Čo o nás hovorí farba očí? O našej osobnosti, zdraví či temperamente?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zvykne sa vravieť, že oči sú oknom do duše. Asi je trochu prehnané povedať, že cez oči môžeme druhému čítať myšlienky… no pravdou je, že keď sa niekomu sústredene zahľadíte do očí, môžete z nich veľa vyčítať. Napríklad môžete odhaliť pôvod dotyčného človeka, jeho zdravotný stav, prah bolesti a toleranciu alkoholu.
Takže čo o nás hovorí farba očí? Čo si máme najbližšie všímať?

Trošku vedy
Za farbu oka zodpovedajú najmä dva gény, známe ako OCA2 a HERC2. Jednu kópiu každého z nich dostávate od svojich rodičov. A tieto gény, v kombinácii s inými génmi ovplyvňujúcimi farbu oka, vytvárajú širokú paletu možností. Gény určujú, koľko pigmentu melanínu produkujú väzivové melanocytové bunky vo vašej dúhovke. Čím viac melanínu sa produkuje, tým hnedšie bude vaše oko.

„Podľa vedeckých názorov všetci ľudia mali až do obdobia pred 6 000 alebo 10 000 rokmi hnedé oči. Genetické mutácie však vytvorili prepínač, ktorý zabraňuje vytváraniu melanínu, takže sa objavili prví ľudia s modrými očami. Je možné, že všetci modrookí ľudia sú potomkami spoločného predka,“ píše Sarah Hermanová v knihe Vedeli ste?

 

Čo o nás hovorí farba očí?

Vedci zo švédskej Univerzity Orebro skúmali takmer 500 osôb, aby zistili, ako je farba ich očí prepojená s ich povahou. A zistili, že ľudia s rovnakou farbou očí majú aj podobné povahové črty.

ikona okoModré oči

Modrookí majú veľkú vnútornú silu, hoci môžu pôsobiť placho a neasertívne. Podľa viacerých zistení takíto ľudia nedokážu byť úplne otvorení ani voči svojim dobrým priateľom. Sú to často romantici, úprimní a citliví ľudia. Na druhej strane zasa vedia byť tvrdohlaví a neodradia ich žiadne prekážky. Idú si za svojím cieľom pevne, trpezlivo až s budločou povahou.
Ženy s modrými očami znášajú bolesť lepšie ako tie s tmavými.

čo o nás hovorí farba očí

ikona okoHnedé oči

Veľmi častá farba očí – títo ľudia sú príjemní, asertívni a dokážu pozorne načúvať druhým. Sú jemní a úctiví, veľmi často lojálni. V spoločnosti bývajú obľúbení, pretože im nechýba šarm, humor a vyžarujú charizmu. V láske sú vášniví, ale mávajú majetnícke správanie doplnené žiarlivosťou.
Neraz mávajú problémy so spánkom, predovšetkým sa im zle vstáva skoro ráno.

ikona okoSivookí

Tnavošedé oči naznačujú vyrovnanú osobnosť, ktorá však môže mať dve polohy. Rôzne sa správa pri rôznych ľuďoch. Sú to ľudia, ktorí tvrdo pracujú, neboja sa námahy a chcú byť vnímaní ako seriózne osobnosti. Sú starostliví a záleží im na blízkych. Bývajú roztopašní, no mávajú hlboké emócie a vedia sa postarať o svojich blízkych.

ikona okoTmavohnedé až čierne oči

Sú najvzácnejšie a ak ich máte, ste rodený vodca. Pravdepodobne máte viac melanínu a rýchlejšie vám tak pracuje aj mozog. Ľudia s tmavými očami majú tendenciu piť viac alkoholu a sú lepší športovci.

ikona okoZelenookí

Najmä ženy so zelenými očami pôsobia na druhých záhadne, tajomne, a sexi. Doslova svojimi očami zvádzajú, hoci to ani nechcú J Sú to často príjemné, dominantné a silné osobnosti. Majú v sebe originalitu a kreativitu, no občas sú nepredvídateľní. Radi cestujú, spoznávajú cudzie kultúry a nasávajú poznatky. Sú preto inteligentní aj prefíkaní, v láske však oddaní a vášniví.

ikona okoOrieškovohnedé oči

Takýto ľudia sú výnimoční, nezávislí, spontánni a sebavedomí. Ich povaha je v rovnováhe, no fyzicky majú sklon k tráviacim problémom. Sú odvážni i spontánni.

vhodné potraviny pre zrakPrečítajte si tiež
Potraviny pre zrak. Ako si vieme pomôcť?

 

Modrooké deti

Asi už viete, že keď sa deti narodia, majú v očiach menej melanínu, takže farba ich očí je často modrá. Definitívnu farbu ich oči získajú vo veku troch rokov. Hoci niektoré deti afrického alebo ázijského pôvodu sa narodia s modrými očami, väčšina z nich sa rodí s očami hnedými v dôsledku vyššej hladiny melanínu už pri narodení. Najvariabilnejšiu farbu očí majú Európania, kde sú najčastejšie hnedé oči, po nich nasledujú oči modré alebo sivé. Najzriedkavejšie sú zelené oči.

modrooké dieťa

 

Farba očí a zdravie

Farba očí sa často skúma vo vzťahu k špecifickým zdravotným situáciám vrátane vitiliga. Americkí vedci, ktorí skúmali vzorku 3 000 ľudí s touto kožnou poruchou, zistili, že vitiligo sa menej často vyskytovalo u modrookých ľudí európskeho pôvodu ako u ľudí s tmavšími či hnedými očami. Svetlejšie oči sú citlivejšie na UV lúče, preto je u svetlookých väčšie riziko vzniku melanómu strednej vrstvy očnej gule.

Bolesť a farba očí

Štúdia, ktorá sa venovala prežívaniu bolesti pri pôrode u žien odlišných farieb očí, naznačila, že ženy s tmavšími očami pociťujú väčšiu fyzickú bolesť. Sú tiež bojazlivejšie a majú depresívne myšlienky. Pozitívnu stránku pri týchto ženách zistila iná štúdia: ich vrstovníčky so svetlejšími očami si vedia poradiť s väčším množstvom alkoholu, a preto sú náchylnejšie na vznik závislosti.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.