Windsorský zámok. Nádherné vidiecke sídlo britskej kráľovnej

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Druhý najväčší obývaný hrad na svete po Pražskom hrade. Vidiecke sídlo anglickej kráľovnej. Pýcha Británie a jedna z oficiálnych rezidencií monarchie. Windsorský zámok je vzdialený len 30 kilometrov od Londýna a vypína sa na kopci ako monumentálne dielo britských panovníkov. Má takmer 1000-ročnú históriu a prvým monarchom, ktorý sa prechádzal po tamojších komnatách bol Viliam Dobyvateľ na konci 11.storočia.

Dnes je hrad oficiálnou rezidenciou kráľovnej Alžbety II. (popri Buckinghamskom paláci v Londýne a Holyrood Palace v škótskom Edinburgu). Dva razy do roka sa tam konajú veľké oslavy. Jeden je počas Veľkej noci a ďalší v júni, kedy kráľovná udeľuje jedno z najvýznamnejších britských vyznamenaní.
Zámok slúži aj na ďalšie reprezentačné účely. 19.mája 2018 sa tam napríklad koná svadba princa Harryho a herečky Meghan Markleovej. Vyše 2600 hostí zo všetkých kútov Spojeného kráľovstva tvorí nielen kráľovská rodina, ale aj špeciálne pozvaní hostia, či 200 hostí zastupujúcich charitatívne spolky a ďalšie organizácie.

 

Vidiecke sídlo

windsorKráľovná Alžbeta II. a jej manžel tam veľmi radi trávia víkendy. Mohutné hradby dávajú pocit absolútneho bezpečia a súkromia. Celé Windsorské sídlo je rozdelené na tri nádvoria, ktoré sú plné zelených trávnikov a stromov. Sú to akoby malé parky, kde je radosť sa prechádzať.
Stredné nádvorie s jazierkom a strmým kopcom je jedno z najfotografovanejších miest Windsorského zámku. Na vŕšku rámuje pohľad Guľatá veža. Od jari tam rozvoniavajú ruže z Jubilejnej záhrady.

Dolné nádvorie tvorí bohato zdobená kaplnka sv. Juraja, ktorú začal stavať Edward IV. V roku 1475, ale dokončili ju až polstoročie neskôr. Práve tam má dnes pomník viacero britských panovníkov.
Krásna je aj Pamätná kaplnka princa Alberta, ktorú nechala vybudovať kráľovná Viktória pre svojho milovaného manžela.

Windsorský zámok

 

Domček pre bábiky

Zo severnej terasy horného nádvoria je nádherný výhľad na okolie. Zbadáte napríklad areál elitnej školy Eton College, kde študovali aj princovia Harry a William.
Keď už budete na severnej terase, určite si nenechajte ujsť expozíciu hračiek. Je tam úžasný domček pre bábiky… no dobre, skôr je to minipalác 🙂  Trojposchodový domček z roku 1924 dostala kráľovná ako darček. Má všetko, čo má mať honosný palác: elektrické rozvody, kúpeľňu s tečúcou vodou, miestnosti pre šľachtu aj poddaných. V kráľovskej izbe je posteľ s nebesami, honosná jedáleň s krbom.

V knižnici tohto miniatúrneho zázraku nájdete desiatky maličkých kníh viazaných v zlate a s monogramom a kráľovskou korunkou. Napísali ich slávni spisovatelia ako Arthur Conan Doyle, Rudyard Kipling, Thomas Hardy ai.
Proste nádhera. Odporúčame!

V expozícii s hračkami môžete vidieť aj dve francúzske bábiky, ktoré majú kompletnú výbavu doplnkov od významných francúzskych návrhárov, ako je Cartier, Hermés, či Louis Vuitton. Je to dar, ktorý dostali princezné Alžbeta a Margaret Rose od francúzskej vlády v roku 1938.

minipalác bábik windsorský zámok

 

Windsorský zámok z pohľadu návštevníka

Áno, vstup máte takmer všade a chvíľami možno pocit, že úplne všade 🙂 Súčasťou prehliadkovej trasy na hornom nádvorí sú totiž aj štátne apartmány s pozláteným nábytkom, honosné obrovské priestory, ktoré vás rozhodne nadchnú.
Má to však jeden háčik – tie si môžete pozrieť len od októbra do začiatku marca. Po zvyšok roka sú priestory uzavreté, pretože tam veľmi často trávi čas kráľovská rodina. Apartmány sa tiež využívajú pre dôležité návštevy.
Ale toto malé obmedzenie vám vynahradia viaceré chodby a sály, v ktorých visia tisícky obrazov o britskej histórii.
Mimochodom, hneď pri vstupe dostanete mapku rozľahlého zámku aj audio sprievodcu, takže môžete ho skúmať sami. Ale môžete si vziať aj sprievodcu.

kaštieľ gbeľanyPozrite si ďalšie články o CESTOVANÍ.

Ako sa dostať do Windsorského zámku?
Vlakom z londýnskej stanice Waterloo Station, od pondelka do soboty ide každú polhodinu. V nedeľu každú hodinu.
Z Paddington Station cez Slough každú polhodinu počas celého týždňa.
Autobusom z Victoria Coach Station v pravidelných intervaloch počas celého dňa.
Autom po diaľnici M4,exit č.6 alebo po diaľnici M3 a výjazd číslo 3.

Vstupné je 11,70 libier pre dospelých. Seniori nad 60 rokov platia 10,60 libry a mladí do 17 rokov 7,20 libier. Rodinné vstupné (2 dospelí + 2 deti) vás vyjde na 30,60 libry.

Otvorené je v novembri až februári od 10:00 do 16:00. V marci až októbri od 10:00 do 17:30. Overte si vopred, či Windsorský zámok nie je zatvorený – býva počas niektorých sviatkov, a vo významné dni).
Telefonujte na 00441753 831118.

Foto: Pixabay, Royal Collection Trust

Windsorský zámok


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.