Agát biely – liečivé kvety a RECEPT na jednoduchý domáci agátový sirup

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Agát biely je pomerne bežný a častý strom v prírode, ale aj v mestách a na dedinách. Nájdeme ho v parkoch či vo verejnej zeleni. Má typické strapcovité súkvetia bielych a veľmi voňavých kvetov, ktoré vedia pekne poštekliť chĺpky v nose 🙂 Kvitnú od mája do júna a práve kvetné súkvetia bez stopky sa používajú v ľudovom liečiteľstve.
Pozor, okrem kvetov sú všetky ostatné časti – čiže kôra, listy a semená – jedovaté!. Kvety však môžete využiť a majú mnoho pozitívnych účinkov. Prezradíme vám aké a pridáme aj jednoduchý recept na agátový sirup.

 

Agát biely a liečivé kvety

agát biely recept na agátový sirupKvety agátu bieleho sú teda liečivé a pomáhajú pri problémoch s trávením, pri uvoľňovaní svalových kŕčov žalúdka a čriev. Kvet má aj silné močopudné účinky a najčastejšie sa využíva v zmesi s inými bylinami.
Agátové kvety prospievajú pri zhoršenom trávení, riešia problémy s pálením záhy, zmierňujú bolesti hlavy a rozpúšťajú hlieny (uľahčujú vykašliavanie).
Viaceré zložky v agátových kvetoch pomáhajú znižovať žalúdočnú kyselinu.

Agátové kvety si môžete nasušiť alebo kúpiť v lekárni, prípadne v bio obchode. Na čaj dávame 1 čajovú lyžičku sušenej drogy/ 2,5 dcl vriacej vody. Nechajte lúhovať 10 minút a v prípade ťažkostí pite 2 až 3x denne. Agátový čaj pomáha pri pálení záhy, žalúdočných ťažkostiach aj v prípade, ak vás trápi nadmerné zadržiavanie vody v tele.

 

Recept na agátový sirup

recept na agátový sirupDobrá je teda nielen bylinná zmes, ale aj agátový med alebo agátový sirup. Vďaka svojej jemne sladkej aróme bude chutiť aj malým deťom.

Potrebujeme:

  • 40 rozkvitnutých agátových kvetov bez stonky
  • 4 kg kryštálového cukru
  • 1 citrón
  • 100 g kyseliny citrónovej
  • 3,5 l prevarenej vody

 

POSTUP

recept postupKvety agátu dôkladne umyte a vložte do vhodnej nádoby. Očistený (ideálne bio) citrón aj so šupkou nakrájajte na plátky a vložte medzi kvety agátu. Zalejte prevarenou vodou a nechajte dva dni lúhovať na chladnom mieste. Počas tejto doby zmes občas premiešajte.

recept postupPo dvoch dňoch výluh preceďte, kvety vytlačte, aby ste ich zbavili všetkej tekutiny a pridajte cukor. Na miernom ohni zahrievajte až do rozpustenia cukru.
Keď je cukor rozpustený, pridajte kyselinu citrónovú a zohrievajte do bodu varu. Potom odstavte, naplňte do fliaš a odložte na chladné miesto.

baza čierna džemPrečítajte si tiež
Baza čierna. Sirup, limonáda, lekvár aj likér.

 

Ďalšie bonusy agátu bieleho

  • Rozkvitnuté stromy agátu bieleho potešia včelárov
  • Agát zlepšuje štruktúru pôdy, pritom sám je nenáročný na pôdne podmienky
  • Má málo škodcov a je odolný proti chorobám
  • Je odolný voči priemyselným exhalátom, preto sa mu darí aj v mestách
  • Rýchlo rastie a je výborný ako palivové drevo

agát biely čaj sirup

agát biely recept na agátový sirup

Foto: LepšíDeň.sk, Wikimedia/Siebrand, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.