Aj vám sa na streche domu usadil mach a každým rokov je ho čoraz viac? Už si hovoríte, že tento rok to vyčistíte a dáte do poriadku…ale opäť prídu dôležitejšie veci, takže to musí zostať na ďalší rok. Možno ani neviete, ako odstrániť mach zo strechy účinne a čo najjednoduchšie – v tom prípade máme pre vás niekoľko užitočných tipov.
Čo spôsobí mojej streche machový koberec?
Mach na streche nielenže nevyzerá vábne a kazí vzhľad domu, ale tiež zachytáva vlhkosť a skracuje životnosť strešnej krytiny. Darí sa mu v tienistých častiach strechy, najmä na severnej strane. Obľubuje eternitové strechy a klasické hlinené škridly.
Objavuje sa nenápadne, ale čoskoro sa nekontrolovateľne šíri. Najmä po prudkých lejakoch vidíte kúsky machu na zemi pod strechou a vtedy si uvedomíte – už som sa mal tomu venovať, nevyzerá to najlepšie.
Pravdou je, že mach na svoj rast potrebuje len niekoľko milimetrov a dokáže sa uchytiť aj v tých najmenších štrbinách. Takže aj po odstránení pravidelne kontrolujte napadnuté miesta, pretože má tendenciu sa vracať.
Odstráňte mach zo strechy
Vyskúšajte niekoľko osvedčených tipov, ako ho účinne a jednoducho odstrániť.
1. Mechanické odstránenie
Najjednoduchšou, ale aj fyzicky najnáročnejšou metódou je ručné odstránenie machu pomocou škrabky, kefy a metly. Musíte odstrániť zvyšky machu aj z odkvapov a zvodov. Tento spôsob sa hodí na menšie plochy zarastené machom, ale pozor, aby ste nepoškodili strešnú krytinu.
Často však ide len o dočasné riešenie, nikdy všetko takto mechanicky dokonale nevyčistíte.
2. Vysokotlakový čistič
Ak máte tento prístroj, ktorý sa dá použiť aj na čistenie dlažby, auta ap., využite ho aj na strechu. Dajte si záležať na správnom nastavení tlaku – príliš nízky nič nevyčistí, prisilný zasa môže poškodiť strechu. Tiež si vyberte správne príslušenstvo. Táto metóda je efektívna pri odstraňovaní machu z väčších plôch, no môže byť náročnejšia.
3. Modrá skalica
Spoľahlivou zbraňou proti machu je modrá skalica (síran meďnatý). Tento osvedčený výrobok kúpite bežne v drogériách, v záhradných centrách, hobby obchodoch a na internete. Vždy ho zmiešajte podľa priloženého návodu. Výsledný roztok by mal byť svetlomodrozelený.
Ideálne je roztok aplikovať pomocou rozprašovača, pričom funguje ako fungicíd. Nikdy neošetrujte strechu za dažďa alebo vlhkého počasia, lebo by ste nedosiahli očakávaný účinok.
Prečítajte si tiež
Mach, huby a burina v trávniku. Ako sa ich účinne zbaviť?
4. Octová voda
Ak uprednostňujete prírodné spôsoby, nemusíte kupovať žiadnu chémiu a poslúži vám bežný ocot. Vyrobte si vlastný prípravok na ničenie machu – zmiešate 0,5 litra destilovaného octu a 8 litrov vody.
Najprv mechanicky odstráňte zo strechy veľké plochy machu. Potom ho opláchnite čistou vodou pomocou hadice. Roztok naneste na strechu pomocou kefy alebo metly a nechajte ho pôsobiť aspoň hodinu. Nakoniec strechu opláchnite čistou vodou.
Ocot je kyslý a ničí bunky machu.
5. Sóda bikarbóna
Áno, aj obyčajná sóda bikarbóna vie pomôcť, nielen v domácnosti, v záhradke, ale aj na čistenie strechy od machu. Má mierne alkalické vlastnosti, ktoré dokážu zabrániť jeho rastu. Rozpustite 250 g sódy bikarbóny v 10 litroch vody a aplikujte na strechu pomocou postrekovača.
Ako odstrániť mach v záhrade a na streche?
Pozrite si video spoločnosti Biocont H&G:
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com,
ireceptar.cz, aazdravi.cz, cs.caqe.com