Na Slovensku existovalo v minulosti viacero gazdinských škôl, ktoré zohrali významnú úlohu vo vzdelávaní žien v oblasti vedenia domácnosti, poľnohospodárstva a praktických remesiel. A treba povedať, že takéto gazdinské školy by sa hodili pre mnohé dievčatá aj v súčasnosti – stáva sa, že ešte ani 16-17-ročné dievčatá nevedia navariť jednoduché jedlá, upratať si po sebe alebo si poradiť ohľadom domácnosti.
Niekdajšie gazdinské školy boli prakticky zamerané a pripravovali mladé ženy (ale často aj chlapcov v iných typoch škôl) na zvládanie každodenného života. Dnes sú v popredí najmä digitálne zručnosti či akademické úspechy, ale chýbajú praktické znalosti ako varenie, šitie, hospodárenie s peniazmi, pestovanie potravín či starostlivosť o domácnosť.
Niektoré z týchto škôl sú dnes súčasťou múzejných expozícií alebo ich história je dokumentovaná v múzeách. Pozrime sa na pár z nich – napríklad na prvú gazdinskú školu vo Veličnej, ale aj tie v Martine, Skalici…a ako by mohli pomôcť dnešným mladých dievčatám.
Gazdinská škola vo Veličnej
Gazdinská škola vo Veličnej (obec na Orave v okrese Dolný Kubín) patrila medzi prvé a najvýznamnejšie svojho druhu na Slovensku. Po roku 1918 bola zriadená v Komposesorátnom kaštieli, ktorý sa nachádza priamo v obci Veličná.
Bola zameraná na praktické vzdelávanie dievčat v oblastiach ako vedenie domácnosti, poľnohospodárstvo, varenie, šitie a ďalšie zručnosti potrebné pre každodenný život na vidieku. Jej cieľom bolo pripraviť mladé ženy na úlohu gazdinej v rodine a spoločnosti. Škola bola známa svojou kvalitou výučby a prispela k zvyšovaniu úrovne vzdelania žien v regióne.
Čo všetko sa tam dievčatá učili?
Bola to vychýrená škola, ale nie každý si ju mohol dovoliť. Väčšinou to boli dievčatá z bohatších rodín. Za rok sa tam naučili naozaj všetko, čo vtedy dobrá gazdiná potrebovala vedieť.
Dievčatá sa delili na tri skupiny, priblížila novinárka a spoluautorka expozície Alexandra Mikulášová v relácii Slovensko v obrazoch.
Prvá skupina sa volala Varenky a mala na starosti varenie, kuchyňu. Učili sa v podstate všetkým zručnostiam, ktoré sa týkali varenia a pečenia.
Druhou skupinou boli dievčatá, ktoré sa priučili upratovaniu a vedeniu domácnosti v čistote, praniu.
Treťou skupinou boli Hospodárky, ktoré sa priúčali prácam v záhrade a na poli. Starali sa o zvieratá, o hydinu.
Vzdelané chovankyne patrili k žiadaným nevestám. Po skončení gazdinskej školy boli dievčatá schopné samostatne viesť domácnosť a hospodárstvo. Navyše o mladé študentky mali záujem mládenci a vyučené gazdinky veru nemali núdzu o prácu.
Jej slávnu históriu dokumentuje expozícia, ktorú zriadila obec. Tvoria ju dochované autentické predmety a zbierku doplnili aj obyvatelia Veličnej.

Komposesorátny kaštieľ dnes
Komposesorátny kaštieľ, v ktorom sídlila gazdinská škola, je dnes národnou kultúrnou pamiatkou (vyhlásili ju v roku 1963). V súčasnosti sa pripravuje jeho rekonštrukcia, ktorá by mala zachovať historický charakter budovy a sprístupniť ju verejnosti.
Kaštieľ postavili v neskorobarokovom slohu v roku 1746. Klasicisticky upravený bol v roku 1800. Arkádová chodba, kamenný portál a dvojkrídlová drevená brána. Má pôdorys v tvare L, je dvojpodlažný s pivnicou. Chodbový solitér stojí pri hlavnej ceste v časti Veličná 1.
Nachádza sa v obci Veličná 305, vopred si môžete zavolať na +421 43 588 22 01.


Ďalšie gazdinské školy a múzeá
Vybrali sme pre vás ešte pár múzeí, ktoré dokumentujú históriu gazdinských škôl. Aj keď pôvodné budovy gazdinských škôl často neslúžia ako múzeá, ich história je zachovaná a prezentovaná v rôznych múzeách na Slovensku.
Gazdinská škola v Skalici
Jednou z najvýznamnejších bola Štátna gazdinská škola Dr. Pavla Blahu v Skalici, ktorú založili v roku 1921. Jej vznik inicioval MUDr. Pavel Blaho s cieľom vzdelávať dievčatá v oblasti vedenia domácnosti, poľnohospodárstva a remesiel.
Teoretické predmety zahŕňali mravouku, spoločenskú výchovu, účtovníctvo, chémiu, fyziku, poľné hospodárstvo, záhradníctvo, chov hospodárskych zvierat, mliekarstvo, zdravovedu, kreslenie strihov, spev a ďalšie.
Praktická výučba zahŕňala varenie, pečenie, šitie, pestovanie rastlín, chov zvierat a vedenie domácnosti.
Škola organizovala aj mimoškolské kurzy a prednášky pre verejnosť na rôzne témy, ako napríklad chov zvierat, záhradníctvo či domáce hospodárstvo.

Gazdinská škola Živeny v Martine
Spolok slovenských žien Živena otvoril v roku 1919 v Martine vyššiu dievčenskú školu pre ženské povolania a päťmesačný gazdinský kurz. Škola bola zameraná na odborné vzdelávanie žien v oblasti hospodárenia a domácich prác. Hoci dnes budova školy neslúži ako múzeum, jej história je dokumentovaná v rámci projektov ako „Divadelné prechádzky“.
Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitre
Toto múzeum založili v roku 1922 a dokumentuje agrárne dejiny Slovenska. Súčasťou múzea je skanzen s expozíciami ako škola, mliečnica, pekáreň, pálenica, čistiareň osív, mlyny, lisovňa oleja, stupa na konope, včelíny, senníky, salaš a zimná maštaľ. Múzeum tiež prevádzkuje Nitriansku poľnú železnicu, ktorá je atrakciou pre návštevníkov.
Múzeum školstva a pedagogiky v Bratislave
Toto múzeum založili v roku 1970. Zhromažďuje a prezentuje hmotné dokumenty z dejín školstva a pedagogiky na Slovensku. Vo svojich fondoch uchováva významné pamiatky z oblasti školského kultúrneho dedičstva, vrátane materiálov týkajúcich sa gazdinských škôl.

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, STVR/Slovensko v obrazoch,
Zahorskemuzeum.sk, archív obce Veličná