17 užitočných tipov, ako správne nabíjať batérie do mobilu, notebooku či hodiniek

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máte pocit, že sa vám rýchle vybíja batérie v mobile, či smart hodinkách? Alebo batéria v notebooku už nevydrží tak dlho ako pred pol rokom, či rokom? Všetky tieto zariadenia, plus ďalšie ako akčné kamery, MP3 prehrávače ap. obsahujú akumulátory, o ktoré sa treba správne starať. Má to svoje zásady, ktoré by ste mali dodržiavať, ak chcete, aby fungovali efektívne čo najdlhšie. Takže ako správne nabíjať batérie?

Škodí smartfónu, keď ho nechám celú noc v nabíjačke a už pár hodín má nabité na 100%? Poškodzujú batérie krátke mikronabíjania, keď strčím mobil do nabíjačky a po dvadsiatich minútach vyberiem ešte nie úplne nabitý? Aké teploty vedia uškodiť batériám – skôr mrazy alebo vysoké letné teploty?
Najskôr si povedzme o základných druhoch, ich výhodách a nevýhodách. A nižšie nájdete 17 užitočných tipov. 

 

ikona batériaNi-MH batéria, nikel-metalová

Ak máte doma nabíjaciu AA batériu, tak ide takmer určite o Ni-MH, hydrid nikelnatý. Táto technológia sa kedysi používala pri mobilných telefónoch, kde sa typicky tri články pripojili za seba, aby získali napätie 3,6 V (ako viete, jeden článok má napätie 1,2 V- 1,4 V pri plnom nabití a 1 V pri vybití).
Ni-MH používa automobilka Toyota pri batériách niektorých hybridných áut.

Ni-MH má viaceré výhody – články sú lacné a ľahko vyrobiteľné. Dlho si udržiavajú napätie 1,2 V dajú sa nabíjať relatívne rýchlo bez poškodenia.
Nevýhodou je rýchle samovybíjanie, až do 30% za mesiac. Treba podotknúť, že ikonické batérie Panasonic Eneloop sľubujú, že si udržia až 70% kapacity počas piatich rokov.
Dnes sa už Ni-MH v elektronike príliš nevyužívajú, pretože je zložitejšie vyrobiť ich v želanom tvare, ktorý by sedel napríklad do moderného notebooku (tam sú články mimoriadne tenké a nemávajú pravidelný tvar). Z formátu AAA alebo AA však Ni-MH len tak rýchlo nevymizne.

batérie a správne nabíjanie

 

ikona batériaLi-Ion a Li-Pol batérie

Lithium-iontový akumulátor je dnes najpoužívanejší druh sekundárneho článku, ale začína mu značne konkurovať Lithium-polymérový akumulátor. Obe technológie pracujú na podobnom princípe, no Li-Pol sa dá označiť za vylepšenú verziu Li-Ion.

Li-Ion článok môže mať akýkoľvek tvar, bežne sa používa do mobilných telefónov, má napätie 3,6 V a ak klesne pod 2,7 V, tak sa nenávratne ničí.
Hlavné výhody sú v ich malom samovybíjaní, ktoré je okolo 3 až 5%. Znesú vysoké zaťaženie a môžu krátkodobo dodávať prúd až 40 A.
Nevýhodou je starnutie batérie, ktoré prebieha samovoľne, či už ju používate alebo nie. Starnutie sa urýchľuje bežným používaním, vybíjaním vysokým prúdom a tiež dlhodobým držaním plného nabitia alebo plného vybitia.

Li-Pol batérie
Li-Pol články majú trošku iné zloženie (nepoužívajú kvapalný elektrolyt, ale polymérny film). Môžu byť veľmi tenké, čiastočne pružné a sú odolnejšie voči starnutiu.
Nevýhodou je vyššia cena a tiež náchylnosť na mechanické poškodenie. Pre narušení plášťa dochádza k priamemu skratu. Li-Pol články majú tiež zvyšujúci sa tlak vnútri batérie, takže sa nakoniec nafúkne.

Li-Ion batérie ako správne nabíjať batérie?

 

ikona batéria17 tipov, ako správne nabíjať batérie

Okolo batérií, ich výdrže, nabíjania-vybíjania existuje veľa neprávd a mýtov. Podľa odborníkov existuje niekoľko dôležitých zásad, ktoré by ste mali dodržiavať. Tu sú:

1. Pozor na teplotu. Príliš nízka teplota (mráz v zime) spomaľuje chemické reakcie a v článkoch klesne napätie. Ni-MH začnú byť problematické už okolo 5 stupňov, Li-Ion a Li-Pol fungujú celkom spoľahlivo aj pri -10 stupňoch.

2. Li-Pol batérie sú na zimu a chlad citlivejšie ako Li-Ion. Pravdepodobne je to preto, že sú tenšie a teda náchylnejšie na „prechladnutie“. Myslite na to v zime, keď si idete zabehať, zalyžovať, posánkovať sa ap.

3. Problémom je aj vysoká teplota. Li-Ion a Li-Pol vydržia teploty do 50 až 60 stupňov Celzia, pri vyššej dochádza k nezvratnému poškodeniu.

4. Nenechávajte Li-Ion a Li-Pol batérie dlho vybité, pretože dochádza k ich poškodeniu.

5. Li-Ion a Li-Pol batérie netreba vždy dobíjať z 0 na 100%. Tieto batérie nemajú pamäťový efekt a môžete ich dať do nabíjačky, kedykoľvek si spomeniete. Nemajú však rady úplné vybitie.

6. Často sa hovorí o tzv. cykloch batérie, čiže koľko cyklov je batéria schopná urobiť, kým úplne nestratí kapacitu. Je to komplikovanejšie a každá batéria má individuálne počítanie cyklov.

ako správne nabíjať batérie

7. Môže sa batéria „prebiť“? Škodí jej to? Niekto nechá mobil v nabíjačke, aj keď už dávno svieti 100% – žiadny strach, batérii to neškodí. Dnešné moderné nabíjacie čipy vedia, že batéria je nabitá a ďalej ju nenabíjajú.

8. Častejšie krátkodobé nabíjanie mobilu alebo notebooku neškodí batériám. Určite nie toľko, ako napríklad úplné vybitie blízko nule.

9. Ni-MH batérie sú pomerne „blbuvzdorné“, takže ich môžete nabíjať, vybíjať ako chcete. Nemajú síce rady časté nabíjanie od polovice, ale ich životnosť môžete predĺžiť vhodnou nabíjačkou. Čiže takou, ktorá má aspoň trochu elektroniky a reguluje nabíjací výkon podľa teploty, stavu nabitia ap.

10. Ni-Cd je nikel-kadmiová batéria, ktorá má pamäťový efekt a musí byť preto úplne vybitá a úplne nabitá.

11. Nenechávajte batérie v nabíjačke dlhšie ako jeden deň. Ak sa nenabili, potom nemá zmysel v tom pokračovať.

12. Vždy nabíjajte vhodnou nabíjačkou – vyšší výkon zväčša neškodí, batéria si vezme toľko, koľko potrebuje. Neplatí to však pri modelárskych batérií, kde potrebujete zadať presné parametre.

ako si vybrať mobilPrečítajte si tiež
Ako si vybrať mobil? Softvér, displej. fotky, výdrž…

13. Nevhodné je nedostatočné nabíjanie počas prevádzky daného zariadenia, čo batériu opotrebováva.

14. Moderné smartfóny alebo notebooky obvykle neumožňujú vybitie batérie úplne na nulu, ale vypnú sa, keď ešte v batérii trochu energie ostáva. Preto je možné napríklad smartfón opäť zapnúť a uskutočniť jeden či dva hovory.

15. Ak nebudete zariadenie dlhší čas používať, neodložte ho nenabité, pretože sa rýchlejšie kazí. Nabite ho aspoň na 50%, ideálne na 80% a priebežne dobíjajte.

16. Ak sa batéria nafúkne, čo najskôr ju ekologicky zlikvidujte. V zariadení sa môže o niečo prepichnúť, poškodiť a zhorieť…čo následne uškodí aj zariadeniu.

17. Batérie neotvárajte a neprepichujte, neohýbajte. Hrozí nebezpečenstvo požiaru alebo výbuchu, a to aj pri dlhodobo vybitej batérii.

Zdroj a foto: Computer, internet, Zive.sk,
Unsplash.com, Pixabay.com, Stocksnap.io


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.