Ako odpustiť tým, čo nám ublížili? A prečo? Má to liečivé účinky!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno by ste nedokázali odpustiť človeku, ktorý vás zranil a ublížil vám. Niekedy toho nie sme schopní a niekedy to ani nechceme. Vravíme si – nebudem predsa odpúšťať niekomu, kto ma podrazil, kto ma zradil. To ako keby som ospravedlnil jeho konanie.
Ale vedieť odpustiť pomáha hlavne vám. Má mnohé zdravotné benefity a liečivé účinky. „Je to naozaj výskumami overené a potvrdené, že odpustenie má benefity pre naše psychické zdravie, ale aj pre fyzické zdravie. Upravuje krvný tlak a cholesterol, zlepšuje spánok a zmierňuje chronické bolesti,“ tvrdí psychologička Lucia Záhorcová z projektu Odpustenie.sk. Svoje skúsenosti a príbehy z praxe dala do svojej knihy Ako odpustiť aj neodpustiteľné.

Neodpustenie sa nás stále dotýka, sprevádza nás a prenasleduje.
Môžeme si všimnúť, že hnev, ktorý bol pre nás spočiatku užitočný, nám už neslúži. Oberá nás o energiu, ktorú by sme mohli venovať zmysluplnejším aktivitám či vzťahom. Sme vyčerpaní. Chýba nám radosť a pokoj v živote. Nedokážeme zaspať a v noci sa budíme na nevysvetliteľné sny.
Neodpustenie sa niekedy prejavuje aj ako zatrpknutosť. Sami ste sa možno stretli s človekom, ktorý dookola opakuje ten istý príbeh ublíženia, a to aj niekoľko rokov po danej situácii. Nerozpráva sa s viacerými členmi svojej rodiny a keď o nich hovorí pred druhými, dominuje rozprávanie o tom, ako mu všetci ukrivdili.

Zdravotné benefity odpustenia

Množstvo výskumov zistilo, že odpúšťanie pozitívne pôsobí na psychické prežívanie zraneného človeka – vedie k zmierneniu hnevu, ale aj symptómov depresie a úzkosti. Odpúšťanie navyše zvyšuje našu sebaúctu, nádej, ale aj vďačnosť a prežívanie zmyslu v živote.

Benefity odpustenia sa prejavujú aj v tom, ako sa cítime vo svojom tele. Ľudia, ktorí sú k druhým súcitnejší a viac odpúšťajú, sú aj fyzicky zdravší ako tí, ktorí zotrvávajú v prežívaní hnevu či túžia po pomste. Pozitívny efekt odpustenia na fyzické zdravie sa dokonca ukázal vo všetkých štúdiách, ktoré experimentálne skúmali tento vzťah. „Pre mňa to bol jeden z dôvodov, ktorý ma pritiahol k skúmaniu tejto témy – že odpustenie má preukázateľné benefity nielen na naše duševné, ale aj telesné zdravie. Keď sa v experimentoch ľudia v myšlienkach zameriavali na pomstu a neodpúšťanie, preukázala sa u nich vyššia kardiovaskulárna reaktivita, vyšší krvný tlak či vyššia úroveň stresového hormónu kortizol,“ píše Lucia Záhorcová v knihe Ako odpustiť aj neodpustiteľné.

ako-odpustit-aj-neodpustitelne-lucia-zahorcova

Keď ľudia rozvíjali odpustenie tým, ktorí ich zranili, uvádzali menej symptómov fyzickej bolesti, boli menej unavení, kvalitnejšie spali, mali nižší krvný tlak a ich srdce sa lepšie zotavovalo po strese. Odpustenie tiež súviselo s nižšou úrovňou cholesterolu.

Benefity odpustenia sa ukázali aj u ľudí s rôznymi fyzickými ochoreniami. Pacienti s chronickými bolesťami chrbtice, ktorí rozvíjali svoju schopnosť odpúšťať, uvádzali neskôr menej symptómov bolesti.
Keď pacienti s ischemickou chorobou srdca pracovali na odpustení, preukázal sa u nich vyšší prietok krvi srdcom ako u pacientov, ktorí sa učili rôzne stratégie na lepšie zvládnutie tejto choroby.
Za zmienku tiež stojí štúdia zaoberajúca sa pacientkami s fibromyalgiou, ktoré v detstve zažili násilie. Rozvíjanie schopnosti odpustenia u nich viedlo k významnému zmierneniu symptómov fibromyalgie, ako sú bolesť svalov, extrémna únava, bolesti hlavy, poruchy spánku a nálady.

Pozrite si video s autorkou:

 

Čo sa deje so srdcom človeka, ktoré neodpúšťa?

Srdce, ktoré neodpúšťa, sa chráni pred veľkou bolesťou, ktorú už raz zažilo. Srdce, ktoré neodpúšťa, sa zatvorí. Vytvorí si okolo seba ochranný pancier, ktorý nedovolí, aby bolo znova zranené. Neprepustí akúkoľvek ďalšiu bolesť, krivdu či urážku.

S týmto pancierom však nepustí dnu ani nič láskavé a dobré, čo by ešte v živote mohlo zažiť. Ochudobní sa o ďalšie krásy života, ktoré by si napriek prežitému zraneniu zaslúžilo. Myseľ, ktorá neodpúšťa, je uväznená v minulosti, v príbehu, ktorý sa stal. Opakovane sa naň sústredí, premieta si, čo sa stalo a ako jej bolo ukrivdené. Vtieravé myšlienky ju okupujú aj v čase, keď by sa chcela sústrediť na niečo iné. Okrádajú ju o pokojný spánok.

mýty, ktoré ničia vzťahyPrečítajte si tiež
Mýty, ktoré ničia vzťahy.

Ako odpustiť aj neodpustiteľné?

Možno si myslíte, že nedokážete odpustiť niekomu, kto vám ublížil – fyzicky alebo psychicky. Nechcete to dotyčnému prepáčiť, ospravedlniť ho. Ale o odpustení druhá strana vôbec nemusí vedieť. Tu ide predsa o vás, o vaše vyliečenie a oslobodenie sa od krivdy, ktorú na vás spáchali.
„Odpustenie je ako sval – čím viac ho trénujeme, tým silnejším sa stáva. Moja kniha je výsledkom niekoľkoročnej práce s odpustením – sprevádzam ľudí v procese odpúšťania a smútenia, spracovania ich bolestivých zranení a robím vedecké výskumy na túto tému,“ tvrdí Lucia Záhorcová o knihe Ako odpustiť aj neodpustiteľné, kde radí, prečo a ako odpúšťať.

sest-prejavov-neodpustenia

Zdroj a foto: Ako odpustiť aj neodpustiteľné,
LepšíDeň.sk, Freepik.com, Odpustenie.sk


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.