Ako si vybrať mobil? Softvér, displej, fotky, výdrž… a ktorý pre seniora, či dieťa?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mobily prešli rôznymi podobami od tých s anténami, ktoré bolo náročné udržať v jednej ruke, cez takzvané „vyklápačky“ až po súčasné „dotykovky“. Mobil, ako ho poznáme dnes nazývame smartfón, čo v preklade znamená múdry alebo inteligentný telefón. Na smartfónoch môžeme nielen posielať správy a telefonovať, ale tiež sledovať filmy a seriály, hrať hry od výmyslu sveta, posielať emaily.
Môžeme nimi robiť kvalitné fotky a videá, dizajnovať, kresliť, počúvať hudbu a samozrejme surfovať po internete.
Skrátka, na dnešných mobiloch sa dá robiť už naozaj všetko, a vďaka týmto nekonečným funkciám nahrádzajú aj počítače, laptopy a tablety. Veď načo by sme nosili so sebou všetky zariadenia, keď to jedno jediné zmestíme do vrecka nohavíc? Otázkou však je – ako si vybrať mobil, ktorý bude pre vás tým pravým a najvhodnejším?

 

ikona mobilAko si vybrať mobil?

Problém nastáva, keď sa máme rozhodnúť pre mobil, ktorý bude pre nás a naše potreby ako šitý na mieru. Každý rok sa vyrábajú novšie a dokonalejšie verzie smartfónov. Pravdou je, že kým vám objednaný telefón príde domov, je dosť možné, že na trhu už bude jeho novšia verzia. Je teda naozaj ťažké sledovať tento trh a vybrať si ten správny mobil.

Každý má na svoj mobilný telefón iné nároky v závislosti od veku. Vhodný telefón pre seniora sa bude líšiť od telefónu pre mladého človeka, a ten sa zas bude líšiť od správneho mobilu pre dieťa. A každý ma na svoj mobil iné nároky podľa toho, na čo ho potrebuje. Niektorí ľudia si potrpia na kvalitný fotoaparát, iní na dlhú výdrž batérie a niekto skrátka hľadá mobil, ktorý bude dobrý tak „všeobecne“.
V tomto článku vám ukážeme viaceré aspekty, ktoré je dôležité zvážiť pri výbere telefónu. Predstavíme vám najvhodnejšie mobily pre rôzne vekové kategórie a cenové možnosti.

ako si vybrať mobil

 

ikona mobilKtorý softvér – iOS alebo Android? 

Predtým, ako začnete uvažovať nad značkou mobilu, by ste sa mali rozhodnúť, aký softvér vlastne preferujete. Na trhu sú dva základné operačné systémy smartfónov- iOS a Android.

ANDROID bol navrhnutý Googlom a používa ho väčšina najznámejších značiek, ako napríklad Samsung, Huawei, LG, Motorola, pričom základné znaky Androidu sú pri každej značke rovnaké a odlišujú sa len v detailoch.
Plusy: Je jednoduchý na používanie, prispôsobiteľný a má prístup k rôznym aplikáciám a hrám v obchode Google Play. Keďže Android používa toľko mobilných značiek, na svoje si prídu aj ľudia s nižším rozpočtom.
Mínusy: Najmä v minulosti boli Androidy, v porovnaní s iOS, náchylnejšie na útoky, avšak dnes je ich zabezpečenie na pomerne vysokej úrovni. Ďalším mínusom je, že používatelia Androidov nemajú prístup k takým častým aktualizáciám svojich mobilov.

Operačný systém APPLE iOS je zabudovaný vo všetkých mobiloch značky iPhone.
Plusy: Aj keď je iOS úplne iný ako Android, každý sa rýchlo s ním naučí robiť. Na rozdiel od Androidov s obchodom Google Play, iPhony majú Apple obchod, ktorý ponúka veľké množstvo bezpečných aplikácii.
Mínusy: Iphony nie sú ani náhodou lacná záležitosť. Ak však nehľadáte najnovší model, určite si vyberiete zo starších, lacnejších mobilov. Do Iphonov sa nedá vložiť pamäťová karta, takže si musíte dôkladne zvážiť, aká vnútorná pamäť telefónu vám bude stačiť.

 

ikona mobilMenší alebo väčší displej?

Zdá sa, že displej smartfónov sa rok čo rok zväčšuje. Zatiaľ čo niektorým ľudom vyhovujú väčšie telefóny kvôli hrám, či pozeraniu filmov, iní preferujú modely, ktoré môžu pohodlne držať v jednej ruke a ktoré sa im zmestia aj do menšieho vrecka. Najlepšie, čo môžete spraviť, je ísť do obchodu a skúsiť si v rukách podržať mobily rôznych veľkostí. Zistíte tak, ktorý vám vyhovuje najviac.

 

ikona mobilA čo kryt na mobil?

Kryt vášho telefónu je pravdepodobne najdôležitejším doplnkom. Chráni ho pred poškriabaním, prachom a iným poškodením. Kryt tiež chráni telefón pred poškodením vodou v prípade, že by vám náhodou spadol do bazéna alebo naň polial trochou vody.

Možno sa však pýtate, čo všetko ešte dokáže obyčajný kryt na telefón. Tiež chráni váš telefón pred prehriatím alebo prechladnutím v rôznych poveternostných podmienkach. Keď je vonku zima, puzdro zahreje váš telefón a ochráni ho pred mrazom. Alebo ak ste v horúcom letnom dni, puzdro pomôže ochladiť vaše zariadenie, aby nedošlo k jeho prehriatiu.

ako si vybrať smartfón

 

ikona mobilKtoré mobily majú najlepšiu výdrž baterky?

Nie vždy platí – čím väčšia baterka, tým lepšia výdrž. Ak netúžite po nabíjaní telefónu každý deň, prípadne dva krát denne, možno by ste sa mali pri výbere vášho nového mobilu zamerať práve na tento aspekt.
Z lacnejších modelov odborníci odporúčajú napríklad Moto G Power Moto G Fast a OnePlus Nord N10.
Z tých drahších napríklad iPhone 11 Pro Max, Samsung Galaxy A52, Asus ROG a LG V60 ThinQ.

 

ikona mobilRadi fotíte?

Každým rokom sa kvalita mobilného fotoaparátu zlepšuje a fotky urobené niektorými smartfónmi sú porovnateľné so zrkadlovkou. Pri výbere mobilu s kvalitným fotoaparátom treba zvážiť viaceré veci, ako napríklad koľko má megapixelov a koľko a aký typ objektívov.
Ak si potrpíte na kvalitné fotky a chceli by ste sa aj v tomto smere spoľahnúť na svoj mobil, odborníci sa zhodujú na týchto modeloch: Samsung Galaxy S21 Ultra, Huawei Mate 40 Pro, iPhone 12 Pro Max, Google Pixel 5, OnePlus 9 Pro. Samozrejme, pri kvalitnom fotoaparáte treba počítať aj s vyššou cenou.

Vo všeobecnosti aspekty, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere telefónu, sú: baterka, fotoaparát, pamäť zariadenia, cena, procesor, operačný systém, displej. Ale tiež funkcie, ktoré sú potrebné pre vaše zamestnanie, či štúdium, ako napríklad GPS, vysoké rozlíšenie obrazovky a podobne.

ako si vybrať mobil na fotenie

 

ikona mobilAký mobil pre seniora?

Aj keď staršia generácia často zatvára oči pred modernými technológiami a mnohí sú verní tlačidlovým telefónom, práve smartfóny ponúkajú oveľa jednoduchšie ovládanie. Najmä vďaka ich veľkým displejom.

Výborným modelom je napríklad Motorola Moto G7 Power, ktorý okrem dlhej výdrže baterky disponuje aj širokou obrazovkou s dobrým rozlíšením. Navyše je dostupný za veľmi nízku cenu, a to už od 150€.
Ak si myslíte, že mobil s perom by bol vhodnejší, dobrým príkladom je Samsung Galaxy Note 8, ktorý má skvelé technické vybavenie, zaraďuje sa k moderným mobilom a zároveň je veľmi prispôsobiteľný pre starších ľudí. Jeho cena sa pohybuje okolo 350€.
Medzi lacnejšie, ale stále spoľahlivé mobily sa radí Google Pixel XL, ktorý kúpite za menej ako 250€, a ktorý má okrem pekného veľkého displeja aj prispôsobiteľnú veľkosť ikon a písma.

Prečítajte si tiež
Robia nás smartfóny hlúpejšími?

 

ikona mobilAký mobil pre dieťa?

Názory na to, či by aj mladšie deti mali vlastniť mobily, sa líšia. Aj keď štúdia z roku 2019 ukázala, že takmer 65% detí v Amerike vlastní mobily ešte pred dospievaním. Tlak spoločnosti núti deti prosíkať o mobil v pomerne skorom veku, a tak rodičia zvyčajne povolia.
Aký mobil je ale vhodný pre deti?

Moto E je skvelým prvým telefónom pre vaše dieťa. Je nie len veľmi lacným variantom, ale taktiež ma veľa plusov. Vďaka plastovému telu je dosť odolný aj voči pádu a má veľký displej.
Pravdou je, že väčšina dnešných detí, ktoré sa postupne stávajú tínedžermi, túžia po iPhonoch, a tak môže byť vhodnou možnosťou práve iPhone SE, ktorý je dostupný za 150€. Neminiete tak veľa peňazí a tento mobil je určite dobrým začiatočníckym modelom.

Ďalšou možnosťou, ktorú by ste mali zvážiť, je kúpa mobilu z druhej ruky, prípadne repasovaný mobil, pri ktorých vás nebude až tak mrzieť, ak ich náhodou dieťa rozbije. Lebo, nebudeme si klamať, mnohé deti a tínedžeri si ešte nevedia až tak vážiť materiálne veci.

Na záver, výber mobilu nie je pár minútová záležitosť, a ak tomu budete venovať dostatok času a zvážite všetky aspekty, určite budete so svojim zariadením nakoniec spokojní. Tak, veľa šťastia a správne rozhodovanie pri výbere „toho pravého“.

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com, stocksnap.io


Zdielať

About Author

Silvia Danajová

Som 23-ročná študentka žurnalistiky v Anglicku, ale pochádzam z Liptova. Písanie patrí medzi moje najväčšie záľuby, ale vo voľnom čase tiež rada maľujem a fotím. Stále sa snažím na sebe pracovať a som presvedčená, že s úsmevom ide všetko ľahšie.

Komentáre sú uzavreté.