Zimná depresia, či zlá nálada? Vyhnite sa im!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Už ste počuli o sezónne afektívnej poruche? Alebo SAD. Či zimná depresia.
Všetky tri termíny označujú rovnaký, nepríjemný jav. Poradíme vám, ako sa zimnej depresii a zlej nálade vyhnúť.

Zatiaľ čo na jar a v lete sú ľudia trpiaci SAD plní energie, s nástupom jesene začínajú byť unavení a strácajú záujem o kontakt s ľuďmi. V zime potom prestávajú chodiť von a zimné depresie im komplikujú život.
Nemusíte mať však diagnózu SAD, aby vás v zime trápila zlá nálada. Mráz, holé stromy a dlhé noci nepôsobia pozitívne na nikoho. Ak vás v zime trápi únava, nezáujem o spoločnosť,  strata koncentrácie  a zlá nálada, vyskúšajte naše tipy.

 

zimná depresia

Zimná depresia? Zlá nálada? Nedajte im šancu!

Nezatvárajte sa doma

Depresia zvádza k tomu, aby ste celý deň preležali v posteli a pozerali sa do stropu. Tento stav je jedným z príznakov choroby a ak sa ho chcete zbaviť, vyrazte na prechádzku alebo do posilňovne.

Vaše telo i myseľ totiž potrebujú slnečné žiarenie a pohyb. Slnečné lúče dopĺňajú hladinu vitamínu D, ktorého nedostatok o 85%  zvyšuje riziko vzniku vážnych depresií. Pohyb potom v mozgu uvoľňuje látky, ktoré fungujú ako prevencia depresií.

Ak vás trápia zimné depresie, odíďte v zime na dovolenku k moru alebo sa aspoň zapíšte na lekcie zumby či latinskoamerických tancov.

 

Zimná depresia

Trošku sladkého pokušenia nikomu neublíži. Najmä keď na vás útočí zimná depresia.

Čokoláda je povolená

Proti depresii nemusíte hneď bojovať antidepresívami. Existujú prírodné alternatívy, ktoré si s ľahšou formou choroby účinne poradia. V primeranej miere si napríklad doprajte čokoládu – podporuje tvorbu serotonínu známeho tiež ako hormón šťastia.

Popíjajte čaj z harmančeka, valeriány lekárskej alebo ľubovníka bodkovaného. Z toho sa dokonca vyrábajú niektoré ľahšie až stredné antidepresíva. Naopak – vyhnite sa alkoholu.

 

zimná depresia

Pravidelný pohyb, pozitívne myslenie a dobrý spánok. Hlavné zbrane proti depresii a zlej nálade.

Dodržujte pevný režim

Pre boj s depresiou a zlou náladou je najlepším spoločníkom pevný režim, ktorého základom je kvalitný spánok. Práve s ním je totiž pri depresii často problém. Chorí buď nemôžu spať vôbec, alebo naopak, spia až príliš dlho. Vy si preto choďte ľahnúť vždy v rovnaký čas a ráno vstávajte s budíkom po 7-8 hodinách spánku.
Spánok je naozaj základ, ale ak neposkytnete telu vhodné podmienky, míňa sa účinku.
Aby spánok naozaj liečil, je potrebný naozaj kvalitný matrac. Žiaľ, mnohí jeho výberu neprikladáme dostatočný význam, pritom záleží na jeho zložení, hrúbke, tuhosti, priedušnosti, ale aj na poťahu, či strihu. Predsa len, správne zvolený matrac ponúkne dokonalejší odpočinok. Pri výbere si tiež všímajte prípadné záťažové testy a záruku.

V tomto smere odborníci odporúčajú napríklad visco matrac Forest – matrac s ortopedickými vlastnosťami od českého výrobcu Tropico. Ten zaručí, že sa nebudete prevaľovať a hľadať správnu polohu , ale rovno zaspíte poctivým spánkom. Ráno potom nebudete vstávať dolámaní a unavení.
A to je ideálny
štart do nového dňa!


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.