Aké palivové drevo je najvhodnejšie do krbu? Rozdelenie kozubov a typov dreva

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak máte v dome alebo na chalupe kozub, určite riešite pravidelne palivové drevo. Ktoré využívate najčastejšie? Dub, smrek alebo agát? A čo hrab či buk? Ktoré je lepšie, horí dlhšie alebo rýchlejšie zahreje? A čo brikety alebo pelety? Poradíme a pridáme rozdelenie kozubov – otvorený, s krbovou vložkou, krbové kachle a kachľové pece.

Údržba kozuba nie je nič zložité. Stačí pár nástrojov, ktoré vám uľahčia prácu a vždy po sezóne vyčistiť okienko od sadzí novinovým papierom so saponátom 🙂
No a samozrejme priebežne čistiť krbovú vložku od zvyškov popola a dreva.

Mimochodom, krb alebo kozub? V minulosti sa niektorí dohadovali, ktoré slovo je spisovné a ktoré by sa nemalo radšej používať. Faktom je, že kedysi sa slovo krb považovalo naozaj za nespisovné, subštandardné (Krátky slovník slovenského jazyka z roku 2003). No Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra neskôr prikročil k zmene. V Slovníku súčasného slovenského jazyka (2011) už nie je považovaný za nespisovné slovo  a to zrejme na základe jeho častejšieho používania. Čiže dnes je spisovné a vhodnejšie používať kozub, no pokojne môžete využívať aj slovo krb.

 

Existujú štyri základné možnosti krbu

  • Otvorený kozub, čiže klasika, ktorá sa dnes ale už veľmi nenosí. Účinnosť vykurovania je cca 8%, čiže dosť málo na vykúrenie celého domu. Nevýhodou je aj prúdenie emisií do príbytku, takže výhodnejšie sa ukázali uzavreté moderné krby.
  • Kozub z krbovou vložkou, ktorý väčšinu tepla odvedie do miestnosti a domu, namiesto toho, aby to vyšlo von komínom. Krbové vložky sa používajú pri konverzii otvorených kozubov.
  • Krbové kachle sú voľne stojace zariadenia, ktoré viete umiestniť podľa svojich potrieb: do rohu miestnosti, ku stene ap. V takom prípade treba myslieť na bezpečnosť a dostatočnú vzdialenosť od horľavých látok aspoň 80 cm.
  • Kachľové pece spotrebujú menšie množstvo dreva a majú výbornú akumulačnú schopnosť. Jemným sálaním odvádzajú teplo do miestnosti, nie sú veľmi finančne náročné a ideálne sú pre pasívne domy, prípadne nízkoenergetické stavby.

palivové drevo krb

 

Aké palivové drevo je vhodné?

Je dobré vyberať si vhodné palivové drevo, ktoré je kvalitné, dostatočne suché a ideálne pre váš kozub. Rozlišujeme totiž tvrdé a mäkké drevo, pričom to mäkké nie je veľmi dobré na kúrenie, rýchlo horí, tvorí dym a má nízku výhrevnú hodnotu. Zatiaľ čo tvrdé drevo horí dlhšie a má vyššiu výhrevnú hodnotu.

Nájdete veľa inzerátov typu Palivové drevo na predaj. Najčastejšie si ľudia objednávajú drevo na paletách.
Často je sypané, štiepané – 1 prms stojí cca 40€. Prms je priestorový meter sypaný a platí, že 1 prms = približne 0,6 až 0,75 m³. Ide o neurovnaný, voľne drevom rovnakej dĺžky nasypaný priestor s rozmermi 1x1x1 meter.
Je v rôznych dĺžkach od 25 cm do 50 cm, čo už sa ťažšie zmestí do väčšiny kozubov.
Vrecované palivové drevo (tzv. chatové drevo) sú naštiepané polená dlhé cca 33 cm a široké asi 10 cm.
Niektorí ponúkajú aj triesky na zakúrenie zväčša zo suchého ihličnatého dreva dlhé 25 cm a hrubé 1 až 2 cm.
Štiepané palivové drevo v balíkoch má dĺžku cca 30 cm a rozmery balíka bývajú 120 cm v priemere, 150 cm na výšku a objem 1,7 prms.

palivové drevo štiepané

Dub

Má vysokú výhrevnosť a dlho horí. Ideálny je do kachľovej pece, do kachlí alebo v ústrednom kúrení, najmä pri profesionálnej výrobe tepla. Skvelé je na nočné udržiavanie ohňa. Je to tvrdé, pevné drevo, ktoré sa dobre štiepe a má navyše príjemnú vôňu pri horení. Je vhodné na dlhodobé skladovanie, aj 3 roky.

Buk

Pri ňom si dávajte pozor najmä na dobré vysušenie, keďže buk má vysoký obsah vody. Má vysokú výhrevnú hodnotu, neiskrí a je dosť žiadané, takže aj trošku drahšie. Skvele sa hodí na údenie.

Hrab

Opäť tvrdé, čisté, biele drevo, ktoré sa ťažko štiepe, takže si ho vždy nechajte doviezť už narezané na polienka. Výborne horí, má vysokú výhrevnú hodnotu. Pozor pri skladovaní, aby nenavlhlo, lebo môže začať hniť.

Agát

Tvrdé drevo, ktoré je výborné na kúrenie, má dlhú dobu horenia a malo by sa sušiť aspoň rok. Používajte v kozuboch, ale nie pri priamej príprave jedla, napríklad grilovaním vzhľadom na obsah jedovatých látok.

vhodné palivové drevo na kúrenie

Smrek

Aj jedľa, borovica, smrekovec. Dobré na rozloženie a štart ohňa, keďže ide o mäkké drevo. Rýchlo vzplanie, ale aj rýchlejšie dohorí. Nepoužívajte ho v otvorených kozuboch, pretože dosť iskrí. Cena je tým pádom aj nižšia.

Breza

Pomerne obľúbené, stredne tvrdé drevo, ktoré má romantický nádych, nedymí a uvoľňuje pri horení príjemné éterické oleje. Horí veľmi dobre a je najvhodnejšie do otvorených kozubov.

Ďalšie typy dreva

Topoľ, vŕba a jelša sú rýchlo rastúce stromy, ktoré majú však nižšiu výhrevnú hodnotu. Horia kratšie, takže radšej ich využívajte na podpaľovanie – dobre sa rozhoria.
Javor je tvrdé palivové drevo, podobné ako buk.
Brest sa ťažko štiepe, je to tvrdé drevo a podobné dubu.
Čerešňa, hruška, slivka a jabloň sú vhodné skôr na údenie ako na vyhrievanie v kozube.

škody v domácnostiPrečítajte si tiež
Najčastejšie škody v domácnosti. Tipy ako sa chrániť.

 

Brikety a pelety

Drevené brikety vyrábajú firmy z recyklovaného drevného odpadu, ktorý zlisujú na požadovaný tvar. Dlho horia, majú dobrú výhrevnú hodnotu a sú ekologické. Pri horení zväčšujú objem, takže myslite na to pri počiatočnom ukladaní do krbu. Keďže ich priemerná vlhkosť je okolo 10%, je tak nižšie riziko, že sa budú usádzať dechtové nánosy v komíne.

Pelety sa vyrábajú z priemyselných odpadov pri drevovýrobe. Majú v sebe tiež málo vlhkosti a sú ekologické. Uskladnenie zaberá menej priestoru a sú ideálne v moderných domoch. Nevyžadujú si nejakú väčšiu manipuláciu, dobre sa rozhoria.

Foto: ibo.sk, Unsplash.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.