Pustý hrad. Náučný chodník, drevené sochy, kamenné tváre…a poklad

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Podľa povesti je na tomto hrade poklad, ktorý stráži veľký had. Ten ho odovzdá len tomu, kto si kľúče od neho prevezme z úst do úst…
Nad mestom Zvolen sa nachádzajú rozsiahle ruiny Pustého hradu. Údajne sa tak volá preto, lebo spustol už veľmi dávno. Zatiaľ čo väčšina slovenských hradov sa zmenila na zrúcaniny počas stavovských povstaní v druhej polovici 17. storočia, Pustý hrad osirel už v 15. storočí. Milovníci histórie mu však v poslednom období vdýchli život a deti si tu naozaj prídu na svoje.

Možno ste nevedeli, že počiatky osídlenia dolného hradu siahajú do obdobia neskorej doby kamennej (čiže 4400 – 2300 pred Kristom). Ako uvádzajú autori knihy Hrady pre deti Daniel Kollár a Viera Poláková, „najstaršou kamennou stavbou Pustého hradu je veža, ktorá vznikla v polovici 12. storočia na najvyššom mieste hradného kopca. V 13. storočí sa z nej spravovalo takmer celé stredné Slovensko. Areál Pustého hradu patrí rozlohou viac ako 4 ha k najväčším na Slovensku i v strednej Európe.“
V spomínanom turistickom sprievodcovi sa okrem množstva výletov na slovenské hrady dozviete aj to, že na hrade pôsobila peňazokazecká dielňa, čo dokladajú nájdené napodobeniny mincí a rovnoramenné kupecké váhy. Tiež je to historicky dôležitý orientačný koridor pre vtáctvo v období migrácie, a to vďaka svojej polohe na sútoku dvoch riek a na rozhraní viacerých pohorí.

 

Prístup na Pustý hrad

K Pustému hradu sa dostaneme z viacerých smerov pešo alebo na bicykli.
Ak prídeme do Zvolena autom, z hlavnej cesty odbočíme na ulicu Pod dráhami, pričom sledujeme hnedé tabule s označením hradu.
Peší výstup začneme z parkoviska neďaleko zimného štadióna, kde nájdeme smerovník Pod Haputkou a informačnú tabuľu o náučnom chodníku. Trasa vedie týmto náučným chodníkom až na dolný hrad, z ktorého potom pokračujeme na horný hrad.
Alternatívou pešej, ale dlhšej trasy, je trasa od smerovníka Zvolen, pod Dráhami, odkiaľ pokračujeme po modrej turistickej značke až na hrad.

Na hrad sa dostaneme aj bicyklom, a to po výstupovej ceste k hradu, ktorou môžu prísť na hrad aj autá, ale iba s potrebným povolením.
Ak sme pricestovali do Zvolena autobusom alebo vlakom, pod hrad sa odvezieme mestskou hromadnou dopravou a vystúpime na zastávke Hrad, odkiaľ prejdeme k smerovníku Pod Haputkou a pokračujeme podľa predchádzajúceho popisu.

Pustý hrad výlet

Užitočné informácie
Pustý hrad je voľne prístupný.
Na Pustom hrade sa usporadúvajú rôzne spoločenské podujatia atraktívne aj pre deti, napríklad Národný výstup na Pustý hrad, keď sa tu konajú rôzne predstavenia, divadlo, koncert, šerm, lukostreľba a podobne, samozrejme v dobovom oblečení.
O hrad sa stará Združenie priaznivcov Pustého hradu pri Zvolene – ARCHEOFACT a mesto Zvolen. Každý rok prebieha na hrade sezóna výskumu a obnovy.
Vyhliadka na údolie rieky Hron, ktorá sa nachádza na výstupovej trase k hradu, je exponovaná, vhodná skôr pre dospelých. V areáli hradu nájdeme infocentrum a bufet.
Náučný chodník okolo Pustého hradu má 20 panelov, meria 6,4 km a má prevýšenie 271 metrov. Oboznamuje nás s historickými a prírodnými zaujímavosťami tejto časti Zvolenskej kotliny.

 

K dolnému hradu

Návšteva Pustého hradu je veľmi peknou, ani nie poldennou pešou túrou, venovanou poznávaniu dávnej histórie i nádherným scenériám a výhľadom. Pustý hrad, ktorý sa spomína aj ako starý Zvolenský hrad, isto návštevníkov prekvapí svojou veľkou rozlohou. Predtým hrad nebolo zo Zvolena vôbec vidieť, dnes na vrchole zalesneného kopca už rozpoznáme viaceré odkryté stavby.

Zaparkujeme na parkovisku pri smerovníku Pod Haputkou. „Drevenými schodmi“ vystúpime na lesný chodník, prejdeme popod elektrické vedenie a vojdeme do lesa. Turistický chodník je úzky a lemujú ho prekrásne staré stromy. Ich korene a pne sú priam rozprávkové.
Chodníkom neustále stúpame, ale postup nám zjednodušuje množstvo serpentín. Tabule náučného chodníka nás informujú o miestnych horninách, faune i flóre a privedú nás aj k exponovanej vyhliadke (vhodnej skôr pre dospelých, ako pre deti), z ktorej sa nám naskytne výhľad na údolie rieky Hron oddeľujúce masív Kremnických vrchov a Javoria. Na tomto náučnom chodníku vidíme aj rôzne skaly – pozostatky sopečnej činnosti vulkánu Javoria.

Napokon sa chodníčkom vyštveráme až k hradnému múru, obídeme ho a ocitneme sa pri vstupe do dolného hradu. Dolný hrad je tvorený vstupnou bránou, prstencom kamenných hradieb a kráľovskou obytnou vežou z 12. storočia. Ponúka sa nám z neho pôsobivý výhľad na mesto Zvolen a jeho okolie, ktorý nás bude sprevádzať počas celej prehliadky hradu.

Pustý hrad dolná brána

 

Prehliadka zachovanej časti hradu

Pustý hrad prístupPopri náučnej tabuli vojdeme do hradného areálu dolného hradu. Jeho podlažie tvorí lúka a prechádzame okolo množstva pňov. Z niektorých sú urobené sedadlá, ktoré deti určite s radosťou vyskúšajú. Ďalej stúpame až k smerovníku, ktorý nás posiela na horný hrad, ale predtým si ešte pozrieme zachovanú časť hradu, ktorá kedysi slúžila ako obytná veža. Predpokladá sa, že mala až päť poschodí a svojou mohutnosťou sa môže prirovnávať k veľkým hradným obytným vežiam vo Francúzsku.

Po prehliadke veže sa vyberieme bránou a lesným chodníkom na horný hrad. Najprv klesáme a potom stúpame hrebienkom popri lese smerom na hrad. Prejdeme okolo drevenej sochy a náučných panelov s pútavými kresbami zvierat. Neďaleko tohto miesta sa pod chodníkom nachádza aj bufet, kde sa však zastavíme až po prehliadke horného hradu.

Kontinuálne stúpame až prídeme k „dreveným schodom“ vedúcim do hradného areálu. Vyberieme sa najprv doprava, kde „padacím mostom“ prejdeme ponad priekopu.

 

Na hornom hrade

Pustý hrad deloOcitneme sa v tzv. Dončovej časti hradu, kde sa nachádza obrovská nádrž na vodu a pozostatky paláca. Za cisternou nájdeme malú drevenú vyhliadku, z ktorej sa nám naskytne výhľad na rieku, západnú časť mesta Zvolen a deti môžu pozorovať „drobné autíčka“ na diaľnici.

Vrátime sa dreveným mostom späť smerom ku vchodu do horného hradu, prejdeme okolo bývalých kovolejárskych dielní a stúpame k obytnej kamennej veži, z ktorej ostali už iba nízke múry. V areáli horného hradu sa prechádzame chodníčkom popri lúke, kde môžeme na jar zažiť tisíce žltých púpav. „Počas výstupu do najvyššieho bodu hradného kopca sa nám otvárajú prekrásne výhľady na Kremnické a Štiavnické vrchy, ako aj na údolie riek Hron a Slatina. Deti v hradnom areáli iste zaujme vystavené delo, katapult či baranidlo,“ upozorňujú, čo si všimnúť, autori turistického sprievodcu Hrady pre deti, 2.diel.

 

Drevené sochy a kamenné tváre

Prostredie dopĺňajú drevené sochy uhorských kráľov a socha sv. Alžbety v nadživotnej veľkosti, ktoré vytvorili rezbári zo Slovenska. V tráve tu nájdeme i kamenné tváre. Prehliadku horného hradu ukončíme pri štvorhrannej veži s bránou, pri ktorej stojí aj turistický smerovník. Táto veža je najlepšie zachovanou stavbou horného hradu. Bola jeho hlavnou bránou a súčasťou opevnenia.

Po návšteve hradu sa vrátime tou istou trasou na parkovisko a cestou sa môžeme občerstviť v bufete pri dolnom hrade.
Ak si chceme túru predĺžiť a spraviť si okruh, z Horného hradu pokračujeme po modrej turistickej značke a cez sedlo Veľký vrch zostúpime k smerovníku Zvolen, pod Dráhami. Odtiaľ prejdeme k smerovníku Pod Haputkou kde sme náš výlet začali. Zostup bude trvať o polovicu dlhšie, ako keby sme sa vrátili našou výstupovou trasou.

Slovensko - tajuplná prírodaPozrite si ďalšie tipy na
VÝLETY po SLOVENSKU.

Zakliaty mních
Na Pustom hrade nad Zvolenom vraj môžeme stretnúť tajomného mnícha. Muž v sutane sa túla po zvyškoch starobylých hradieb a štrngá kľúčmi od pivnice. Ťaží ho stará kliatba, ktorej sa zbaví len vtedy, ak si nájde za seba náhradníka. Adeptov láka do pivnice, kde im chce ukázať zlato, striebro a drahé kamene.

 

V spolupráci s vydavateľstvom Dajama.
Zdroj a foto: Hrady pre deti, 2.diel


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.