Ako čítať v očiach druhých a odhaliť pravdu? Triky a tipy, čo si všímať

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Oči, náš pohľad, mrkanie, či farba očí vedia o nás všeličo prezradiť. Viete, čo o vás povie modrá farba očí? A čo hnedá, či zelená? O tom sme písali v článku Čo o nás hovorí farba očí. No tentoraz sa pozrieme na oči z iného pohľadu a budeme sa snažiť odhaliť, čo si dotyčný myslí, či klame alebo či sme mu sympatický.
Je úžasné, že hoci sú oči pomerne malé (v pomere k zvyšku tela), dokážu o nás veľa napovedať. Treba len vedieť čítať v očiach druhých. Máme pre vás niekoľko šikovných trikov.

Napokon, už Matka Tereza vravela: „Radosť svieti z očí, z tváre, z každého pohybu. Nemôžete ju zadržať, lebo sa tlačí von. Keď ľudia zbadajú šťastie vo vašich očiach, uvedomia si, že ste Božími deťmi.”

 

Ako čítať v očiach druhých

Mimochodom, súvislosť medzi zrakom a inými časťami tela využívali už staroveké civilizácie. V očiach vedeli čítať už v starej Číne, starovekom Egypte, či v Babylonskej ríši. Existujú o tom rôzne dôkazy. Vtedy to však využívali skôr na identifikáciu zdravotných problémov a ochorení. Táto metóda má aj názov – irisdiagnostika, čiže diagnostikovanie zdravotného stavu človeka z jeho očí.
My sa však pozrieme do očí inak 🙂

Pohľad na fotkách
Známy odborník na reč tela Thorsten Havener uvádza vo svojej knihe Bez slov zaujímavý experiment, keď sledovali reakcie ľudí na fotky na facebookovských profiloch.Tak napríklad ak ste muž a upierate pohľad do diaľky, dostanete oveľa viac správ a budete pre ženy zaujímavejší. Čiže nedívať sa priamo do objektívu a usmievať sa – to je záruka úspechu. Je to sexi pohľad, ktorý zároveň hovorí: “Pozerám za horizont, som hĺbavý, beriem zoznamovanie vážne a nesmejem sa z toho. Dôležité je myslieť aj na uhol pohľadu. V zoznamke viedlo k najväčšiemu počtu kontaktov u žien selfie, čiže autoportrét, najlepšie šikmo zhora. tento uhol pohľadu sa volá MySpace Angle.Aj toto dokazuje, akú výpovednú hodnotu majú o nás rôzne typy pohľadu.

 

ikona okoDlhý očný kontakt

Ten sa najčastejšie považuje za pokus o zastrašenie a prejav nadradenosti, prevahy. Druhá osoba sa vtedy cíti ohrozená. Príliš dlhý očný kontakt je známkou prílišného sebavedomia.
Pozor, dlhý očný kontakt vyhľadávajú aj klamári, ktorí vás chcú presvedčiť o „svojej“ pravde.

Keď sa dvaja ľudia po prvý raz stretnú, zadívajú sa do očí, tak prvý väčšinou uhne zrakom ten, ktorý je v podriadenom postavení. Takže dlhším pohľadom na rokovaniach, pri stretnutiach ap. môžete dať najavo svoju prevahu alebo tiež nesúhlas.

 

ikona okoKam smerujú oči?

To je veľmi dôležité, ak chcete dotyčného „prečítať“. Podľa expertov na neverbálnu komunikáciu pohľad na stranu znamená vyjadrenie nezáujmu, neistoty alebo nepriateľstva (páni, toto si všímajte na ženách, ktoré ste oslovili a nádejáte sa, že na vás pozitívne zareagujú 🙂 ).
Ak sa k tomuto pohľadu na stranu pridá ľahko zdvihnuté obočie alebo úsmev, ide o záujem o druhé pohlavie.
V kombinácii si stiahnutým obočím a zvrašteným čelom je to však znak podozrievavosti, kritického postoja až nepriateľstva.

ako čítať v očiach druhých

 

ikona okoPohľad vpravo a vľavo

Všímajte si, kam sa druhý pozerá.
Ak sa díva na ľavú stranu, znamená to, že spomína alebo sa snaží niečo zapamätať.
Pohľad na pravú stranu poukazuje na kreatívne myslenie…ale tiež na klamstvo.

 

ikona okoPohľad nahor a nadol

Hlava mierne sklonená dopredu a pohľad mieriaci nahor (všimnite si niektoré fotky princeznej Diany). Takýto pohľad znamená pokorné gesto. Najmä na mužov môže pôsobiť magicky – žena s takýmto pohľadom pripomína bezbranné dieťa, takže majú chuť ochraňovať ju.

 

ikona okoPredĺžené mrkanie

Bežne mrkáme 6 až 8-krát za minútu. Oči nechávame zatvorené asi na desatinu sekundy.
Ak je však niekto v strese alebo klame, mrká oveľa častejšie a navyše sa neraz pridáva tzv. predlžované mrkanie. Tým dotyčný podvedome vyjadruje pokus odstrániť zo zorného poľa nežiadúceho človeka, ktorý je nudný, nezaujímavý alebo nadradený.

príliš veľa času na mobilePrečítajte si tiež
Ako škodí deťom príliš veľa času na mobile?

 

ikona okoZdvihnuté obočie

Obočie v spojení s očami je tiež veľmi dôležité pozorovať. Zdvihnuté obočie dáva signál, že si dotyčný uvedomuje prítomnosť iného človeka. Že ho registruje, niekedy tou mimikou naznačuje prekvapenie alebo obavy.

 

ikona okoMihotavý, nepokojný pohľad

Rozprávate sa s partnerom a jeho oči skáču z miesta na miesto, mihajú, nedokážu spočívať na jednom mieste dlhšie ako pár sekúnd. Ide o podvedomé hľadanie únikovej cesty, pretože sa necíti bezpečne, možno ste ho pri niečom prichytili alebo je téma rozhovoru preňho nepríjemná, ošemetná, príliš intímna.

ako čítať v očiach druhých

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.