Čo je syndróm vyhorenia a ako ho prekonať

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Počas vášho života zažijete rôzne situácie. Či už v osobnom, avšak aj pracovnom živote. Udržiavaním rovnováhy medzi vašou prácou, súkromným životom a tiež oddychom si viete navodiť vnútorný pokoj, ktorý je nenahraditeľným pocitom pre váš spokojný život.

Pravda je však taká, že život nie je vždy len prechádzka ružovou záhradou. Avšak je na vás, ako uchopíte aj náročné situácie, ktoré sú prirodzenou súčasťou v pracovnom a aj osobnom živote. Pokiaľ však dovolíte vašej práci, či náročným životným situáciám, aby vo vašom vnútri zapálila príliš silný plameň, tak je možné, že spoznáte silu nočnej mory zvanú syndróm vyhorenia.

Čo je syndróm vyhorenia

Tento stav vášho vnútra je možné definovať ako fyzické a psychické vyčerpanie vašej duše. Je tiež spojený s nadmernou a nevyváženou pracovnou aktivitou. Častokrát si ho viete zameniť aj so stresom.

Stres

Je v poriadku, pokiaľ občas pociťujete vnútorný stres. Avšak pokiaľ  toto hektické obdobie vášho vnútra v krátkej dobe neustupuje, naopak dokonca sa začína stupňovať, tak je načase, aby ste spozorneli a začali túto situáciu riešiť. Pokiaľ sa vám nedarí ustáť náročné obdobie, tak oslovte osobného kouča, ktorý vám vie byť nápomocný aj počas neľahkých životných situácií.

Syndróm vyhorenia ničí vaše fyzické i duševné zdravie

Tento syndróm je spúšťačom celého radu rôznych ochorení. Medzi ochorenia, ktoré spúšťa aj syndróm vyhorenia sa zaraďujú ochorenia srdca, problémy s trávením, ťažkosti s dýchaním. Taktiež spúšťa aj stavy úzkosti a depresiu.

perfekcionizmusPrečítajte si tiež
Perfekcionizmus. Prečo môže viesť k vyhoreniu a čo s tým robiť?

Strata sebavedomia

Okrem toho, že syndróm vyhorenia ničí vaše zdravie, tak ničí aj vaše sebavedomie. Z doposiaľ pracovitého a pozitívneho človeka, ktorý mal v práci excelentné výsledky sa stáva človek bez energie. K strate energie sa pridá aj neschopnosť pracovať tak, aby ste podali výkon, ktorý bude efektívny. Vaše myšlienky sa začnú točiť v sebaľútosti a podceňovaní sa. Vašu náladovosť si všimnú aj ľudia z okolia a vy budete mať zo seba pocit, že ste neschopný v práci, avšak aj v medziľudských vzťahoch. Vaše vnútro sa naplní nepokojom.

Udržujte si vo všetkom rovnováhu

Príslovie – všetkého veľa škodí je na mieste aj v tomto prípade. Je v poriadku pokiaľ ste človekom, ktorý horí pre svoju prácu. Človekom, ktorý svoju prácu miluje, stanovuje si svoje ciele, avšak nezabúdajte aj na oddych a na to, aby boli vaše ciele stanovené tak, že ich budete zvládať. Čas strávený v práci a čas strávený pri relaxe je potrebné vyvážiť tak, aby ste sa vo svojom vnútri cítili spokojne.  Pretože len tak dokážete svoj život žiť naplno a spokojne.

Máte zo seba pocit, že sa vám vytráca životná energia? Že u vás prevládajú často negatívne myšlienky? 

Je skvelou správou pokiaľ si uvedomujete, že sa niečo s vami deje. Nie je hanba a ani prejav slabosti, pokiaľ ste sa v takejto situácii ocitli. Pomocnú ruku nájdete u osobného kouča, ktorý vám vie pomôcť nájsť cestu späť z tohto bludného kruhu. Práve spomínaný osobný kouč vám vie pomôcť vrátiť sa do plnohodnotného a spokojného života.

TS, foto: Dreamstime.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.