Viete, ako sa správne starať o elektróny v zime?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Prečítajte si 4 kroky, ako čistiť  a správne sa starať o elektróny v zime. A prirodzene, nepoškodiť ich.
Pretože zima vášmu tátošovi naozaj nevyhovuje. Sneh, blato, posypová soľ a iné chemikálie ovplyvňujú kvalitu ako pneumatík, tak i samotných elektrónov. Pri čistení auta sú disky často opomínaná vec. Špina na elektrónoch však nie je len estetickým problémom. Čo môže spôsobiť zanedbaná nečistota?

  • Zlé vyváženie kolesa
  • Poškodenie mechanických častí riadenia
  • Rýchlejšia opotrebovanosť
  • Trvalé poškodenie elektrónov

 

Elektróny
Elektrón je zdomácnené pomenovanie zlaitinového disku na aute. Kedysi sa disky vyrábali zo zliatiny, ktorá sa volá elektrón (zliatina hliníka s horčíkom, meďou, kremíkom, mangánom a legúrami). V súčasnosti sa niekdajší pomer zliatiny už nepoužíva, ale pridávajú sa aj iné prvky, aby bol disk pevnejší, tvrdší a stabilnejší. Pomenovanie elektrón však zostal.
Elektróny si väčšinou vyberá majiteľ na základe svojho vkusu, podľa toho ako disk na aute vyzerá, ako ladí s farbou alebo ako pasuje k celkovému dizajnu auta. Je dobré si však naštudovať aj ďalšie info, ako je výroba, spracovanie elektrónov, testovanie ap. 

 

elektron disk na autoAko sa správne starať o elektróny

To, ako sa správne starať o disky, záleží od samotného výrobného materiálu. Prvým typom, tým bežnejším, sú strieborné disky, ktoré nemajú žiadnu leštenú plochu. Údržba tohto typu diskov je veľmi jednoduchá a nenáročná. Čistiť ich môžete rôznymi produktmi, postačujúca je aj návšteva autoumyvárne.

Druhým typom sú leštené disky, ktoré sú vo farebných odtieňoch. Na leštených plochách je nanesený bezfarebný lak, a preto si vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Na ich čistenie je potrebné zaobstarať si špeciálny produkt bez obsahu kyselín. Produkty s obsahom kyselín môžu poškodiť skrutky na kolese a spôsobiť ich koróziu.

V názoroch na využívanie služieb autoumyvárni sa však odborníci líšia. Podľa niektorých sú moderné autoumyvárne neškodné, no mnohí ich neodporúčajú z dôvodu nešetrného čistenia.  Lakované disky je preto lepšie čistiť vodou, čistiacim prostriedkom bez pridaných kyselín a napokon obyčajnou kefkou či špongiou.

auto zapršané okno

 

Nie je dobré využívať dostupné prostriedky, ako bežné leštidlo na kov či chróm, pretože poškodia lak. Je dôležité, aby ste pozorne čítali návod na použitie, ktorý býva uvedený na zadnej strane produktu. Dlhšia doba nanesenia a vstrebávania produktu môže spôsobiť jeho zaschnutie a následné zničenie laku.

 

elektron disk na autoAko sa o elektróny stará skutočný profesionál?

Tu sú 4 kroky k správnemu čisteniu elektrónov:

1.krok

Opláchnite disk od hrubej nečistoty a usadeného prachu. Využite na to bežne dostupnú hubku alebo kefu.

2. krok

Naneste prípravky na čistenie diskov, postupujte podľa návodu. Jednotlivé produkty sa od seba môžu líšiť práve spôsobom, akým sa nanášajú. Odporúča sa použiť prostriedky bez obsahu kyseliny, pretože práve tá môže spôsobiť chemické poškodenie diskov.

3. krok

Produkt následne opláchnite vodou z povrchu.

4.krok

Po čistení naneste konzervant alebo vosk v rozprašovači. To uľahčí najbližšie čistenie diskov.

ako používať hmlovky?Prečítajte si tiež
Kedy a ako používať hmlovky na aute?

V zimnom období je dôležité venovať sa správnemu čisteniu elektrónov. Disky preto umývajte aspoň raz za týždeň. Na správnych produktoch taktiež nešetrite.

— PR článok —

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.