Život vianočných stromčekov pred a po Vianociach

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Viete, čo sa deje so stromčekom pred sviatkami? Ako sa na vás pripravuje, ako k vám doputuje, koľko kyslíka pre vás vyrobí a tiež, čo sa s ním stane po Vianociach? Nuž, Vianoce bez stromčeka si asi už nevieme prestaviť, no bolo by dobré vedieť o ich pozadí aj viac, čo poviete?
Mnohí si stále kladieme otázku – aký stromček tento rok? Jedličku, smrek alebo céder? Zelený, strieborný, alebo módny ružový? A hlavne – živý, či umelý? Vôňa ihličia na jednej strane a ušetrené euro na druhej.

Je úžasné, že ohľaduplnosť voči životnému prostrediu a udržateľnosť sa pre mnohých stali neoddeliteľnou súčasťou života. A Vianoce nie sú žiadnou výnimkou. Kladú si preto otázku, čo všetko je treba, aby si doma mohli ozdobiť svoj vysnívaný stromček. Či už živý, alebo umelý. Zelení aktivisti – možno pre niektorých paradoxne – tvrdia, že ak vám záleží na ochrane životného prostredia, umelému stromčeku sa vyhnite. Jeho výroba a neskoršia likvidácia je pre prírodu poriadnou záťažou…ale o tom nižšie.

Online obchodný portál ShopAlike sa zblízka pozrel na život vianočných stromčekov pred a po sviatkoch. Pripravil zaujímavú infografiku. Tú predvianočnú nájdete aj nižšie pod článkom, ďalšie info priamo na ich stromčekovej stránke.

 

Živé stromčeky

Väčšina živých vianočných stromčekov pochádza z fariem, kde sa pestujú presne pre tento účel. To je prvá dobrá správa.
Mnohí však nevedia, že takýto stromček si vyžaduje prakticky celoročnú starostlivosť a v priemere trvá 8 až 12 rokov, kým dorastie do ideálnej veľkosti. Počas svojho života na farme však stromy poskytujú útočisko vtákom a iným živočíchom. A 1 hektár dokáže za 10 rokov vyprodukovať až 105 ton kyslíka.

Ich hlavným negatívnym vplyvom na životné prostredie je doprava – či už sadeníc na farmu, alebo stromov z farmy do predajní a potom k nám domov.
Po Vianociach však takýto stromček môžete vrátiť späť do kolobehu prírody. Buď využitím na záhrade alebo prostredníctvom miestneho recyklačného kompostovacieho programu.

život vianočných stromčekov

Umelé stromčeky

Umelé vianočné stromčeky sa vyrábajú prevažne z polyvinylchloridu (PVC) a kovu. Modernejšou alternatívou sú stromčeky z polyetylénu (PE), čiže plastu, ktorý vernejšie imituje tvar skutočného ihličia. Takéto stromčeky sú však často opticky zahusťované ihličím z PVC a teda vyhnúť sa tomuto materiálu môže byť ťažké.
navyše pri ich výrobe vzniká podľa Greenpeace mnoho nebezpečných látok, ktoré kontaminujú životné prostredie.
Väčšina umelých stromčekov pochádza z Číny, odkiaľ sa transportujú do celého sveta prostredníctvom kontajnerových lodí.

Odhadovaná uhlíková stopa jedného dva metre vysokého umelého stromčeka je 40 kilogramov CO2. Ich hlavnou výhodou je však trvácnosť. Účelom umelého stromčeka je robiť radosť mnoho rokov a to, ako dlho vám stromček vydrží, je rozhodujúce. Ak je to viac ako 20 rokov, kúpa umelého stromčeka bola tou ekologickejšou voľbou.
Tí, ktorí sa rozhodnú svoj umelý stromček vymeniť, môžu tiež zabrániť tomu, aby skončil na skládke či v spaľovni tým, že sa ho buď pokúsia darovať, alebo ho využijú na rôzne DIY projekty.

tradície vianočný stromčekPrečítajte si tiež
Ako si vybrať vianočný stromček?

Ďalšie zaujímavé fakty o vianočných stromčekoch nájdete na webe ShopAlike.sk.

Tu si môžete pozrieť život vianočného stromčeka pred Vianocami, a na ich stránke aj to, čo sa s ním deje po Vianociach, ktoré druhy sú najobľúbenejšie a možno vás zaujmú aj alternatívne vianočné stromy vo svete.

Život vianočných stromčekov život vianočných stromčekov

— PR správa —


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.