Niekto vás citovo zneužíva alebo manipuluje? Tipy ako odraziť tzv. gaslighting

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Všetci sme len ľudia a z času na čas robíme chyby. Napríklad, nevedomky sa necháme inými zmanipulovať. Neraz nám trvá nejaký čas, kým si to uvedomíme, no stáva sa to častejšie, ako by ste si možno mysleli. Manipulátor sa môže vykľuť z kohokoľvek – z partnera, z kolegu v práci, z nadriadeného či dokonca z blízkeho príbuzného.
Čo je gaslighting, na čo si  dať pozor a ako sa manipulácii vyhnúť? Máme pre vás niekoľko užitočných tipov.

Čo je to gaslighting?
Ide o mimoriadne nepríjemný spôsob manipulácie, ktorý dokáže zatočiť aj tou najodolnejšou osobnosťou. Ako informuje Stephanie A. Sarkis prostredníctvom portálu Psychology Today, ide o spôsob psychickej manipulácie, v rámci ktorého vás manipulátor prinúti pochybovať o tom, čo je reálne a čo reálne nie je.
Manipulátorom sa môže stať ktokoľvek, počnúc susedom až po súrodenca či manžela. Manipulácia sa neraz deje úplne nenápadne a zvyčajne postupne, v priebehu niekoľkých mesiacov ba až rokov. Spočiatku si vôbec nemusíte všimnúť, že sa vás niekto snaží zmanipulovať. Cieľom je vlastne to, aby bola obeť na gaslighterovi závislá a využiteľná pre jeho ciele.

 

Ako manipulátora spoznáte?

Ako manipulátora spoznáte? Spozornieť by ste mali okamžite, keď zachytíte, že dotyčná osoba klame. Spočiatku môže ísť o drobné lži, manipulátor však postupne pridáva. Keď tak neskôr vysloví väčšiu lož v nejakej zásadnej oblasti, jeho obeť môže byť natoľko zmätená, že už vôbec nevie, čo je pravda a čo lož.
Napríklad, spočiatku vás môže presviedčať o tom, že to vy ste zabudli v obývačke zhasnúť svetlo, aj keď viete, že to nie je pravda.
Neskôr vás však môže okradnúť a pokúsi sa vás presvedčiť, že ste peniaze minuli vy. Ďalším jasným znamením je popieranie aj v prípade, ak je and slnko jasnejšie, že manipulátor klame.

Manipulátor sa neštíti ani úderu pod pás. Neraz zistí, čo je vám najdrahšie a útočí práve na toto miesto. Môže napríklad spochybňovať vaše rodičovské schopnosti alebo neustále kritizuje všetko, čo urobíte. Potom však manipulátor urobí krok, ktorý obeť úplne zmätie, pochváli niečo úplne nečakané.
Častým príznakom toho, že vami niekto manipuluje, je projekcia. To znamená, že ak dotyčná osoba podvádza, začne z rovnakého správania obviňovať svoju obeť. Aby toho nebolo málo, je pravdepodobné, že sa manipulátor pokúsi presvedčiť aj vaše okolie, kolegov, priateľov či blízkych o tom, že vy ste tá zlá osoba, čo neustále klame.

gaslighting manipulácia a zneužívanie

 

Ako sa ubrániť?

Ako sa pred manipulátorom ubrániť? Ukončiť vzťah s manipulátorom a vymaniť sa zo zajatia gaslightingu môže byť nesmierne náročné. Nie je to však nemožné.
Ako informuje portál Vox, prvým krokom je identifikovať problém. Prehodnoťte, čo sa medzi vami a manipulátorom deje. Zvážte, ako sa v priebehu času mení váš vzťah a ako sa v prítomnosti dotyčnej osoby cítite. Skvelou pomôckou môže byť denník. Ak máte pocit, že sa vás niekto snaží zmanipulovať, zapisujte do denníka udalosti, ktoré sa udiali. Porovnajte ich s tým, čo vám povedal manipulátor a aké to vo vás vyvolalo pocity. Vďaka denníku je o niečo jednoduchšie udržať si prehľad v tom, kde končí realita a začína fantázia manipulátora.

Použite vizualizáciu. Predstavte si, ako by ste sa cítili, keby daná osoba z vášho života zmizla. Aj keď môže ukončenie vzťahu (či už ide o partnera, priateľa či kolegu) spôsobiť mnoho úzkosti vedzte, že máte nárok prežívať akékoľvek emócie. Dajte im priechod a skúmajte ich príčinu.
Hovorte o svojich pocitoch s niekým, komu môžete dôverovať. Aj keď to môže byť náročné, nebojte sa požiadať o pomoc a podporu. Nie je nič dôležitejšie, ako mať vybudovanú sociálnu sieť ľudí, ktorí vás v prípade potreby podržia.

vzťahyPrečítajte si tiež
Vzťahy, ktorým by ste sa mali vyhýbať.

 

Nie je to vaša chyba

Ako píše portál Psychcentral, je dôležité uvedomiť si, že prebiehajúci gaslighting nie je vaša chyba. Osoba, ktorá vami manipuluje, si potrebuje niečo dokázať, potrebuje mať pocit moci a nadradenosti. Navyše, manipulátor si chybu pravdepodobne neprizná a nebude reagovať na vašu snahu o racionálne vysvetlenie udalostí. Je preto dôležité zvážiť, či vám vzťah s takým človekom za to stojí.
Ak je to kolega či nadriadený, možno je čas zvážiť zmenu pracoviska.
Ak je to rodinný príslušník či kamarát, premyslite si, či a akým spôsobom chcete medzi vami a dotyčnou osobou udržať istý odstup. A napokon, nezabúdajte na sebaúctu a na to, že nech vám manipulátor povie čokoľvek, ste osoba hodná lásky a uznania.

Zdroj: Psychology Today, Vox, Psychcentral
Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Petra Sušaninová

Komentáre sú uzavreté.