Čingov. Východiskový bod k lákadlám Slovenského raja

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Čingov je ideálny štart na výlet do kaňonu Prielom Hornádu a rokliny Sokolia dolina. Do doliny Tomášovská Belá aj k Tomášovskému výhľadu. Nachádza sa 504 m.n.m. v Slovenskom raji a je to významné turistické stredisko. Na východ sa nachádzajú Smižany, najväčšia obec na Slovensku a kúsok ďalej Spišská Nová Ves. Na severnej strane je zasa Podlesok a na južnej Dedinky.

Čingov a Kaňom Prielomu Hornádu

cingov-na-mapeKaňon Prielom Hornádu sa končí v Smižianskej Maši, kde rieka Hornád opúšťa NP Slovenský raj. Zovretie skál tam už povolilo a meandrujúcu rieku lemujú zapojené brehové porasty. Prechádzka napríklad zo Smižian na Čingov je nenáročná, zaberie možno pol hodinky, no je krásna.

Raj pre milovníkov prírody.
duty-strom-hornadPodrast lužného lesa je bujný, sú tam rôzne druhy krov, ktoré dobre znášajú zaplavenie. Hlavnou dominantou podhorského lesa je vŕba krehká a jelša sivá i jelša lepkavá.
Na jar tam kvitne veternica hájna, chochlačka plná a zubačka žliazkatá. Brehy Hornádu rozžiari žlté záružlie močiarne.
V kľukatých meandroch nachádzajú úkryty trasochvosty horské, vodnáre riečne aj dulovnice menšie.
Prielom Hornádu je jedna z najkrajších turistických trás v NP Slovenský raj. Na trase narazíte na množstvo rebríkov, mostíkov, lávok a reťazí.
Splav po Hornáde sa končil práve na Čingove, dnes je predĺžený až na Mašu v Smižanoch.

hornad-dve-lode

Archeologické Hradisko

Cez Čingov prechádza 15 kilometrov dlhý náučný chodník a je to skvelý štartový bod na Tomášovský výhľad, Klauzy, Kláštorisko, do Sokolej doliny, aj Prielom Hornádu.

Na blízkej vyvýšenine je Hradisko, významné archeologické nálezisko slovanského osídlenia. Našli sa tam artefakty, ktoré potvrdzujú osídlenie z mladšej doby kamennej. Prvé turistické objekty tu vznikli už v roku 1932.
Čingovské Hradisko je prírodná rezervácia, ideálna pre výskum flóry aj fauny. Územie je aj geologicky a geomorfologicky významné, V opustenom kameňolome možno vidieť geologickú stavbu územia.

Mimochodom, osídlenie Hornádskej kotliny a severnej časti Slovenského raja siaha až do praveku. Našli sa tam vzácne kúsky z mladšej doby kamennej, šperky, keramika aj urnové hroby z doby bronzovej (3750 až 1200 rokov pred n.l.).
Hradisko opevňovali mohutné valy, ľudia sa tam venovali spracovaniu ľanu, tkáčstvu, hrnčiarstvu a kováčstvu. Základom obchodovania bolo spracovanie železnej rudy v šachtových taviacich peciach a výroba železných predmetov. Slovania prišli na Spiš na prelome 6. a 7.storočia.

vyhlad-smizany-spisska-nova-ves

Turistické lákadlá Slovenského raja

ikona zdvihnutý palecTomášovský výhľad sa nachádza vo výške 667 m.n.m. a je to impozantný skalný výstupok terasovitého tvaru s previsom nad riekou Hornád. Z vrcholu je úžasný výhľad na Prielom Hornádu, dolinu Bieleho potoka, Čertovu Sihoť, aj na Vysoké Tatry. Výstup nie je príliš ťažký, dá sa zvládnuť aj pre menej zdatných turistov.

ikona zdvihnutý palecFerrata Kyseľ je ideálne miesto, kde zažijete dobrodružstvo aj adrenalín. Pred vyše 40.rokmi toto miesto zdevastoval požiar, no dnes je to vyhľadávaná lokalita. Potrebujete ferratové vybavenie a vyskúšate si železné stupačky, oceľové mostíky a s pomocou fixačných lán si prejdete jednu z najkrajších ferrát.

ikona zdvihnutý palecVodná nádrž Klauzy je malá priehrada na Bielom potoku. Nádrž vznikla už v roku 1781 a slúžila na splavovanie dreva. Názov nádrže pochádza z odbornej terminológie, akumulačné nádrže sa totiž nazývali klauzúry.
Nádrž nie je dnes rekreačným strediskom, slúži na chov rýb, no je vyhľadávaným turistickým miestom. Zaujímavý je tzv. korunový prepad vody, čiže široký drevený žľab, nad ktorým stojí strážna búdka s valbovou strieškou.

ikona zdvihnutý palecKláštorisko je dostatočne známe. Autentická zrúcanina gotického kláštora rádu kartuziánov z 13.storočia. Podľa legendy je kláštor trestom za smrť prepošta križovníkov v Chmeľove. Mal ho zabiť magister Kokoš z významnej rodiny Brezovických, ktorý za trest a svoje vykúpenie z takého krvavého zločinu musel založiť šesť kláštorov. Podarilo sa mu však založiť len dva.
Dnes sa naskytá z náhornej plošiny Kláštorisko výhľad na celú Spišskú kotlinu. Ku kláštoru sa dostanete peši z Hrabušíc – Podleska cez Prielom Hornádu alebo z Čingova cez Tomášovský výhľad. Areál je celoročne prístupný, v lete tam býva aj odborný sprievod.

KláštoriskoPrečítajte si tiež
Kláštorisko. Srdce Slovenského raja,
trasa cez tiesňavu a kartuziánsky kláštor.

Na Čingove sa dnes môžete ubytovať, aj dobre najesť. Sú tam súkromné i podnikové chaty, penzión, bufet s teplým jedlom a nápojmi.
Nájdete tam aj Dom Horskej služby Slovenský raj a terénnu stanicu Správy Národného parku Slovenský raj.
Tiež je priamo na Čingove malá cvičná ferrata – môžete si tam požičať ferratový set v Chate na rázcestí. Požičanie vyjde dospelého i dieťa na 15 eur.

prielom-hornadu-kanon-cingov

narodny-park-slovensky-raj

detska-ferrata-cingov

rybar-v-rieke

Foto a zdroj: LepšíDeň.sk, Wikipedia


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.