Keď príde sezóna čerešní, nájdete ich všade – v supermarketoch, na rôznych trhoch, ale najmä na stromoch 😊 Určite ich zaraďte do svojho jedálnička, aspoň tých pár týždňov, čo dozrievajú. Máme pre vás tipy, ako ich využiť, aké majú liečivé účinky, ale tiež ako ich vysušiť na zimu a prečo sa vyplatí piť čaj zo stopiek čerešní.
Zrelé čerešne by mali mať sýtu červenú alebo tmavočervenú farbu a pevnú dužinu. Vyhnite sa čerešniam, ktoré sú mäkké, či nebodaj plesnivé. Stonka by mala byť zelená a svieža.
Skladujte ich v chladničke v priedušnej nádobe. Pred skladovaním ich neumývajte, pretože to môže urýchliť ich kazenie. Čerešne by ste mali spotrebovať do 3-5 dní od zakúpenia.
Liečivé účinky čerešní
Čerešne sú dobrým zdrojom vitamínov C a A, vlákniny a draslíka. Sú tiež skvelým zdrojom antioxidantov, ktoré pomáhajú chrániť naše bunky pred poškodením. Obsahujú antokyany, flavonoidy s protizápalovými a protioxidačnými vlastnosťami, ktoré pomáhajú znižovať hladinu “zlého” cholesterolu LDL a krvný tlak, čím znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení.
Vysoký obsah draslíka v čerešniach podporuje reguláciu krvného tlaku a zdravú funkciu srdca. Vďaka antokyanom a iným antioxidantom pôsobia protizápalovo, čím pomáhajú pri artritíde, dne, bolestiach svalov a kĺbov a iných zápalových ochoreniach.
Čerešne obsahujú melatonín, hormón regulujúci spánok. Pravidelná konzumácia čerešní môže pomôcť pri zaspávaní a zlepšiť kvalitu spánku.
Antioxidanty v čerešniach bojujú proti voľným radikálom, ktoré poškodzujú bunky a vedú k predčasnému starnutiu. Pravidelná konzumácia čerešní môže pomôcť spomaliť proces starnutia pleti a udržať ju zdravú a žiarivú.
Čerešne obsahujú vlákninu, ktorá podporuje trávenie a predchádza zápche. Vláknina v čerešniach tiež napomáha k pocitu sýtosti a môže tak hrať rolu pri redukcii hmotnosti.
Čerešne obsahujú látky s protizápalovými a analgetickými vlastnosťami, ktoré môžu pomôcť pri bolestiach hlavy, menštruačných bolestiach a svalovej horúčke.
Sú dobrým zdrojom vápnika a horčíka, minerálov dôležitých pre zdravie kostí a zubov. Vápnik v čerešniach podporuje hustotu kostí a znižuje riziko osteoporózy.
Ako ich využiť
- Čerešne môžete jesť čerstvé, mrazené, sušené alebo v kompótoch.
- Môžete ich použiť aj na výrobu koláčov, džemov, omáčok a iných dezertov.
- Pridajte čerešne do svojho obľúbeného müsli alebo jogurtu.
- Vytvorte si zdravú ovocnú misku s čerešňami, jahodami a čučoriedkami.
- Pridajte čerešne do šalátu s grilovaným kuracím mäsom alebo lososom.
- Vyrobte si čerešňový džem alebo kompót a vychutnajte si ho na toastoch alebo palacinkách.
- Upečte si čerešňový koláč alebo muffiny a podeľte sa o ne s priateľmi a rodinou😊
Čerešne pochádzajú z Číny a do Európy boli privezené v 1. storočí n. l. Na svete existuje viac ako 1 000 odrôd čerešní, pričom najväčším producentom čerešní na svete sú Spojené štáty americké, Čína a Turecko.
Možno ste vedeli, že čerešne sú symbolom jari a plodnosti.
Prečítajte si tiež
Čerešne. Liečivé účinky, užitočné tipy a super recept.
Ako vysušiť čerešne
Určite si občas pochutíte na sušenom ovocí a sú to najmä jablká, slivky, marhule, ale skúsili ste už sušené čerešne? Dá sa len tak zobkať, ale viete ich pridať aj do múčnikov, dezertov, do ovocných pohárov, aj na čajovú zmes.
Naše babičky ich pripravovali tak, že zrelé a prezreté čerešne (ale nie plesnivé alebo skazené) umyli, zbavili stopiek a rozložili ich tak, aby sa nedotýkali. Inak by začali hniť. Na debničkách ich nechali 1 až 2 dni podľa vonkajšej teploty. Čerešne akoby zavädli, zmäkli a pohodlne z nich viete odstrániť kôstky vytlačením alebo háčikom na odkôstkovanie.
Ak chcete použiť sušičku ovocia, čerešne umyte, osušte a odkôstkujte. Sušičku nastavte na 50-55°C. Čerešne rozložte na plechy sušičky v jednej vrstve. Sušte ich 6-8 hodín, kým nie sú mäkké a poddajné, ale nie suché ako kameň.
Usušené čerešne skladujte v hermeticky uzatvorenej nádobe na chladnom a suchom mieste.
Usušené čerešne môžete použiť do müsli, jogurtu, koláčov, muffinov, šalátov a iných jedál.
Ak ich sušíte na slnku, majú intenzívnejšiu chuť ako čerešne sušené v sušičke.
Pri sušení dbajte na to, aby boli umiestnené v dostatočnej vzdialenosti od seba, aby medzi nimi mohol voľne prúdiť vzduch. Čerešne počas sušenia pravidelne kontrolujte.
Stopky nevyhadzujte, urobte si čaj
Stopky čerešní (ale aj višní) obsahujú vzácne oleje a draselné soli, ktoré pôsobia močopudne, protizápalovo a majú silné detoxikačné vlastnosti. Takže keď si nazbierate alebo kúpite čerešne, odložte si stopky na prípravu čaju. Rozložte ich na plech a nechajte ich niekoľko dní sušiť. Potom ich skladujte v uzatvárateľnej sklenej fľaši, takto vydržia mesiace.
Príprava čaju: dajte 1 polievkovú lyžicu stopiek do hrnca a zalejte 0,5 litrom horúcej vody. Prikryte pokrievkou a nechajte lúhovať asi 20 minút. Sceďte a môžete piť – odporúča sa maximálne 2 až 3 šálky denne.
Čaj zo stopiek čerešní je prírodné diuretikum, pomáhajú vylúčiť odpadové látky močom a trávením. Zabraňujú zadržovaniu vody v tele, nadúvaniu a príznakom ťažkých nôh. Čistia močové cesty a môžu pomôcť pri problémoch s obličkami.
Stonky vedia stimulovať metabolizmus, takže sú vhodné pri chudnutí. Bojujú proti tukom a zlepšujú elasticitu pokožky.
Foto: LepšíDeň.sk, Unsplash.com