Agát biely je pomerne bežný a častý strom v prírode, ale aj v mestách a na dedinách. Nájdeme ho v parkoch či vo verejnej zeleni. Má typické strapcovité súkvetia bielych a veľmi voňavých kvetov, ktoré vedia pekne poštekliť chĺpky v nose 🙂 Kvitnú od mája do júna a práve kvetné súkvetia bez stopky sa používajú v ľudovom liečiteľstve.
Pozor, okrem kvetov sú všetky ostatné časti – čiže kôra, listy a semená – jedovaté!. Kvety však môžete využiť a majú mnoho pozitívnych účinkov. Prezradíme vám aké a pridáme aj jednoduchý recept na agátový sirup.
Agát biely a liečivé kvety
Kvety agátu bieleho sú teda liečivé a pomáhajú pri problémoch s trávením, pri uvoľňovaní svalových kŕčov žalúdka a čriev. Kvet má aj silné močopudné účinky a najčastejšie sa využíva v zmesi s inými bylinami.
Agátové kvety prospievajú pri zhoršenom trávení, riešia problémy s pálením záhy, zmierňujú bolesti hlavy a rozpúšťajú hlieny (uľahčujú vykašliavanie).
Viaceré zložky v agátových kvetoch pomáhajú znižovať žalúdočnú kyselinu.
Agátové kvety si môžete nasušiť alebo kúpiť v lekárni, prípadne v bio obchode. Na čaj dávame 1 čajovú lyžičku sušenej drogy/ 2,5 dcl vriacej vody. Nechajte lúhovať 10 minút a v prípade ťažkostí pite 2 až 3x denne. Agátový čaj pomáha pri pálení záhy, žalúdočných ťažkostiach aj v prípade, ak vás trápi nadmerné zadržiavanie vody v tele.
Recept na agátový sirup
Dobrá je teda nielen bylinná zmes, ale aj agátový med alebo agátový sirup. Vďaka svojej jemne sladkej aróme bude chutiť aj malým deťom.
Potrebujeme:
- 40 rozkvitnutých agátových kvetov bez stonky
- 4 kg kryštálového cukru
- 1 citrón
- 100 g kyseliny citrónovej
- 3,5 l prevarenej vody
POSTUP
Kvety agátu dôkladne umyte a vložte do vhodnej nádoby. Očistený (ideálne bio) citrón aj so šupkou nakrájajte na plátky a vložte medzi kvety agátu. Zalejte prevarenou vodou a nechajte dva dni lúhovať na chladnom mieste. Počas tejto doby zmes občas premiešajte.
Po dvoch dňoch výluh preceďte, kvety vytlačte, aby ste ich zbavili všetkej tekutiny a pridajte cukor. Na miernom ohni zahrievajte až do rozpustenia cukru.
Keď je cukor rozpustený, pridajte kyselinu citrónovú a zohrievajte do bodu varu. Potom odstavte, naplňte do fliaš a odložte na chladné miesto.
Prečítajte si tiež
Baza čierna. Sirup, limonáda, lekvár aj likér.
Ďalšie bonusy agátu bieleho
- Rozkvitnuté stromy agátu bieleho potešia včelárov
- Agát zlepšuje štruktúru pôdy, pritom sám je nenáročný na pôdne podmienky
- Má málo škodcov a je odolný proti chorobám
- Je odolný voči priemyselným exhalátom, preto sa mu darí aj v mestách
- Rýchlo rastie a je výborný ako palivové drevo
Foto: LepšíDeň.sk, Wikimedia/Siebrand, Pixabay.com