Chcel by som mať obyčajnú tvár…

Pinterest LinkedIn Tumblr +

 „Keby som našiel čarovnú lampu a mohol si niečo zaželať, chcel by som mať obyčajnú tvár, ktorú by si nikto nevšímal. Želal by som si, aby som mohol ísť po ulici bez toho, aby ľudia odvracali pohľad. Myslím si o tom toto: normálny nie som hlavne preto, že ostatní ma tak nevidia.“

Máme pre vás tip na úžasný príbeh, ktorý očaril pred pár rokmi milióny čitateľov na celom svete a teraz sa dostáva do kín s hviezdnym obsadením – Julia Roberts a Owen Wilson. Budete sa pri nej smiať i plakať zároveň. Je to neobyčajne silný a dojímavý príbeh chlapca s krutým postihnutím. Príbeh o sile priateľstva, ale aj o strachu a hlúpych predsudkoch… „Urobte si radosť a prečítajte si túto knihu. Váš život bude vďaka nej lepší,“ napísal svojho času o tejto knihe autor bestsellerov Nicholas Sparks.

 

Obyčajná tvár

kniha obyčajná tvárKeď August (Auggie) Pullman prišiel na svet, lekári predpovedali, že sa nedožije rána. V detstve podstúpil toľko operácií, čo iní nezakúsia za celý život. Pre vrodenú poruchu, ktorej názov väčšina ľudí nevie ani vysloviť, má zdeformovanú tvár. Potravu jedáva cez slamku alebo nadrobno pokrájanú, a nie je na to pekný pohľad. Málokto uhádne, kedy sa usmieva a kedy mračí. A predsa je to úplne normálny chalan, ktorý miluje Hviezdne vojny a chce žiť vlastný život.

Prvých desať rokov života nemal Auggie ľahkých, no až teraz stojí pred najťažšou skúškou zo všetkých – konečne ide do školy medzi „normálne“ deti. Musí sa pripraviť na zdesené pohľady spolužiakov aj posmech neprajníkov. Niekedy bude ťažké rozoznať, kto je skutočný priateľ. Nájde v sebe dosť síl, aby v škole vydržal, alebo sa vzdá a radšej zostane doma?

“Želal by som si, aby bol Halloween každý deň. Stále by sme všetci nosili masky.
Tak by sme chodili a spoznávali sa bez toho, aby sme vedeli, ako vyzeráme pod maskami.”
— Auggie

 

Filmové spracovanie

Film Obyčajná tvár nakrútený podľa bestselleru New York Times rozpráva inšpirujúci a dojímavý príbeh Augusta Pullmana, ktorý kvôli svojej chorobe doteraz nechodil do normálnej školy. Keď však nastúpi do piateho ročníka, otvorí sa pred ním nový svet a on sa stane tým najmenej pravdepodobným hrdinom celej školy. Snaha nájsť si k Auggiemu cestu spojí jeho rodinu, nových spolužiakov i celú širokú komunitu a opäť sa potvrdí, že nemôžete zapadnúť, ak ste sa narodili, aby ste vynikali.

Vo filme si zahrali Julia Roberts,  Owen Wilson, Jacob Tremblay,  Izabela Vidovic, Mandy Patinkin, Daveed Diggs (“Hamilton”).
Film prichádza do slovenských kín od 15.februára 2018, má slovenské titulky a trvá 113 minút.

 

Zázrak Obyčajnej tváre

Len málo knihám sa podarí ľudí zmobilizovať a Obyčajná tvár autorky R.J. Palaciovej k nim patrí.
Prvé vydanie v roku 2013 predstavovalo dosť veľké riziko (teraz vychádza kniha v druhom vydaní s filmovou obálkou). Boli čitatelia naozaj pripravení zdieľať život chlapca, ktorý sa narodil s deformovanou tvárou, ktorá druhých ľudí desí? Napokon ním boli všetci očarení  – najmä vďaka autorkinmu vtipnému, ale ničím neskrývajúcemu pohľadu na jeho život. Mnohým čitateľom tento príbeh zmenil pohľad na svet k lepšiemu. V dnešnej povrchnej dobe totiž často prisudzujeme veľkú dôležitosť vonkajšiemu výzoru a zabúdame na to, čo je skryté vnútri ľudských bytostí.

Takáto kniha nemohla uniknúť pozornosti Hollywoodu.
Producenti Todd Lieberman a David Hoberman ju prečítali za jednu noc a okamžite boli pripravení kúpiť filmové práva. „Telefonovali sme jeden druhému a nehanbím sa priznať, že sme obaja plakali,“ spomína Lieberman. “Okamžite sme sa do tohto nádherného príbehu o súcite a priateľstve zamilovali.“
Hoberman dodáva: “Je tam toľko vecí, v ktoré veríme. A nielen my – každý človek si tam nájde niečo, s čím sa môže identifikovať. A najviac na nás zapôsobila myšlienka, že všetci sa v istom okamihu nášho života cítime ako outsideri, a že je nesmierne dôležité, ako sa správate k ostatným.“

auggie obyčajná tvár

Posolstvo o láskavosti

Palaciová povedala producentom, že od začiatku mala pocit, že by kniha mala byť sfilmovaná, ale mala jednu podmienku – že film musí zachovať jej priamy štýl a v nijakom prípade neprikrášľovať ani nezjemňovať Auggieho realitu.

„Knihu som písala bez nejakých veľkých očakávaní, dokonca som nevedela, či bude vôbec vydaná,“ pripúšťa autorka. „Chcela som napísať malú knižku s jednoduchým posolstvom o láskavosti, a to isté som chcela aj od filmu. Todd a David ma presvedčili, že zdieľame rovnaký názor. Iní filmári nechceli Auggieho vôbec na plátne ukázať, čo som považovala za neúctu voči deťom, ktoré touto chorobou trpia. Nechcela som, aby vo filme Auggieho tvár vykreslili v krajšom svetle, pretože to ako vyzerá, je podstatným aspektom toho, kým je ako osobnosť. Pre mňa, ale i Todda, Davida a režiséra Stephena Chboskeho, bolo najdôležitejšie, aby diváci videli skutočného Auggieho od samého začiatku.“

Pozrite si viac tipov na skvelé KNIHY.knihy lepsiden.sk

Julia Roberts a Owen Wilson

“Chýba mi, keď nevidím tvoju tvár, Auggie.
Viem, že nie vždy ju máš rád, ale chcem aby si vedel že ja ju milujem.”
— Nate, Auggieho otec

julia roberts obyčajná tvárJulia Roberts a Owen Wilson prijali ponuku zahrať si druhé dve najdôležitejšie postavy v Obyčajnej tvári – Auggieho rodičov Isabel a Nata, ktorí sa na jednej strane snažia syna chrániť. A na druhej strane im je jasné, že si musí nájsť svoje vlastné miesto v živote, akokoľvek ťažké to bude. Musia čeliť faktu, že ich dieťa je vďaka svojej odlišnosti vystavené úzkosti a často úplne izolované, a je na nich, aby sa pokúsili preklenúť nejako ten rozdiel medzi tým, ako ho poznajú ani a ako ho vníma okolitý svet na prvý pohľad.

“Isabel sa ocitá na križovatke,“ poznamenáva Julia Roberts. “Všetci sa zmeníme, keď sa z nás stanú rodičia, staneme sa zodpovednými za inú ľudskú bytosť, ktorá je našou absolútnou prioritou. Byť Auggieho mamou je náročné, pretože len udržať ho pri živote bolo obrovskou výzvou. Navyše všetky jej osobné túžby a potreby museli ísť stranou. Takže teraz, keď Auggie konečne nastupuje do školy, má to pre ňu horko – sladkú príchuť. Je o po prvýkrát, kedy s ním nebude tráviť takmer každú minúta dňa. Na druhej strane jej to otvára možnosti venovať sa veciam, ktoré robila pred jeho narodením. Musí sa naučiť odpútať sa od neho.“

V Obyčajnej tvári sa Julia Roberts a Owen Wilson po prvýkrát stretli na pľaci, ale chémia medzi nimi zafungovala okamžite. Nate je tak trochu veľké dieťa a rodinný šašo, zatiaľ čo Isabel je hlavou rodiny.
Owen Wilson, sám otec dvoch detí, hovorí o svojej postave: “Tento príbeh je zmysluplný pre množstvo ľudí. Osobne som mal po prečítaní knižky pocit, že sa chcem viac sústrediť na podobnosť, nie odlišnosť. A presvedčil ma aj režisér Stephen Chbosky. Pred nakrúcaním sme sa veľa rozprávali, videl som jeho zanietenie  a ľudskosť, a bolo mi jasné, že to prenesie aj do filmu.“

obyčajná tvár julia roberts a owen wilson

Vyberte si láskavosť

Súčasťou fenoménu meno Obyčajná tvár bolo povzbudiť mladých ľudí, aby sa s väčšou istotou stavali proti jedu šikany, bigotnosti a ignorácie.
“Kniha podnietila vznik mnohých medzinárodných kampaní proti šikanovaniu,” poznamenáva Lieberman. “Jednou z najdôležitejších vecí je to, že príbeh hovorí o mnohých spôsoboch šikany. Emocionálne šikanovanie je pre mňa veľkým problémom, a bolo to jeden z dôvodov, prečo ma kniha tak oslovila. Neľudské správanie tu vždy bolo a bude, ale súčasné sociálne siete mu poskytujú omnoho širší priestor, takže dnes viac ako inokedy je nutné rozprávať príbehy tohto druhu.“

Palaciová dnes v rámci kampane ZVOĽTE SI LÁSKAVOSŤ, ktorá odštartovala ako reakcia na knihu, cestuje po krajine a hovorí deťom o šikane. Hovorí, že pomáha deťom neustále pripomínať, že to, ako sa dnes správajú k druhým ľuďom, ich bude ovplyvňovať celý život. „Rozprávame sa o tom, ako by chceli, aby si ich pamätali o 80 rokov. Vďaka negatívnym zážitkom? Alebo ako dieťa, ktoré bolo dostatočné odvážne na to, aby sa skamarátilo s novým žiakom v triede? Vtedy to začínajú chápať – aj malé prejavy láskavosti sa zapíšu na veľmi dlhé obdobie.”


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.