Prekvapujúco zaujímavý vývoj pracovného oblečenia

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V dnešnej spoločnosti je pracovné oblečenie akýmsi základom takmer každej profesie. Mnohé spoločnosti majú dané, čo nosia ich pracovníci. Či už je to kvôli identifikácii, značke alebo bezpečnosti. Vždy to má svoje dôvody.
Ako sme sa však k pracovným uniformám ako takým dostali?
Zisťovali sme  históriu pracovného oblečenia a čo všetko naň malo vplyv.

História pracovného oblečenia

Medzi najstaršie povolania, ktoré ako prvé zaviedli nosenie pracovných uniforiem, patria policajti, armáda a poštári. Tieto uniformy pritom slúžili práve na odlíšenie sa od širokej verejnosti a na identifikáciu týchto povolaní.
Počas priemyselnej revolúcie, ktorej začiatky sa datujú približne na rok 1760, začali nosiť uniformy aj zamestnanci v továrni, a to na odlíšenie bežných zamestnancov od manažérov a podobne.

70. a 80. roky
V týchto rokoch ešte nebolo veľa variácií, a tak nosili pracovníci v priemyselných odvetviach podobné uniformy. Pracovníci z rôznych výrobní, servisov a opravovní áut nosili modré nohavice. Vďaka pracovnému oblečeniu si tak nepoškodili svoje bežné oblečenie a zároveň boli ľahko identifikovateľní.
pracovné oblečenie

Zdroj: wikipedia.org

Aké boli 90. roky?

Rokmi sa začalo čoraz viac dbať na bezpečnosť pri práci, vďaka čomu sa začali vyvíjať aj osobitné typy uniforiem, ktoré nosili napríklad zvárači. Celkovo napredoval aj vývoj uniforiem ako takých a z modrých nohavíc sa prešlo na rôzne ďalšie farby. Okrem toho si už mohli vybrať aj z rôznych veľkostí, štýlov či materiálov.

Pracovné oblečenie dnes

Postupom času sa prešlo na ležérnejšie oblečenie, ako sú džínsy či košele s krátkym rukávom. Pracovné odevy pritom prichádzajú stále s ďalšími a ďalšími možnosťami farebného prevedenia, strihu či materiálu.

Vývoj medicínskeho pracovného oblečenia

Medicínu sme vyššie nespomenuli, nakoľko sa jej chceme venovať osobitne. Lekárske povolanie je totiž už od nepamäti považované za jedno z najšľachetnejších profesií na celom svete. Nielen lekári, ale aj zdravotné sestry, sú profesie, ktoré si zaslúžia obrovský rešpekt.

Keď sa povie medicína či zdravotníctvo, pravdepodobne si predstavíte lekárov alebo sestričky v bielych čistých plášťoch. No nie vždy to bolo tak. Možno vás to prekvapí, ale lekári a sestričky nenosili vždy biele pracovné oblečenie.

vývoj pracovného oblečenia v medicíne

Viac ako 200 rokov dozadu

Pred viac ako 200 rokmi nenosili lekári nejaký špeciálny odev či uniformu, a to ani pri chirurgických zákrokoch. Vtedy ešte totiž nevedeli, že ich oblečením môžu prenášať na pacienta rôzne infekcie.

V 19. storočí Louis Pasteur, jeden z najznámejších zakladateľov lekárskej mikrobiológie, zistil, že mikroorganizmy spôsobujú ochorenia. Pripravil tak pôdu pre otca modernej chirurgie, Josepha Listera, ktorý sa stal priekopníkom princípov antisepsy.
Joseph Lister zistil, že až 80 % prípadov operácií viedlo k infekcii a postupne zaviedol čistotu a sterilizáciu pri chirurgických zákrokoch. Napriek umývaniu rúk a sterilizácii chirurgických nástrojov nepovažoval oblečenie za zdroj infekcie. (Prečítajte si zaujímavé fakty o syndróme získanej imunitnej nedostatočnosti a aj o jeho predchádzaní)

Čo sa ošetrovateľstva týka, uniformy pre ošetrovateľky boli veľmi podobné uniformám, ktoré nosili mníšky. Prvú rozpoznateľnú ošetrovateľskú uniformu vytvorila Florence Nightingale počas krymskej vojny. Dlhé šaty s dlhými rukávmi mali sestričky chrániť pred chorobami.

neporiadok spôsobuje chorobyPrečítajte si tiež
Ako nás neporiadok oberá o zdravie a spôsobuje choroby?

Chirurgický plášť

Za zavedenie sterilného chirurgického plášťa vďačíme Williamovi Macewenovi, ktorý počas svojho štúdia pracoval pod vedením Josepha Listera. Biele plášte sa tak objavili na oddeleniach a klinikách počas 20. storočia, pričom symbolom lekárskej profesie sú dodnes.

Aj ošetrovateľská uniforma si v priebehu rokov prešla zmenami. Dlhé rukávy nahradili krátke, klobúky boli nahradené čiapkami a začali sa nosiť kratšie šaty. V roku 1960 nastal prelom, keď aj muži začali pracovať ako zdravotné sestry. U mužov bola uniforma tvorená bielym tričkom s dlhým rukávom a bielym plášťom.

Dnes už zdravotnícki pracovníci majú na výber pestrú paletu módneho pracovného oblečenia v rôznych materiáloch, štýloch či dokonca farebných prevedeniach.
Ako je na tom vaše povolanie?
Musíte nosiť pracovné oblečenie, alebo vám stačí to formálne?

pracovné oblečenie lekárov

— PR článok —


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.