7 trikov, ako mať mäkké a voňavé uteráky či osušky. Vyskúšajte ich

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Uteráky a osušky používame každý deň, aj niekoľkokrát a preto sa rýchlejšie takpovediac opotrebujú. Horšie sajú vodu, sú tvrdšie, zájdené, po opratí niekedy akoby zatuchnuté. Pritom existuje pár trikov, ako mať mäkké a voňavé uteráky čo najdlhšie. Nepotrebujete žiadnu špeciálnu aviváž, ani kupovať stále nové osušky – vyskúšajte tieto naše tipy a presvedčte sa.

Mimochodom, tá tvrdosť či zatuchnutosť môžu spôsobovať minerály z vody, zvyškové detergenty, alebo nahromadenie plesní a baktérií.
Keď si kúpite nový uterák, najprv ho raz alebo dvakrát vyperte. Nezačnite ho hneď používať, to je najčastejšia chyba. Zbavíte ho tak uvoľnených vlákien a nečistôt, ktoré „nabral“ počas výroby a cestou k vám. Uvoľnené nitky sa utiahnu a naštartuje sa tak savosť uteráka.

ikona zdvihnutý palec1. Správny spôsob prania

Uteráky perte podľa odporúčaní výrobcu, spravidla pri teplote 40 až 60 °C. To je dostatočná teplota na likvidáciu bežných nečistôt, aj baktérií a roztočových alergénov. Do práčky vkladajte len uteráky, nie ďalšie oblečenie. Prípadne môžete s uterákmi prať prestieradlá.

V profesionálnych práčovniach robia ešte jeden malý trik: uteráky najprv dobre pretrepú, akoby ich prášili. A až potom ich vložia do práčky. Samotné pretrepanie otvorí textilné vlákna, ktoré sa lepšie vyperú.

ikona zdvihnutý palecuteraky-osusky-naskladane-na-sebe2. Aký prací prostriedok?

Zabudnite na bežný zlozvyk, ktorým je poriadna dávka pracieho prášku. V súčasnosti sú pracie prostriedky účinnejšie ako kedysi, navyše uteráky perieme častejšie, takže je to naozaj zbytočné. Okrem toho hrozí, že príliš veľa pracieho prostriedku sa z uteráka nedostane von, čo spôsobí, že uteráky budú tvrdé a farby začnú blednúť.

ikona zdvihnutý palec3. Naozaj vyskúšajte ocot!

Využívajte radšej tekutý prací prostriedok doplnený bielym octom. Nebojte sa octového zápachu.
Stačí 1/2 šálky až 1 šálka bieleho octu na jeden prací cyklus. Ocot dezinfikuje, nefarbí oblečenie a pomáha odstraňovať vodný kameň. Ten prekáža práčke aj bielizni – dokonca aj uteráky sú kvôli vodnému kameňu tvrdšie na dotyk. Ocot tiež zbavuje oblečenie zvyškov pracieho prášku a mineralizácie z vody.
Aviváž využívajú mnohí, ale zistilo sa, že tá zbytočne zlepí vlákna a zníži sa tak savosť uteráka alebo osušky.

ikona zdvihnutý palec4. Ihneď vybrať a usušiť

Aj vy občas zabudnete vybrať uteráky z práčky a sú tam aj hodiny? Prípadne dáte prať večer a vyberiete ich až ráno. To je jedna z najväčších chýb. Uteráky tam strácajú savosť, ale hlavne prirodzenú vôňu, ktorú ste chceli dosiahnuť.
Pokojne pridajte na začiatku pol šálky sódy bikarbóny na jeden cyklus, čo spôsobí, že budú uteráky mäkšie, savejšie a odstránia sa aj zápachy.

Prečítajte si tiež
Ako zbaviť uteráky zápachu?

ikona zdvihnutý palec5. Ako ich správne vysušiť

Sušička dokáže nadýchať nielen nové uteráky, ale aj staršie osušky, ktoré sú už „tvrdé“. Ak sušíte osušky na šnúre na balkóne alebo doma na rozkladacej sušičke, nikdy nedosiahnete taký výsledok ako v sušičke. Ak ju nemáte, skúste to niekedy u priateľa alebo známeho, ktorý má sušičku a sme si istí, že si rozdiel všimnete 😊

Ak predsa len nechcete kupovať ďalší spotrebič, tak najprv uteráky poriadne pretrepte,  až potom ich zaveste na sušičku alebo na šnúru. Určite ich nesušte na prudkom slnku, nad sporákom alebo v chate nad kachľami, či pri krbe. Teplo je pre vlákna zničujúce a rýchlejšie ich láme.

ikona zdvihnutý palec6. Využite sušiace loptičky

lopticky-do-susickyNiektoré gazdinky odporúčajú ďalší trik – pridajte do sušičky sušiace loptičky alebo čisté tenisové loptičky, ktoré pomôžu zmäkčiť uteráky. Loptičky pomáhajú oddeľovať uteráky od seba, tým sa zlepšuje cirkulácia vzduchu medzi vláknami.
Mechanický pohyb loptičiek pri otáčaní bubna narušuje stuhnuté vlákna textílií, čo ich prirodzene zmäkčuje bez potreby chemických prísad. Tento efekt je podobný ako pri ručnom „naťahovaní“ a „natriasaní“ uterákov.

Loptičky tiež pomáhajú rovnomernému rozloženiu tepla a urýchľujú odparovanie vlhkosti. To môže skrátiť čas sušenia o 10-25 %, čo šetrí energiu aj uteráky pred nadmerným teplotným stresom.
A ešte jeden bonus – prírodné sušiace loptičky z vlny navyše pomáhajú znížiť statickú elektrinu, čím sa uteráky menej lepia a lepšie sajú vlhkosť.

ikona zdvihnutý palec7. Žehliť alebo nie?

Naozaj potrebujete uteráky a osušky žehliť? Nestačilo by ich vysušiť, vyrovnať a zložiť do skrine?
Pre žehlenie totiž platí to isté, čo sme písali vyššie – vysoké teplo pri sušení vedie k porušeniu textilných vlákien a uterák stráca svoju savosť. Navyše negatívny vplyv má aj tlak žehličky, ktorá splošťuje vlákna, sú potom menej elastické a rýchlejšie tvrdnú.

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, goodhousekeeping.com, Alza.sk,
ofrote.cz, mkluzkoviny.cz, dumazahrada.cz, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.