Suché oči. Ako sa prejavujú, čo pomáha a nemám náhodou syndróm suchého oka

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Začervenané oči, pálenie a pocit cudzieho telieska v oku. Mávate takéto pocity častejšie? Môže ísť o syndróm suchého oka, ktorý je jedným z najrozšírenejších ochorení očí na svete. Lekári tento stav nazývajú aj „sicca syndróm“, z latinského „suchý“. „Suché oči“ trápia asi 20 % pacientov, ktorí vyhľadajú pomoc očného lekára. A to je príliš veľa, aby sme nad tým mávli rukou. Ovplyvňuje to kvalitu života a v krajnom prípade môže viesť až k slepote, upozorňujú odborníci z očnej kliniky Vesely.

 

Suché oči

Faktom je, že suché oči nám síce nemusia robiť obrovské starosti, ale nie je ani zodpovedné úplne ich bagatelizovať. Chronický pocit vyschnutých očí si už vyžaduje dlhodobú starostlivosť. Keďže sa u takýchto pacientov nemení len množstvo slznej tekutiny, ale aj jej zloženie, je potrebné zasiahnuť. „Slzná tekutina totiž plní dôležité funkcie, ktoré zahŕňajú viac než len produkciu sĺz na pohrebe, svadbe alebo po vyhratom hokejovom či futbalovom zápase. Slzy zvlhčujú rohovku a spojovku, zásobujú rohovku kyslíkom, vyhladzujú nerovnosti, bojujú proti baktériám a vírusom a vyplavujú z oka cudzie telesá,“ vysvetľuje doktorka Anne Flecková v knihe Veľké tučné klamstvo.

suché oči

 

Príznaky suchého oka

 • Svrbenie a škriabanie
 • Rezanie alebo pálenie očí
 • Neustály pocit suchosti
 • Pocit, že sa mihalnice lepia o oko
 • Pocit piesku v očiach
 • Občasné rozmazané videnie

 

Kedy vzniká syndróm suchého oka?

syndróm suchého okaZastavenie zdravého prietoku sĺz má vždy nejaký dôvod.

 • Intenzívna práca pri počítači
 • Klimatizované priestory
 • Dlhé čítanie v nevhodných podmienkach
 • Znečistené ovzdušie
 • Dlhé šoférovanie
 • Úraz oka

Množstvo slzného filmu sa môže znížiť aj po operácii očí, napríklad sivého zákalu alebo pri chronických ochoreniach a oko sa premení na malú Saharu.
Syndróm „suchého oka“ je, žiaľ, zákerný sprievodný jav rôznych ochorení, napríklad cukrovky, zápalových reumatických ochorení (Sjögrenov syndróm, systémový lupus erythematosus alebo reumatoidná artritída), kožných chorôb (napríklad rosacea).

Objaviť sa môže aj v prechode alebo vplyvom niektorých liekov, napríklad antikoncepcie, sedatív a liekov na spanie. Tiež pri nedostatku vitamínu A alebo po prehnanom nosení kontaktných šošoviek.

Najväčším spúšťačom je však náš životný štýl. Bežne sedávame dlhé hodiny pred počítačovou obrazovkou, v miestnosti so suchým vzduchom, niekedy aj plnej prachu a s pustenou klímou. Všetky tieto okolité vplyvy narúšajú zdravú rovnováhu slzného filmu.

syndróm suchého oka

 

Ako liečiť suché oči?

Spravidla je jediným riešením terapia umelými slzami. Tie sa aplikujú pravidelne a dlhodobo, ale môžete si ich dávať len v určitých situáciách, ak ešte nemáte veľké problémy. Čiže pri práci s počítačom alebo v silnom vetre.
Existujú tiež špeciálne vyvinuté gélové kvapky s vyššou viskozitou, ktoré sa aplikujú pri závažnejších a chronických príznakoch.
Najmä na noc sa používajú očné masti, keďže počas spánku sa produkuje menšie množstvo slznej tekutiny, čo môže spôsobiť vznik usadenín na okrajoch viečok a viesť k drobným poraneniam očného povrchu.

Ďalšou možnosťou je liečebná metóda Rexon – eye. Špičkové neinvazívne a dlhotrvajúce ošetrenie syndrómu suchého oka. Stimuláciou metabolizmu a prirodzenej regenerácie buniek dosahuje dlhodobé výsledky.

ako čítať v očiach druhýchPrečítajte si tiež
Ako čítať v očiach druhých a odhaliť pravdu?

Podľa doktorky A.Fleckovej tiež pomáha väčšia konzumácia zdravých tukov. Dostatok omega 3 tukov totiž výrazne znižuje aj riziko suchých očí. Kvalitný tuk môže dokonca úplne odstrániť potrebu aplikovania umelých sĺz.
„Esenciálne mastné kyseliny ako ľanový olej, ľanové semeno, rybí tuk majú protizápalový účinok,“ potvrdzuje MUDr. Ingrid Dvorská pre Národný portál zdravia.

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com, Stocksnap.io


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.