12 trikov, ako ešte prakticky využijete obyčajnú penu na holenie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Používame ju všetci, muži niekoľkokrát týždenne, niektorí aj denne. Ženy najmä pred letom, prípadne ako posledná záchrana do bikín 🙂 Existuje mnoho tipov, niektoré so šetrným zložením, iné s vitamínom a bylinkami. Na holenie citlivej pleti, suchej pokožky ap.
Pena na holenie je dobrý pomocník, ale nielen na holenie. Vedeli ste, že jej konzistencia a zloženie zvládnu oveľa viac? Obyčajnú penu na holenie viete využiť v kuchyni, na čistenie, ale aj na hranie. Ponúkame vám 12 odskúšaných trikov, ako ju zužitkovať inak ako len na holenie.

Ako si vybrať kvalitnú penu na holenie?
Keďže existuje toľko rôznorodých druhov, občas je zložité vybrať si naozaj ten vhodný typ. Dobrá pena na holenie má nielen chlpy a fúzy zmäkčiť, ale má udržiavať pokožku hydratovanú aj tesne po oholení.
Dôležité je teda vedieť, či máte suchú pokožku, mastnú alebo citlivú.
Na suchú pokožku je vhodná pena na báze glycerínu, prípadne s vitamínom E, aloe vera alebo výťažkom kokosu.
Na citlivú pokožku používajte peny bez alkoholu, bez prídavných látok, alergénov, bez vône.
Mastná pokožka sa rýchlo upcháva, preto siahnite po pene jemne sťahujúcej pokožku.

Na špinavé ruky

Pena na holenie je dobrá nielen na tvár, ale aj na špinavé ruky. Robili ste napríklad na záhradke, upratovali ste garáž, či pivnicu? Alebo ste maľovali a máte ruky od farby?
Vezmite penu na holenie, streknite si na ruky a pretierajte, vmasírujte si penu do pokožky. Potom si ruky opláchnite vlažnou vodou a uvidíte, že ruky budú čisté a dokonca hebké. Navyše nebudú vysušené, ako to býva po špeciálnych mydlách alebo čistiacich prostriedkoch.

ako netradične využiť penu na holenie?

 

Na škvrny

Pena na holenie účinkuje nielen na ruky, ale aj na škvrny. Vylejete niečo na koberec, tak šup – nastriekajte na to penu na holenie, následne vykefujte a potom vytrite do sucha.
Ak máte na oblečení škvrny od jedla, aplikujte trochu peny na fľak pred praním.
Máte pod pazuchami zažltnuté fľaky od potu zmiešaného s dezodorantom? Tiež streknite trochu peny pred praním.
Niekedy dobrá pena na holenie pôsobí aj na staršie zašlé škvrny, či fľaky. Streknite na dané miesto trochu peny, prikryte vlhkou handričkou a nechajte pôsobiť niekoľko hodín, napríklad počas noci.

 

V kúpeľni na batérie

Penu na holenie máme najčastejšie v kúpeľni, tak tam zostaňme. Využite ju na leštenie umývadlových a sprchových batérií. Ako viete, zostávajú na nich obrysy zaschnutých kvapiek, aj usadeniny od vodného kameňa. Nemusíte hneď brať chémiu, ale pomôžte si penou na holenie: nastriekajte ju na dané miesta a nechajte pár minút pôsobiť. Potom jednou handričkou penu  zotrite a druhou doleštite povrch.

 

Na zrkadlo a sklo

Podobný trik platí aj na zrkadlá, či dokonca sklá na okuliaroch. Streknite si do dlane penu na holenie a rozotrite na zrkadlo v tenkej vrstve. Nechajte chvíľu pôsobiť a potom pretrite zrkadlo látkovou handričkou. Nikdy nie papierovou utierkou, ktorá sa síce zdá byť jemná, ale mohla by povrch poškriabať.
Pri čistení okuliarov naneste trochu peny na sklá z oboch strán a prstami pretrite. Následne utrite handričkou, ktorú bežne používate na sklá alebo handričkou s mikrovláknami. Má to aj príjemný bonus – na sklíčkach zostane jemná ochranná, izolačná vrstva, takže sa budú menej rosiť.

ako netradične využiť penu na holenie?

 

Využite penu na holenie v kuchyni

Áno, aj tam ju viete efektívne využiť, napríklad na rúru. Nastriekajte vnútorné steny penou na holenie, môže byť aj silnejšia vrstva a nechajte pôsobiť asi desať minút. Lepšie potom pôjde dole mastnota a špina. Následne rúru vyčistite hubkou na riad alebo kefou. Pretrite vlhkou handričkou a potom suchou. Nechajte doschnúť a hotovo.

 

Do obľúbených slizov

Áno, pena na holenie je jednou zo základných potrieb na výrobu domáceho slizu pre deti. Ten je už dosť dlho mimoriadne obľúbený, dá sa kúpiť v mnohých obchodoch, ale radšej si vyrobte vlastný. Viete, čo doň dávate. Väčšinou dáte do misky vodu, potravinárske farbivo, primiešate lepidlo (osvedčil sa Herkules) a napokon nastriekate penu na holenie. Dôkladne premiešate plastovou lyžicou a napokon pridáte roztok na kontaktné šošovky.

ako vyrobiť slizPrečítajte si tiež
Ako vyrobiť sliz? 3 skvelé recepty a užitočné tipy

 

Ďalšie triky, ako využiť penu na holenie

  • Vŕzgajú vám pánty na dverách, či okne? Vtlačte trochu peny do záhybov, zvyšok utrite a hotovo
  • Ak sa vám vodný kameň prichytáva na žehličke, jednoducho streknite penu na kus látky a prežehlite ju žehličkou nastavenou na nízku teplotu. Opakujte.
  • Pena na holenie tiež čistí šperky. Na zašlé strieborné šperky, bižutériu nastriekajte trochu peny a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Potom utrite a doleštite handričkou.
  • Máte zájdené dlaždice alebo kachličky v kúpeľni či na toalete? Jednoducho na ne nastriekajte penu na holenie, rukami rozotrite a nechajte pôsobiť. Potom opláchnite vodou.
  • Ak ste si pri lakovaní nechtov nafarbili aj pokožku mimo, vezmite penu na holenie, trošku si streknite na miesto a očistite. Lak pôjde dolu z pokožky, ale nie z nechtov.
  • Ak máte hrebene a kefy na vlasy zanesené nielen vlasmi, ale aj rôznymi nečistotami a šupinkami, vyskúšajte trik s penou na holenie. Postriekajte ich penou, nechajte pôsobiť pár minút a potom opláchnite vodou. Budú ako nové 🙂


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.