Ako účinne vyčistiť sprchovací kút? Tipy na škáry, batériu, hlavicu aj sklo

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Novučičký sprchový kút je pre mnohých oázou pokoja a relaxu po náročnom dni. Po čase sa však môže stať, že sa v škárach objaví pleseň, batérie a hlavicu pokryje vodný kameň. Navyše priehľadné sklo sa jeho vplyvom zmení na mliečnobiele.
Poznáte to? Ak sa chcete nečistôt v sprchovom kúte účinne zbaviť, poradíme vám niekoľko účinných spôsobov. Netreba na to chémiu, len pár trikov ako správne vyčistiť sprchovací kút. Poďme na to!

Kde sa tá špina berie?

Aj vy ste si už niekedy pri pohľade na váš sprchový kút položili túto otázku? Veď sa tam umývate, tečie tam voda, sprchový gél, ktorý má čistiť…všetko vždy spláchnete do odtoku, tak ako to, že je tam toľko špiny? Nuž, keď si uvedomíme, že ide o vlhké prostredie, ktoré je ideálne pre vznik plesní a že tvrdá voda vie už za krátky čas vytvoriť povlak vodného kameňa, odpoveď sa začne jasne črtať.

Prevencia je často jednoduchšia ako riešenie problémov, a to platí aj v tomto prípade. Ak sa teda chcete vyhnúť náročnému drhnutiu sprchového kúta, mali by ste ho udržiavať podľa možnosti v čo najsuchšom stave. Znamená to, že by ste mali po každom sprchovaní utrieť vodu zo stien, podlahy aj dverí sprchového kúta, a to čo najdôkladnejšie. Vhodné je tiež po sprchovaní kúpeľňu poriadne vyvetrať a nechávať dvierka na sprchovom kúte vždy pootvorené.

Ako vyčistiť sprchovací kút

Nepriehľadné sklo zanesené vodným kameňom, škáry na obklade znečistené plesňou, sprchovacia hlavica poriadne nestrieka a voda odteká nejako pomaly?
To všetko sú problémy, s ktorými sa môžu majitelia sprchových kútov stretnúť. S našimi radami ako vyčistiť sprchový kút si už nemusíte kvôli tomu robiť vrásky.

ako vyčistiť sprchovací kút

ikona sprchaVyčistenie sprchovacích dverí

Dvere na sprchovacom kúte vyčistíte od vodného kameňa nielen pomocou čistiacich prostriedkov z obchodu. Stačí zmiešať 1 PL sódy s jedným hrnčekom octu a naniesť na dvere. Zmes nechajte pôsobiť najmenej hodinu, potom zotrite a opláchnite vodou a na záver dvere doleštite handričkou z mikrovlákna tak, aby boli suché.
Tento proces je vhodné robiť pravidelne raz za týždeň. Ak však po každom sprchovaní dvierka utriete, nebudete ich musieť čistiť tak často.

ikona sprchaLeštenie batérií

Fľakov od vodného kameňa, ktoré sa zvyknú tvoriť na batériách, sa zbavíte pomocou octu a horúcej vody. Vytvorte si roztok v pomere 1:1 a namočte doň hubku na riad. Tou potom poriadne vyčistite fľaky od vodného kameňa a na záver opláchnite.

ranná alebo večerná sprchaPrečítajte si tiež
Je lepšie ranná alebo večerná sprcha?

ikona sprchaPlesne a nečistoty na stenách a vo vaničke

Nepekný čierny povlak na tesnení či v škárach značí prítomnosť plesní. Pustite sa do čistenia tak, že najprv prúdom vody spláchnete väčšie nečistoty a potom sa budete venovať detailom. Ideálne je použiť na čistenie hubku alebo jemnú kefku, ktorá sprchový kút nepoškodí.

Čo sa týka čistiaceho prípravku, môžete si ho pripraviť aj doma z piatich litrov horúcej vody, šálky octu a pol šálky jedlej sódy. Prípravkom postupne vyčistite steny aj vaničku sprchového kúta.

Teraz sa dostávame k čisteniu škár, pri ktorých treba byť opatrný a používať len vhodné čistiace prípravky. Príliš agresívne produkty môžu špárovaciu hmotu poškodiť a vytvoria priestor na lepšie šírenie plesní. Na dôkladné čistenie sprchové kútu by ste si mali vyčleniť čas raz za mesiac.

ikona sprchaAko vyčistiť sprchovú hlavicu

Aj pri čistení sprchovacej hlavice zanesenej vodným kameňom vám pomôže klasika v podobe octu. Vytvorte si roztok z octu a horúcej vody v pomere 1:1 a ponorte doň hlavicu, najlepšie na celú noc. Potom už len hlavicu prepláchnite, aby sa odstránili posledné zvyšky vodného kameňa a je to hotovo. Aj tejto aktivite by ste sa mali venovať aspoň raz mesačne, v závislosti od tvrdosti vody.

 

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Petra Struková

Mám rada tvorenie v rôznych podobách. Okrem písania ma baví práca v záhradke, pečenie, prechádzky v prírode a maľovanie. Milujem pohyb a zaujímam sa o zdravý životný štýl a cvičenie.

Komentáre sú uzavreté.