Najobľúbenejší národný park? Tu je 7 top miest

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Slovensko má neuveriteľne nádhernú prírodu, ktorú sa oplatí spoznávať. Či už je zima, alebo leto – vždy sa nájde vhodné miesto a čas vyraziť si do prírody. Zvláštne miesto majú v našom srdci národné parky. Milujeme Národný park Slovenský raj, Poloniny, Malú Fatru, ale určite máte aj vy svoje obľúbené zákutia.
Zostavili sme pre vás 7 najobľúbenejších národných parkov.

Ako asi viete, na Slovensku máme deväť národných parkov (NP), ktoré ležia v horských oblastiach Karpát.
Najstarší je Tatranský NP, ktorý vyhlásili v roku 1949 na severe Slovenska. NP Nízke Tatry je zasa najrozľahlejší národný park a najvýchodnejším parkom je NP Poloniny s pôvodnými východokarpatskými bukovými a jedľovo-bukovými lesmi, ktoré spolu s niekoľkými ďalšími na Ukrajine zaradili do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.

7x najobľúbenejší národný park Slovenska

Tatranský národný park

TANAP vyhlásili v roku 1949 na severe Slovenska pri hraniciach s Poľskom. Zahŕňa vysokohorskú oblasť Tatier a v európskom meradle je jedinečný ochranou flóry a fauny v najvyšších európskych veľhorách ležiacich severne od Álp. Zo vzácnych živočíchov tu žije orol skalný, medveď hnedý, kamzík tatranský alebo svišť tatranský.
Vo Vysokých Tatrách sa nachádza najvyšší vrch Slovenska – Gerlachovský štít (2 655 m) a symbol Slovenska – Kriváň. Jedinečný je aj výskyt vyše stovky plies a niekoľkých vodopádov.
Východiskovým bodom pre návštevníkov TANAP-u je Poprad, Starý Smokovec, Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso. Západné Tatry – Roháče sú dostupné z oravského strediska Zuberec.

Tatranský národný park

Tatranský národný park

Národný park Slovenský raj

Chráni jednu z najväčších ľadových jaskýň na svete i príťažlivú krajinu krasových planín, tiesňav, vodopádov a jaskýň. Národný park Slovenský raj so sídlom v Spišskej Novej Vsi patrí medzi najmladšie národné parky na Slovensku. Krajinársky mimoriadne hodnotné územie na pomedzí Spiša a Gemera bolo od roku 1964 chránené ako chránená krajinná oblasť. V roku 1988 ho povýšili na národný park s rozlohou 328 km2.
V Slovenskom raji sa nachádza množstvo úzkych kaňonov a hlbokých roklín s vodopádmi. Pri ich zdolávaní si možno vypomôcť početnými rebríkmi a lávkami. Najnavštevovanejšími roklinami sú Suchá Belá, Veľký Sokol, Prielom Hornádu a Kyseľ.
Ďalšími obľúbenými cieľmi sú skalný výbežok Tomášovský výhľad alebo Kláštorisko s ruinami kartuziánskeho kláštora. Prírodným bohatstvom národného parku je prevažne smrekový les. Vďaka minerálne bohatému vápencovému podkladu sa miestna flóra vyznačuje vysokou pestrosťou.
Východiskom výletov do Slovenského raja je Spišská Nová Ves a strediská Čingov a Podlesok na severnej strane a Dedinky na južnej strane.

Národný park Slovenský raj

Národný park Slovenský raj

Národný park Nízke Tatry

Jeho najväčšou atrakciou sú početné krasové javy s viacerými jaskyňami. Charakterizujú ho dlhé doliny, hlboké kaňony a strmé bralá, v hornej časti prevažuje kosodrevina a trávnaté hole. Fyzicky zdatnejší turisti môžu vystúpiť na najvyššie nízkotatranské končiare Chopok a Ďumbier, ktoré ponúkajú atraktívne výhľady takmer na polovicu Slovenska a sú súčasťou najkrajšej slovenskej hrebeňovky.
Najväčším bohatstvom parku sú viaceré jaskyne, z ktorých najznámejší je komplex Demänovských jaskýň. V posledných rokoch sa postrachom turistov stáva najväčší živočíšny obyvateľ parku – medveď hnedý.
Východiskom výletov do Nízkych Tatier je zo severnej strany Demänovská dolina so strediskom Jasná, z južnej strany Mýto pod Ďumbierom a Tále a horské sedlá Donovaly a Čertovica.

Národný park Nízke Tatry

Národný park Nízke Tatry

Národný park Poloniny

Leží na východnom okraji Slovenska a je súčasťou medzinárodného chráneného územia Východné Karpaty zapísaného do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Je tu jedna z najväčších koncentrácií buka v Európe.

Národný park Poloniny

Národný park Poloniny

Národný park Veľká Fatra

Nachádza sa na západe stredného Slovenska. Vyznačuje sa pomerne súvislými lesmi, dlhými dolinami a najväčším náleziskom pôvodného výskytu tisu obyčajného v Európe. Jeho súčasťou sú dlhočizné doliny a hrebeňové lúky.

Národný park Veľká Fatra

Národný park Veľká Fatra

Národný park Malá Fatra

Zaberá krivánsku časť Malej Fatry. Hladko modelovaný reliéf ostro kontrastuje s časťou Rozsutcov, ktoré sa vyznačujú členitým reliéfom. Chránia sa tu najmä porasty kosodreviny, vzácne rastliny a dravé živočíchy.

Národný park Malá Fatra

Národný park Malá Fatra

Pieninský národný park

Je najmenší s rozlohou len 38 km² sa nachádza na severnom Spiši. Ide o územie bradlového pásma. Charakterizujú ho hladké flyšové formy a bralnatý vápencový reliéf, v ktorých meandroval Dunajec.

Pieninský národný park

Pieninský národný park

Oveľa viac o nádhernom Slovensku, i národných parkoch, nájdete v knihách vydavateľstva Dajama, napríklad v knihe Prírodný atlas Slovenska.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.