Ako majstra únikov Houdiniho stála život malá chybička

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Slávny iluzionista Houdini predvádzal neuveriteľné kúsky, unikol z každého zajatia a predsa ho zabil študentík, ktorý mu vlastne ani nechcel ublížiť.
Všetky epizódy nájdete v rubrike A toto ste vedeli? alebo vo zvukovej podobe v Podcaste

Prezývali ho Majster únikov a skutočne sa vedel dostať zovšadiaľ. Mohol byť spútaný reťazami, zamknutý v kovovej truhlici ponorenej do vody, zatvorený vo väzenskej cele, či zošnurovaný v zvieracej kazajke – nič nebolo preňho nemožné.
Napríklad v Rusku v roku 1903 predviedol únik z policajného voza, akým transportovali trestancov na Sibír.

Vypočujte si túto epizódu na Spotify:

 

Skutočný majster únikov

V roku 1915 si ľahol do dva metre hlbokej jamy, ktorú zahádzali zeminou. Dostal sa von, hoci hlina sa mu dostala do úst, začal sa dusiť a na povrchu omdlel. No dokázal uniknúť.
Jeho výkony nenechali spávať dokonca ani autora Sherlocka Holmesa sira Arthura Conana Doyla. Povedal o ňom – „nepochybujem, že si pomáha nejakými nadprirodzenými silami. Bez nich by nič z toho, čo predvádza, nikdy nedokázal urobiť.“
A predsa Houdiniho zabila nečakaná chybička. Úplne bežná situácia, navyše malé nedorozumenie. Ako to bolo?

Udrite ma do brucha!

Harry Houdini si zvykol na javisko pozvať najsilnejšieho chlapa z publika a požiadal ho, aby ho udrel do brucha tak silno, ako len dokáže. Houdini bol amatérsky boxer a vždy tvrdil, že akýkoľvek úder vydrží, ani nemrkne, nevydá žiadny zvuk. A naozaj to fungovalo, práve takéto kúsky ľudia na iluzionistovi milovali.
Písal sa rok 1926 a po predstavení Houdini pozval do zákulisia skupinu študentov. Jeden z nich Gordon Whitehead k nemu zrazu pristúpil a bez varovania Houdiniho začal udierať do brucha. Vraj aby vyskúšal, či vydrží aj jeho údery, či to nie je len nejaký trik. Nemal v úmysle nič zlé, tobôž ho zraniť.

Ale bol tu jeden rozdiel. Houdini nestál na pódiu a nebol na údery pripravený. Nenapínal svoj solar plexus, nestabilizoval boxerský postoj a nezadržiaval dych, ako to bežne na javisku robieval. Whitehead ho zastihol nepripraveného. Houdini mal očividne bolesti, ktoré sa na druhý deň ešte zintenzívnili. O dva dni mal posledné vystúpenie, po ktorom skolaboval. Previezli ho do nemocnice a zistili, že mal natrhnuté slepé črevo a zápal podbrušnice. Okamžite ho operovali, ale aj napriek tomu Harry Houdini 31.októbra zomrel.

Nuž, bol to asi najtalentovanejší iluzionista v histórii, ktorý dokázal neuveriteľné kúsky a prežil tie najnebezpečnejšie situácie. Vždy si dokázal poradiť. Vždy mal plán.
Ale obyčajný úder do brucha od mladého študenta nečakal, nebol pripravený a to ho zabilo. Krásne to ukazuje, ako riziká prichádzajú nečakane, znenazdajky, vedia nás zastihnúť nepripravených a nedajú sa predvídať. Môžete byť aj najlepším plánovačom na svete, ktorý si prichystá všetky možné scenáre, aj tak môžete zlyhať. Jediná nečakaná vec a môže sa to skončiť tragicky.

Vypočujte si epizódu na Apple podcasty:

 

Foto: wikimedia/Library of Congress


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.