Ako zabaliť darčeky ekologicky a originálne?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Viete, koľko papiera sa minie pred Vianocami na balenie darčekov? A koľko ho putuje pár minút po rozbalení do smetného koša? Tony papiera len na Slovensku a predstavte si, koľko ho je na celom svete. Čo keby ste tento rok skúsili ekologické  a pritom originálne balenie darčekov? Skúste to aspoň s pár darčekmi, nemusia byť všetky. Úplne najjednoduchšie je zabaliť darčeky do recyklovaného papiera alebo do škatúľ, tašiek alebo textilu, ktoré sa dajú opäť použiť. My vám však popíšeme špeciálne japonské balenie furoshiky.

Mimochodom, aspoň jedno číslo, aby sme mali lepšiu predstavu. „Štatistiky spotreby baliaceho darčekového papiera v Anglicku ukázali, že ho tam cez jedny Vianoce minú toľko, že by ním mohli obaliť Zem okolo rovníka deväťkrát,“ popisuje Kristína Hudeková zo združenia Čierna labuť.  Ako radí, darčekový papier sa dá buď použiť opakovane alebo nahradiť doma vyrobeným papierom z novín či látkovým obalom na japonský štýl s názvom furoshiki.

 

Japonské balenie furoshiki

Možno ste o ňom ešte nepočuli, ale je to tradičné japonské balenie oblečenia, darčekov a tovaru do látky. Japonci sú v mnohých veciach prešpekulovaní a naozaj šikovní v skladaní…a pri furoshiki to doviedli tiež do dokonalosti. A nemusíme ísť ani tak ďaleko – veď aj mamičky deti nosia v šatke, v minulosti sa balili veci do plachty alebo látky. Tak prečo sa k tomu nevrátiť – je to originálne a skutočne ekologické.

Nižšie si môžete pozrieť video, alebo stiahnuť jednotlivé postupy balenia furoshiki a vyskúšať si to. Takto zabalený darček je elegantný a vyzerá ako atraktívny darček. Dôležité je vybrať si vhodnú látku – jasné farby, vzorované, tematické…je to len na vás. Látka môže byť z bavlny, hodvábu, nylonu alebo umelého hodvábu.
Takto zabalený darček je nielen šetrný k prírode, ale látku môžete ďalej využívať na balenie darčekov (podľa tradičného japonského zvyku ju môžete ďalej darovať), ale povedzme aj ako módny doplnok, šatku alebo obrus 🙂

Pozrite si VIDEO, ako zabaliť darčeky pomocou furoshiki:

Na nasledujúcom obrázku vidíte jednotlivé postupy balenia furoshiki. Celú schému si môžete stiahnuť v pdf TU.

ako zabaliť darčeky  

Eko výzdoba

Vianoce sú nielen sviatkami pohody a hojnosti, ale aj obdobím odpadu, čo potvrdzujú aj spoločnosti, ktoré odvážajú a spracúvajú odpad. Napríklad v Bratislave v roku 2019 zozbierali v decembri takmer 10.000 ton zmiešaného odpadu. Bolo to o 200 ton viac ako v novembri.
„Spoločnosť NATUR-PACK, ktorá zabezpečuje zber triedeného odpadu v 1095 slovenských obciach vrátane Bratislavy a Košíc, v decembri 2016 vyzbierala o 36 percent viac vytriedeného odpadu ako v novembri,“ dodáva Kristína Hudeková zo združenia Čierna labuť.

Skúste teda ekologickejšiu vianočnú výzdobu. Nielen spomínané obaly na darčeky, ale aj ozdoby na stromček, či stôl. Recyklujte, využívajte obaly na vajíčka, rolku z toaletného papiera ap.

Moderné je tiež vianočnú výzdobu prispôsobovať aktuálnym trendom. Minulý rok leteli zemité odtiene zlatej, zelenej či oranžovej. Tento rok to je biela či šampanská. To však často znamená nakupovanie nových ozdôb každý rok a produkciu odpadu, ktorý je ťažké recyklovať. Dodržať módne trendy sa dá aj inak. Ozdoby si môžete vyrobiť doma podľa mnohých návodov z internetu.

ako zabaliť darčeky


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.