Ich knihy hltajú milióny čitateliek, ktoré milujú vášeň, lásku, priateľstvo a plno romantiky obsiahnutých v ich príbehoch. Barbara Cartlandová, Danielle Steelová, Rosamunde Pilcherová či Jackie Collinsová. Svetoznáme mená. Autorky, ktorých knihy sa predávajú v stámiliónoch práve kvôli dávke romantiky, ktorá je taká úžasná a neodolateľná…no ony sami si jej veľa neužili. Na rozdiel od kníh ony samy nemajú príliš romantický život, skôr plný drámy a tragédie.
Prečítajte si, že romantické autorky to naozaj nemali v živote vždy romantické a často sa sklamali a bolestivo narazili tam, kde to najmenej čakali.
Autorky romancí nežijú vždy romantický život
BARBARA CARTLANDOVÁ sa dožila takmer 100 rokov (1901 – 2000) a za ten čas dokázala napísať vyše 700 kníh, z ktorých sa predala viac ako miliarda výtlačkov. Neuveriteľné číslo, ktoré túto autorku radí medzi najpredávanejšie a najpopulárnejšie svetové autorky romancí.
Spomeňme knihy Falošná nevesta, Anjel spásy, Hon na manžela, Dáma a lupič, a mnohé ďalšie.
Barbara Cartlandová to však mala ťažké odmalička, keď jej dedko vyriešil finančný bankrot samovraždou, jej otec padol vo vojne a 2.svetová vojna ju pripravila aj o dvoch mladších bratov. Aj preto Barbara hľadá útechu v príbehoch, fantáziách a neškodnej romantike, ktorá je balzamom pre každú dušu.
Ani jej intímny život nie je bohviečo. O panenstvo prišla už v osemnástich s mužom, ktorého si nechcela vziať (pripomíname, že išlo o rok 1919). S prvým manželom sa po piatich rokoch rozvádza, pretože nežili sexuálne, nemala ako otehotnieť a údajne ju podvádzal.
Ani Barbara však nebola svätá a počas manželstva vystriedala päť milencov. Jeden z nich je otcom jej jedinej dcéry Raine, ktorá sa v roku 1976 vydala za Johna Spencera a barbara sa tak stala nevlastnou babičkou 15-ročnej Diany Spencerovej, budúcej lady Diany, princeznej z Walesu.
Barbara sa popálila aj na iných frontoch – istý čas fušovala do politiky, gastronómie a zdravej stravy. Žiadny romantický život a pre médiá bola čudáčkou, najmä v jej ružových outfitoch a výrazne nalíčená. Ale v našich srdciach však navždy zostane autorkou úžasných romancí.
DANIELLE STEELOVÁ predala vyše pol miliardy kníh, v ktorých sa jej hrdinky boria s mnohými útrapami a traumami…presne ako Danielle v reálnom živote. Vyše 100 kníh napísala nie na počítači, ale na starožitnom písacom stroji z roku 1946.
Päťkrát sa vydala, ale ani raz to nevyšlo. Mala šesť nevlastných a dve adoptované deti, o ktoré sa musela starať. Vlastný syn jej zomrel.
Rodičia Danielle sa rozviedli a istý čas uvažovala o tom, že sa stane mníškou. Túžila žiť v chudobe, čistote a poslušnosti. Prišla však puberta a všetko sa zmenilo. Už v 17-tich rokoch sa vydáva po prvý raz a v dvadsiatich šiestich rokoch píše prvý román Cesta domov.
Odvtedy sa začína krušný život slávnej spisovateľky, ktorá má slabosť pre kriminálnikov a na partnerov veru nemá šťastnú ruku. S druhým manželom sa zoznámila vo väzení, kde v roku 1972 robila prieskum medzi väzňami. O tri roky si tohto bankového zlodeja berie vo väzenskej jedálni, ale manželstvo nevydržalo dlho. Iba tri roky.
Vzápätí si berie ďalšieho muža a to už je v ôsmom mesiaci tehotenstva s tým druhým…a ten práve mieri do väzenia za prepadnutie a niekoľko znásilnení. Na dlhých 40 rokov. Mimochodom, tretí manžel je závislák na heroíne a tiež kriminálnik. Ich manželstvo trvalo dva roky.
A ešte ani nezaložili ich rozvodové papiere a už sa vydáva štvrtýkrát. Konečne niekto bez záznamu a vpichoch na rukách. Je to obchodník s vínom John Train, s ktorým má päť detí (plus jej syn a dvaja jeho synovia). Danielle sa v tom čase mimoriadne darí, konečne aký-taký romantický život, dostáva sa na vrcholy rebríčkov predajnosti, užíva si pokojný rodinný život a stále píše. V roku 1989 sa dostala do Guinnessovej knihy rekordov ako autor, ktorý sa držal v rebríčku predajnosti New York Times najdlhšie v histórii. Bolo to neuveriteľných 381 týždňov (vyše 7 rokov).
Osud ju však dobehol a rodinu zničil bulvár, syn Nicholas trpel maniodepresívnou psychózou, ktorá ho napokon doviedla k samovražde. Rodinná harmónia sa rúca, Danielle sa opäť rozvádza, vydáva sa po piaty raz a ani toto manželstvo nevydrží dlho – iba štyri roky.
JANE AUSTENOVÁ napísala niekoľko kníh, ktoré patria medzi klenoty svetovej literárnej tvorby a jej príbehy rozplakali milióny romantických duší. Sama si však veľa lásky neužila.
Pýcha a predsudok, Rozum a cit, Emma či Opátstvo Northanger – to je len pár príbehov, ktoré ožili aj na filmovom plátne.
Na svoju dobu bola Jane mimoriadne vzdelaná, veľmi talentovaná, rozumná…a možno práve to odrádzalo mnohých nápadníkov. V láske mala jednoducho smolu. Po trpkom milostnom sklamaní zrušila svoje zasnúbenie s Harrisom Bigg-Witherom a rovnako ako jej staršia sestra sa nikdy nevydala. Bola to jediná ponuka na sobáš v jej živote. Presťahovala sa aj so sestrou a mamou do Southamptonu, kde sa usilovne venovala písaniu.
Originálna verzia románu Pýcha a Predsudok vznikla v roku 1797 pod názvom First Impressions a mala formu listov. Prvý raz knihu vydali pod názvom Pride and Prejudice v roku 1813. Príbeh o tom, ako môže príchod mladého muža prevrátiť život hore nohami rodine s piatimi dcérami, sa považuje za jeden z najpopulárnejších románov anglickej literatúry vôbec.
Jane Austenová napokon zomrela ako 42 ročná – pôvodne sa hovorilo o tuberkulóze, no dnes sa literárni vedci prikláňajú k Addisonovej chorobe. Ide o chronické ochorenie nadobličiek, ktoré nie sú schopné produkovať dostatočné množstvo hormónov. Choroba sa prejavuje slabosťou, únavou, zvýšenou pigmentáciou, nevoľnosťou až zvracaním a neskôr psychickými poruchami.
ROSAMUNDE PILCHEROVÁ predala takmer 100 miliónov kníh, mnohé sfilmovala nemecká televízna stanica ZDF, no prežila život bez veľkej lásky. Žiadny romantický koniec…
Jej knihy sú plné lásky, romantiky, vášne, veľkých emócii a osudových lások…ale nič z toho ona sama nezažila. V rodnom Cornwalle spoznala na večierku obchodníka s jutou, majora Grahama Pilchera, ktorý je jej krásou očarený. Básnil o jej nohách a hneď sa zaľúbil. Rosamunde stála viac pri zemi a ohodnotila ho ako „milého chlapíka, ktorý bol zabezpečený a keď ma požiadal o ruku, súhlasila som“.
A tak sa vydala bez lásky. Počas manželstva mala Grahama rada, ale bol to vzťah bez vášne, romantiky, bez veľkej lásky. „Manželstvo je proste len ďalšie zamestnanie, do ktorého žena musí nastúpiť,“ povedala v jednom rozhovore. Pomerne chladné, nemyslíte?
Počas 60-ročného manželstva porodila štyri deti, veľa píše a sústredí sa na rolu matky. Žiadne veľké city, emócie, vášne. „Manželstvo mi vlastne zachránilo písanie,“ prezradila Rosamunde, ktorá má na konte 28 románov, ten prvý pod pseudonymom Jane Frasserová. Kráľovná Alžbeta II. jej v roku 2002 udelila Rád britského impéria.
JACKIE COLLINSOVÁ zomrela len minulý rok, no stihla predať 500 miliónov kníh a zapísala sa nielen do sŕdc čitateliek romancí, ale aj do archívov médií. Napísala 32 románov, všetky sa objavili v rebríčkoch bestsellerov, bola mladšou sestrou slávnej herečky Joan Collinsovej a pochovala troch mužov. Toľko v skratke jej vizitka, no jej život bol oveľa pohnutejší.
Nikdy nebola anjelikom a už ako štrnásťročná sa túlala po nociach – v posteli vraj naaranžovala všetko tak, aby to vyzeralo, že spí, že je pod paplónom, no ona si zatiaľ užívala v uliciach. Keď mala 15 rokov, vylúčili ju z dievčenskej školy a rodičia ju poslali do Los Angeles, kde sa Joan snažila presadiť vo filmovom biznise.
Na jednom z večierkov sa Jackie zoznámila so slávnym Marlonom Brandom, s ktorým ešte v ten večer skončila v posteli. Ak by sa táto ich noc prevalila, Marlon Brando by putoval do väzenia za sex s neplnoletou a sotva by sa stal hereckou hviezdou.
Prvý manžel Jackie bol narkoman s maniodpresívnou psychózou. Búrlivý a vyčerpávajúci vzťah trval necelých päť rokov, rok po rozvode sa jej (už bývalý) manžel predávkoval a zomrel.
Ďalšiemu manželovi Oscarovi Lermanovi môžeme ako čitatelia ďakovať – povzbudzoval ju k písaniu a opakoval jej: „Nevzdávaj sa. Si rodená rozprávačka!“ Viac-menej ju dotlačil k dopísaniu románu Svet je plný ženatých mužov, ktorý v Austrálii a Južnej Afrike zakázali, Barbara Cartlandová ho označila za nechutný…ale v Amerike sa stal bestsellerom.
Aj jej ďalšie príbehy sa odohrávajú v prostredí hollywoodskej smotánky, sú drsné, vulgárne, plné intríg a často ide len o moc a peniaze. Až na treťom mieste o lásku.
Ani v osobnom živote si však pokoja príliš neužila. Manžel jej zomrel na rakovinu prostaty, útechu hľadá v náručí manažéra, ktorého o dva roky skolí agresívny nádor na mozgu.
Sama Jackie od roku 2009 bojuje s nádorom prsníka, o čom netuší ani jej sestra Joan a prezradí jej to až dva týždne pred smrťou. „Nechcela som nikomu robiť starosti,“ povedala vtedy Jackie, ktorá rakovine podľahla v septembri 2015.