Ako si vybrať bezdrôtové slúchadlá? Typy, funkcie, výhody a nevýhody

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Radi počúvate hudbu, podcasty, či audioknihy počas cesty do práce, alebo do školy? Prípadne v mestskej doprave, cestou autom, pri behaní a v posilňovni? Ideálne sú bezdrôtové slúchaldá, pri ktorých nemáte starosti s káblikmi. Nezavadíte o ne, nezapletú sa vám vo vrecku, ani sa vám nezačnú lámať a kaziť. Bezdrôtové slúchadlá sú skladné, máte s nimi slobodu pohybu, ľahko ich spárujete so smartfónom…len otázkou je, aké si vybrať?
Na trhu je mnoho typov, neraz nájdete v ponuke aj lacné za pár eur, či desiatok eur. Sú naozaj vhodné? Poslúžia vám, alebo sa čoskoro pokazia? A na čo myslieť pri výbere bezdrôtových slúchadiel? Poradíme.

Typy slúchadiel

ikona lupaCircumaurálne slúchadlá – znie to poriadne zložito, však? 🙂 – majú veľké mušle a náušníky, ktoré kompletne obopínajú celé ucho. Ide o väčšiu verziu slúchadiel, ktoré zvyčajne vážia niekoľko sto gramov. Vďaka uzavretej konštrukcii ponúkajú kvalitnú reprodukciu zvuku s odhlučnením okolia. Sú dobré na domáce počúvanie alebo do štúdia.
Existuje aj bezdrôtová verzia tohto typu slúchadiel. Často sa dodáva vrátane pripojiteľného kábla, a tak si môžete vybrať, aký druh prenosu si zvolíte.

ikona lupaSupraaurálne slúchadlá, čiže zhora ležiace slúchadlá spočívajú priamo na uchu. Tento typ slúchadiel je menší a ľahší. Jeho schopnosť mechanicky izolovať okolitý hluk je teoreticky nižšia.
Bezdrôtová verzia tohto typu slúchadiel býva často dodávaná vrátane pripojiteľného kábla.

Intraaurálne slúchadlá sa umiestňujú priamo do ucha a poznáme 2 druhy:

ikona lupaŠtuple sú malé, zavádzajú sa priamo do zvukovodu, v ktorom držia pomocou gumových alebo penových nadstavcov. Tie plnia zároveň funkciu „upchávok“, vďaka ktorým slúchadlá pasívne potláčajú hluk. V balení bývajú 3 veľkosti nástavcov, aby „sadli“ do rôznych veľkostí ucha. Vďaka lepšej izolácii môžete počúvať pri nižšej hlasitosti a nie sú teda také škodlivé.

ikona lupaKôstky sú miniatúrne reproduktory, ktoré sa vkladajú do ústia zvukovodu. Sú ľahké a kompaktné. Častou sa dodávajú s mobilnými telefónmi a hudobnými prehrávačmi. Niektorým ľuďom nemusí vyhovovať väčší tlak v ušiach, nedajú sa tiež prispôsobiť uchu, takže môžu buď vypadávať alebo tlačiť.

bezdrôtové slúchadlá

Bezdrôtové slúchadlá a Bluetooth

Zamotané a polámané kábliky vedia poriadne hnevať, preto radšej zvoľte bezdrôtové slúchadlá. Bluetooth prenos je u novších modelov takmer na úrovni káblového pripojenia, takže sa nemusíte obávať straty kvality zvuku. Rozlišujeme 2 druhy:

True wireless

True wireless slúchadlá medzi sebou nie sú spojené žiadnym káblom, navyše sa bezdrôtovo nabíjajú v špeciálnom puzdre. To slúži na prenos, aj ako power banka. Výdrž závisí od ceny – lacné vám vydržia 5 až 6 hodín, tie drahšie aj do 30 hodín prehrávania.

Wireless

Wireless slúchadlá majú ľavé a pravé slúchadlo prepojené. Dajú sa preto zavesiť na krk. Nabíjanie prebieha pomocou micro USB kábla.

Výrobcovia neraz dopĺňajú slúchadlá cez hlavu s Bluetooth o možnosť počúvania cez kábel. Oceníte to vtedy, keď vám doslúžia batérie. Pri kúpe si však dajte pozor, či slúchadlá naozaj Bluetooth podporujú. Odnímateľný kábel môžu mať aj tie, ktoré túto funkciu nepodporujú.

Stačia aj lacnejšie?

Môžete si vybrať originálne slúchadlá, povedzme pre iPhony Apple AirPods (2019 alebo Pro 2022), ktoré však stoja od 150€ do 300€. Alebo lacnejšie, neoriginálne…otázkou je, či sú rovnako kvalitné.
Naše skúsenosti hovoria jednoznačne: ak slúchadlá používate často, možno aj každý deň, radšej investujte do originálnych. Tie lacnejšie modely sú menej kvalitné – niekedy je problém so spárovaním, prípadne počas počúvania toto spárovanie vypadáva. Nevýhodou býva nekvalitný zvuk, rozladené basy, zle nastavené výšky.

Tiež vám lacnejšie slúchadlá nemusia dobre sadnúť do ucha, sú menej ergonomické, majú slabšiu výdrž baterky a celkovo životnosť. Môžu vám vydržať aj rok-dva, ale naša skúsenosť pri častom používaní skôr hovorí o mesiacoch. Zatiaľ čo pri originálnych bez problémov roky.

Slúchadlá, ktoré potláčajú hluk

Na trhu už nájdete aj dostatok typov slúchadiel s tzv. aktívnym potláčaním hluku. Ide o ANC, čiže active noice cancelling. Izolujú od hluku pomerne dobre a to vďaka zabudovaným mikrofónom, ktoré zaznamenávajú zvuky z okolia. Na základe ich zachytávania vytvárajú protihlukový signál. „Zachytené zvuky sú filtrované a invertované, výsledné zvukové vlny majú teda opačnú fázu ako prichádzajúci hluk. Upravený signál sa primieša do prehrávaného záznamu a pri stretnutí s pôvodným hlukom sa obe vlnenia interferenciou odrušia,“ popisuje magazín dTest.sk

bezdrôtové slúchadlá

Užitočné tipy

  • Pred  nákupom si overte, či je bluetooth verzia prístroja, ktorý vám bude slúžiť ako prehrávacie zariadenie, kompatibilná s bluetooth verziou slúchadiel. Inak by sa nemuselo podariť spárovanie.
  • Bezdrôtové slúchadlá majú ovládacie prvky, aby ste nemuseli vždy vyťahovať smartfón. Môžete na slúchadlo poklepať, alebo stlačíte jemné tlačidlo priamo na slúchadle.
  • Samozrejmosťou je zabudovaný mikrofón a možnosť prijať alebo ukončiť prichádzajúci hovor. Pri nákupe si vyskúšajte, ako citlivo reagujú takéto ovládacie prvky.
  • Niektoré slúchadlá ponúkajú vlastnú mobilnú aplikáciu s funkciami ako nastavenie zvuku (ekvalizér) alebo jemné nastavenie účinnosti potlačenia šumu. Potom však pozor na odosielanie zbytočne veľkého množstva dát.
  • Najdôležitejšia je prirodzene kvalita zvuku. Medzi jednotlivými modelmi sú veľké rozdiely, ktoré väčšinou kopírujú cenovú hladinu (ale nemusia).
  • Myslite aj na komfort nosenia, predsa len budete mať slúchadlá v ušiach takmer každý deň.
    Pri štupľoch je dôležitý tvar nadstavcov, ktorými sa upevňujú vo zvukovode. Problémom niektorých veľkých slúchadiel môže byť tlak na uši, akumulácia tepla v mušliach slúchadiel a s tým súvisiace potenie. Sú aj ťažšie a horšie prenosné.

ako správne nabíjať batériePrečítajte si tiež
17 užitočných tipov, ako správne nabíjať batérie do mobilu, notebooku.

  • Existujú aj modely, ktorý deklarujú ochranu proti vode a prachu, čo je dobré pre športovcov, prípadne ak sa pohybujete častejšie na prašných miestach.
  • Funkcia priestorový zvuk 7.1 sa vám zíde, ak hrávate so slúchadlami počítačové hry. Vďaka tejto funkcii budete počuť, odkiaľ konkrétny zvuk prichádza.
  • Funkcia Hi-Res audio vám zaručí naozaj kvalitný hudobný zážitok s dobre vyladenými basmi aj výškami.
  • NFC technológie mávajú najmä bezdrôtové slúchadlá na Bluetooth. Urýchľujú a uľahčujú ich pripojenie s prehrávacím zariadením. Stačí priložiť bezdrôtové slúchadlá a prehrávač k sebe.
  • Pred nákupom si slúchadlá vyskúšajte, hoci z hygienických dôvodov to nie každý predajca povoľuje. Všímajte si veľkosť, hmotnosť aj druh úchytu. Samotný komfort v uchu, prepojte so svojím mobilom, poskúšajte hlasitosť.

bezdrôtové slúchadlá

Zdroj a foto: dTest.sk, Alza, Heureka, Freepik.com, LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.