližšie pri sebe ležiace hlavné mestá v Európe. Bez problémov sa tam dostanete autobusom, či vlakom – môžete využiť Slovak Lines, FlixBus, či RegioJet. Jazdia tam i späť niekoľkokrát denne za pár eur.
Vlaky odchádzajú približne v hodinových intervaloch zo staníc Bratislava-hlavná stanica a Bratislava-Petržalka na viedenskú centrálnu železničnú stanicu Hauptbahnhof, vzdialenú ani nie 2 km od námestia Karlsplatz.
Autobusy viacerých spoločností vychádzajú z bratislavského letiska, autobusovej stanice Mlynské Nivy, spod Mosta SNP i z Einsteinovej ulice pri Inchebe.
Do Viedne môžeme z Bratislavy cestovať tiež loďou.
„Viedeň má veľmi dobre rozvinutú mestskú dopravu. Jazdí tu päť liniek metra (U-Bahn), električky a autobusy a okolo centra prechádzajú mestské vlaky (S-Bahn). Väčšina pamiatok je dobre dostupná pešo,“ radí  Juraj Kucharík, ktorý zostavil vynikajúceho knižného sprievodcu po Európe, Európa – najkrajšie výlety.

 

Stephansplatz a okolie

Stephansdom ViedeňSrdcom Viedne je veľkolepá katedrála zasvätená sv. Štefanovi – Stephansdom, na námestí Stephansplatz. Majstrovská gotická stavba je cieľom všetkých viedenských návštevníkov.
Pôvodný románsky kostol tu stál už v 12. storočí. O storočie neskôr ho rozšírili. Z neskorogotického obdobia pochádza pôsobivá kazateľnica v hlavnej lodi s portrétmi štyroch cirkevných otcov. V roku 1469 sa stala katedrála biskupským chrámom.

Stephansdom Steffl – takto nazývajú domáci južnú vežu, ktorá je symbolom mesta. Dosahuje výšku 136,7 m, čím sa radí medzi najvyššie kostolné veže sveta. Turistom je prístupná plošina po zdolaní 343 schodov.

Tzv. Obria brána, pochádzajúca z neskororománskeho obdobia, tvorí hlavný vstup do katedrály. Z jej severnej strany sú etalóny – kovové tyče udávajúce mierku platnú v meste v minulosti. Do steny vyrytý kruh údajne slúžil ako kontrolná miera veľkosti chleba.

 

Donnerova fontána aj cisárska krypta

Donnerova fontána ViedeňZ južnej strany námestia vychádza ulica Kärtner Straße, vedúca na námestie Karlsplatz. Je významnou nákupnou adresou mesta. Západne od ulice nájdeme námestie Neuer Markt, jedno z najstarších v meste, ktoré zdobí Donnerova fontána z roku 1739.

V juhozápadnom rohu námestia stojí kostol kapucínov. Zvonku nenápadný kostol je pozoruhodnou pamiatkou, pretože jeho súčasťou je aj cisárska krypta, v ktorej sú pochovaní viacerí Habsburgovci.
Veľkolepá baroková rakva Márie Terézie, v ktorej je pochovaná spolu s manželom, kontrastuje s jednoduchou rakvou jej syna Jozefa II., ktorý si ozdobnosť neprial. V krypte sú pochovaní aj ďalší panovníci a ich manželky vrátane Františka Jozefa a Sissi.
Posledným pochovaným je Otto von Habsburg (1912 – 2011), syn posledného habsburského panovníka, cisára Karola I. (1916 – 1918).

 

Rozprávkový Schönbrunn

Zámok Schönbrunn, situovaný v západnej časti Viedne, je veľkolepým prepychovým palácom a niekdajším letným sídlom Habsburgovcov. Od roku 1996 je so svojimi záhradami zapísaný aj do Zoznamu UNESCO. Zámok má 1441 izieb, hoci navštíviť sa dá len 40. Mozart tu hral prvý kráľovský koncert a v okrúhlej čínskej izbe viedla tajné rokovania cisárovná Mária Terézia.
Už v 17. storočí stál pri prameni vody lovecký zámok. Cisár Leopold I. si prial zámok väčší ako Versailles, avšak trápilo ho mnoho problémov v krajine. Veľký barokovo-rokokový zámok vznikol až za panovania Márie Terézie.

K najpôsobivejším priestorom patria reprezentatívna Veľká galéria s veľkými zrkadlami, Okrúhly čínsky kabinet, či Modrý čínsky salón. Za palácom sa rozkladá obrovská záhrada. Smerom k palácu je orientovaná Neptúnova fontána a za ňou sa na návrší vypína Glorieta s jedálenskou sálou z roku 1775, ktorej horná terasa ponúka krásny výhľad na Schönbrunn a mesto.
V západnej časti záhrady sa nachádza populárne bludisko a palmový dom postavený v roku 1882. V skleníku sú umiestnené rastliny z rôznych kútov sveta.

Schönbrunn Viedeň

 

Svetová ZOO

Určite najobľúbenejšou súčasťou Schönbrunnu je zoologická záhrada. Založili ju v roku 1752 na podnet Františka I. Lotrinského (manžela Márie Terézie) ako cisársky zverinec. Považuje sa za najstaršiu zoo na svete a už niekoľkokrát ju vyhlásili za najlepšiu ZOO v Európe. Ústrednou stavbou zoo je cisársky pavilón a jej ikonami sú pandy veľké.

ZOO je otvorená po celý rok od 9:00. V januári, novembri a decembri však zatvára brány už o 16:30, vo februári o 17:00, v marci a októbri o 17:30 a zvyšné mesiace je otvorená do 18:30.
Za vstupenku zaplatíte 20€ (dospelí), deti od 6 do 18 rokov len 10€ a deti do 6 rokov majú vstup zdarma. Rodinné vstupné 2 dospelí + 3 deti vás vyjde na 60€.
Osobitne sa platí vyhliadková jazda vláčikom, jazdí v 45-minútových intervaloch a vyjde vás na 2 eurá (deti 1 euro).

 

Prater

V štvrti Leopoldstadt, situovanej východne od historického centra mesta, sa nachádza veľký park Prater. Pôvodne bola táto oblasť medzi Dunajom a kanálom rieky poľovníckym revírom cisárskeho dvora. V roku 1766 ho otvorili pre verejnosť a postupne sa stal obľúbeným miestom Viedenčanov. Jeho stredom prechádza 4 km dlhá aleja – Hauptallee.

Prater je známy predovšetkým ako zábavný park s vyše 250 atrakciami a kolotočmi. Areál je sprístupnený po celý rok 24 hodín denne, vstup do areálu nie je spoplatnený. Hlavná sezóna sa začína 15.marca, končí sa 31.októbra a väčšina atrakcií je sprístupnená od 10:00 do 01:00.
Vstupné zaplatíte 9,50€ (dospelí), o euro menej študenti a deti do 14 rokov 4 eurá. Rodinná vstupenka 2 dsopelí + 2 deti vás vyjde na 24€.

Ikonou parku je Wiener Riesenrad, historické ruské koleso z roku 1897, ktoré patrí medzi symboly Viedne. 65 metrov vysoké ruské koleso ponúka úžasný výhľad na Viedeň.
Populárnou je tiež Liliputbahn, železnička s rozchodom koľají 381 mm. Otvorili ju v roku 1928 a ponúka okružné jazdy cez Prater. Určite navštívte aj Múzeum voskových figurín Madame Tussauds s prominentnými osobnosťami zo sveta filmu, hudby, politiky aj športu.

Juhozápadne od parku na ulici Kegelgasse stojí Hundertwasserhaus, pozoruhodný obytný dom z roku 1985. Vznikol podľa projektu Friedensreicha Hundertwassera. Dom nemá rovné línie, fasáda je pestrofarebná a pokrytá zeleňou.

ruské koleso Práter

 

Karlsplatz a okolie

Dominantou námestia Karlsplatz je Karlskirche. Tento veľkolepý barokový kostol zasvätený sv. Karolovi Boromejskému nechal postaviť cisár Karol VI. ako výraz vďaky za odvrátenie morovej epidémie v roku 1713.
Čelná fasáda má bohatú ikonografiu. Ikonami námestia sú dva pavilóny Otta Wagnera z roku 1899 (ukážka viedenskej secesie), ktoré slúžili ako stanice mestskej železnice, neskôr nahradenej metrom. Dodnes je námestie Karlsplatz významnou križovatkou mestskej dopravy.

Severne od námestia stojí na ulici Opernring veľkolepá Opera, prestížna svetová umelecká scéna. Novorenesančnú budovu z roku 1869 postavili ako súčasť okruhu Ringstrasse. Na čelnej strane v lodžii stojí päť sôch predstavujúcich Hrdinstvo, Drámu, Fantáziu, Humor a Lásku. Pravidelne na začiatku roka sa tu koná prestížny ples a javisko Opery sa mení na  tanečný parket viacerých svetových celebrít.

 

Umelecký Belvedere

Belvedere bol sídlom princa Eugena Savojského, ktorý sa vyznamenal v bojoch proti Turkom a ako úspešný vojenský vojvodca veľmi zbohatol. Dnes v palácoch sídlia umelecké galérie. K najpozoruhodnejším dielam patria Charakterové hlavy Franza Xavera Messerschmidta či sochy slávnej fontány od Georga Rafaela Donnera.

Horný Belvedere s mohutnou vstupnou bránou, ktorá je zobrazená na rakúskej eurominci v hodnote 20 centov, nájdeme neďaleko hlavnej železničnej stanice (Hauptbahnhof). K najcennejším patrí zbierka Gustava Klimta, významného predstaviteľa secesie. Okrem iných sú tu vystavené jeho slávne obrazy Bozk a Judith I.

Belvedere Viedeň

 

Hofburg

Rozsiahly komplex budov tvoriaci Hofburg (tzv. Dvorský hrad) v centre Viedne bol rezidenciou habsburských a od čias Márie Terézie habsbursko-lotrinských panovníkov. Ako symbol moci a bohatstva panovníckeho rodu patril medzi najvýznamnejšie vladárske centrá v dejinách Európy. Dnes sú jeho jednotlivé časti sídlom rakúskeho prezidenta, národnej knižnice a múzeí. Počiatky Hofburgu siahajú do 13. storočia. Od tých čias prešiel rozsiahlou stavebnou činnosťou a dnes je zmesou gotickej, renesančnej, barokovej a eklektickej architektúry. Za palácom sa rozkladá kráľovská záhrada so secesnými skleníkmi z rokov 1902 až 1906.

Pozrite si ďalšie CESTOVATEĽSKÉ TIPY.Lepsiden.sk cestovanie

 

Štvrť múzeí

Západne od Hofburgu sa rozkladá štvrť s významnými viedenskými múzeami. Prvé dve nájdeme na námestí Maria-Theresien-Platz, uprostred ktorého stojí veľkolepé súsošie Márie Terézie. Dve múzejné budovy v novorenesančnom štýle postavili v súvislosti s budovaním okružného bulváru Ringstrasse.

Zo severnej strany námestia sídli prírodovedné múzeum – Naturhistorisches Museum. „Patrí k významným svetovým prírodovedným múzeám a jeho expozície prezentujú archeologické, antropologické, zoologické, botanické a mineralogické zbierky. K najznámejším exponátom patrí napr. paleolitická (staršia kamenná doba) soška venuše nájdená v roku 1908 pri obci Willendorf, ktorej vek sa odhaduje na 29 500 rokov,“ popisuje Juraj Kucharík v knihe Európa – najkrajšie výlety.

štvrť múzeí vo Viedni

 

Universitätsring a okolie

Universitätsring je súčasťou výstavnej okružnej triedy, ktorú vybudovali okolo historického jadra Viedne na mieste niekdajších mestských hradieb v období cisára Františka Jozefa I. Spolu s nábrežím na severozápade dosahuje dĺžku cez 5 km.
Južne od Universitätsring nachádzame Parlament. Novoklasicistickú budovu postavili podľa projektu Theophila Hansena v rokoch 1874 až 1883. Pred budovou stojí socha Atény, gréckej bohyne múdrosti. Počas druhej svetovej vojny bola budova ťažko poškodená. Oproti sa rozkladá Volksgarten, verejný park otvorený v roku 1823. Stojí tu pamätník cisárovnej Alžbety, známej ako Sissi.

Severne od parku nájdeme Burgtheater, prestížnu divadelnú scénu. Divadlo, ktoré založili na želanie Márie Terézie, sídli od roku 1888.
Priestor pred radnicou je strediskom spomínaných populárnych vianočných trhov i silvestrovských osláv, ktoré sa však organizujú aj v iných častiach mesta.

Foto: Juraj Kucharík/Dajama, Pixabay.com. 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.