Talianska chlebová placka focaccia je úžasne lahodná, keď sa správne pripraví. Podobá sa cestu z pizze, zvykne sa dochutiť olivovým olejom, bylinkami, cibuľou, syrom, či mäsom. Môžete ju jesť samotnú ako sendvičový chlieb, použiť ako základ pre pizzu alebo ako prílohu k mnohým jedlám. „Táto rozmarínová focaccia je úžasná k hustej paradajkovej polievke,“ tvrdí Lenka Mančíková, ktorá organizuje kurzy kváskového pečenia a vydala už úspešnú knihu. „Ak máte radi rozmarín, určite ju vyskúšajte. Cesto si zvyknem spraviť večer, potom ho odložím do chladničky a ráno či doobeda, keď mám chuť na čerstvú focacciu, ju už len vytvarujem a upečiem.“
Lenkinu focacciu sa naozaj oplatí vyskúšať – prinášame vám presný fotorecept. Navyše je z ražného kvásku, špaldovej múky, takže je zdravá.
Mimochodom, existuje veľa regionálnych druhov. Napríklad na severozápade Talianska je obľúbené sladká focaccia posypaná cukrom, prípadne s hrozienkami a medom. Ďalšie sa pripravujú s čerstvými paradajkami a tiež olivami, populárna je aj zemiaková focaccia, no medzi topky patrí určite rozmarínová focaccia od Lenky Mančíkovej. Mnohé jej receptíky nájdete v knižke Kvások, kde úžasne popísala aj zakladanie kvásku, ako sa oň starať a presný postup pečenia chleba z kvásku.
Rozmarínová focaccia z kvásku
Focaccia musí byť správne nadýchaná, aby ste si ju vychutnali. Talianski pekári ju často prepichujú nožom, aby zamedzili tvorbe bublín na povrchu cesta. Mnohí do nej robia prstom priehlbiny, ako to robí aj Lenka. Takže tu je recept na jeden kus.
ROZKVAS:
- celý ražný kvások
- 90 g špaldovej celozrnnej múky
- 90 ml vody
CESTO:
- 160 g rozkvasu
- 8 g soli
- 200 g špaldovej hladkej bielej múky
- 170 g celozrnnej múky z dvojzrnnej pšenice, tzv. Emmer dmBio
- 10 g kvalitného olivového oleja
- 3 vetvičky rozmarínu
- 220 ml vody
Prečítajte si tiež
Ako oživiť kvások? Podrobný popis
POSTUP:
1.Keď si pripravujete rozkvas, natrhajte si rozmarín a naložte ho do oleja.
2.Všetky suroviny okrem rozmarínového oleja dobre vymiesime. Ku koncu miesenia pridajte olej s rozmarínom a dobre zapracujte, kým cesto nebude hladké a elastické.
3.Cesto necháme kysnúť prikryté aspoň 1,5 hodiny. Počas kysnutia ho môžeme v mise 1-krát preložiť.
4.Plech si dobre naolejujeme alebo doň vložíme papier na pečenie. Cesto roztiahneme na veľkosť plechu.
5.Do cesta spravte prstami jamky a jemne ho pokropte olivovým olejom.
6.Cesto posypte rozmarínom a hrubozrnnou soľou. Nechajte ho prikryté podkysnúť približne 1 hodinu.
7.Pečieme na 220 stupňov asi 20 minút, kým nie je focaccia chrumkavá a pekne sfarbená.